• روی خوش بن سلمان به اسد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان اطلاعات عربستان در اولین سفر خود به سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور به دمشق رفت تا برای اولین بار ظرف یک دهه گذشته با همتای سوری خود دیدار کند. «مارتین چولوف»، در گزارش ۴می ‌برای گاردین نوشت، این دیدار روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت در دمشق برگزار شد. ناظران این دیدار را مقدمه نوعی «دتانت» یا «تنش زدایی» میان این دو کشور عربی قلمداد می‌کنند که در تمام یک دهه گذشته با یکدیگر سر ستیز داشتند. به نوشته گزارشگر گاردین، روابط دو کشور پس از سرکوب تظاهرات مردمی در سال ۲۰۱۱ از سوی دولت اسد رو به وخامت رفت اما مقام‌های ریاض می‌گویند پس از تعطیلی سه روزه عید فطر که در هفته آینده خواهد بود، روابط دو طرف در مسیر عادی سازی قرار خواهد گرفت.
 • دوئل دو رقیب در جهنم کرونای دهلی

  دنیای‌اقتصاد: انتشار یک پست در رسانه‌های اجتماعی که به مقایسه موفقیت‌های پکن و شکست هند در نبرد با کرونا پرداخته بود، واکنش شهروندان هندی را برانگیخت. نیویورک‌تایمز در گزارشی تاکید کرد با وجود همدردی چین با هند و ارسال کمک‌های پزشکی اما دستگاه پروپاگاندای چین در تلاش است تا اهداف دیگری را دنبال ‌کند. حتی در چین که پروپاگاندا به شکل فزاینده‌ای مورد سختگیری قرار می‌گیرد، نمایش چنین تصویری ناخوشایند است: عکسی از یک موشک فضاپیمای آماده پرتاب چینی در کنار خیمه‌های آتش‌سوزی برپا شده در هند که گرفتار ویروس کروناست. عنوان عکس نیز چنین انتخاب می‌شود: «احتراق چینی در برابر احتراق هندی.»
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  بسیاری از پوپولیست‌های گولدواتری هم به نوبه خود نومحافظه‌کاری را یک «دسیسه یهودی» تلقی می‌کردند که بیش از آنکه دغدغه آمریکا را داشته باشد، دغدغه اسرائیل را دارد. همچون گذشته، وفاداری‌های یهودیان محل سوال قرار گرفت. آنچه این هم‌پیمانان عجیب‌وغریب را گرد هم آورد، نفرت متقابلشان از دتانت و خصومت مشترکشان نسبت به هنری کیسینجر بود؛ هر دو سازش‌کاری‌های سیاست واقع‌گرایانه را رد و به نفع هژمونی آمریکا در جهان استدلال می‌کردند. آنچه سپس به استحکام ائتلاف غیرمحتملشان کمک کرد این حقیقت بود که هر یک چیزی را ارائه می‌دادند که دیگری فاقد آن بود: نومحافظه‌کاران به پوپولیست‌ها «احترام» می‌دادند؛ پوپولیست‌ها به نومحافظه‌کاران «تعداد» می‌بخشیدند.
 • همه علیه دانمارک

  محمود فاضلی پژوهشگر مسائل بین‌الملل
  چندی است که بازگرداندن ۱۹ کودکی که پدران آنها از اعضای داعش هستند و ملیت دانمارکی دارند به یک موضوع مهم داخلی این کشور تبدیل شده است. مهاجرت همیشه در میان دانمارکی‌ها دودستگی ایجاد کرده و مساله کودکان سوریه به نمادی از سیاست سختگیرانه مهاجرت دانمارک تبدیل شده است. مشکل این کودکان دانمارکی که در دو اردوگاه بازداشتی در سوریه گرفتارند، در میان احزاب جناح میانه – چپ شکاف ایجاد کرده است. احزاب چپ‌گرا خواستار آوردن آنها به خانه هستند.
 • اجماع غرب علیه روسیه و چین

  دنیای‌اقتصاد: برای نخستین بار پس از شیوع بیماری ویروس کرونا، وزرای خارجه ۷ کشور ثروتمند جهان، موسوم به گروه ۷ به میزبانی لندن گرد هم آمدند. با توجه به اینکه هنوز بیماری کرونا فروکش نکرده است، مهمانان همچنان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دور هم جمع شدند و دیگر خبری از در آغوش گرفتن‌ها و دست دادن‌ها نبود. مهمانان پس از اینکه با آرنج‌هایشان به هم می‌زدند، به خوش و بش مشغول می‌شدند.
 • تلاش دقیقه ۹۰ نتانیاهو

  دنیای‌اقتصاد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در یکی از آخرین تلاش‌ها برای تشکیل کابینه جدید به «نفتالی بنت» رهبر حزب یمینا و رقیب راستگرای دیرین پیشنهاد نخست‌وزیری چرخشی داد. «ایزابل کرچنر» در گزارش ۳ مه ‌در نیویورک تایمز نوشت: نتانیاهو که ۱۲ سال است در قدرت حضور دارد و اکنون به دلایل مالی در مظان اتهام قرار دارد، این پیشنهاد را روز دوشنبه و پیش از اتمام فرجه زمانی برای تشکیل کابینه اعلام کرد. این در حالی است که چهارمین انتخابات اسرائیل در دو سال اخیر در افق نمایان است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در زمان دولت نیکسون، پوپولیست‌هایی مانند شلافلی برای حزب جمهوری‌خواه حیاتی بوده و این مولفه را با انرژی و اعتقاد آغشته کرده بودند. اما همان‌طور که شکست سخت پیشوا و پرچمدارشان «باری گولدواتر» در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۶۴ حتی به متعصب‌ترین آنها نشان داد، راه درازی داشتند تا به فراسوی نوکیشان برسند، موانع بسیار زیادی برای حمایت گسترده‌تر وجود داشت مانند توسل‌های - گفتاری یا غیرگفتاری - به نژادپرستی، عیب ساده‌لوحی و رویکردی تقریبا جسورانه در قبال جنگ‌هسته‌ای.
 • هشدار پیونگ یانگ به بایدن

  دنیای‌اقتصاد: کره‌شمالی نسبت به بایدن و سیاست‌های خصمانه‌اش هشدار داد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، یک مقام رسمی این کشور گفت که بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با توصیف زرادخانه هسته‌ای کره‌شمالی به عنوان تهدیدی برای ایالات‌متحده، مرتکب اشتباه بزرگی شده است. در این زمینه پیونگ‌یانگ با صدور چند بیانیه از ایالات‌متحده و متحدانش در کره‌جنوبی انتقاد و تاکید کرد صحبت‌های اخیر از سمت واشنگتن اثباتی بر سیاست خصمانه آنها و نیازمند یک واکنش مقتضی از سوی پیونگ‌یانگ است.
 • نبرد نابرابرکرونا با «مودی»

  دنیای‌اقتصاد: «گروه ویژه» کووید-۱۹ «او» ماه‌ها جلسه‌ای برگزار نکرد. وزیر بهداشت «او» هم در ماه مارس به مردم اطمینان داد که هند به «آخر بازی» این پاندمی رسیده است. چند هفته قبل از آن، «او» نزد رهبران جهان بلوف می‌زد که کشورش بر ویروس کرونا فائق آمده است.
 • پیام بایدن به نتانیاهو

  دنیای‌اقتصاد: بیش از ۱۰۰ روز از تشکیل دولت بایدن گذشته، اما هنوز ایالات‌متحده هیچ سفیری را برای سرزمین‌های اشغالی انتخاب نکرده است. به گزارش سایت بنگوردیلی‌نیوز به نقل از لوس‌آنجلس‌تایمز آیا این شیوه‌ای است که جو بایدن قصد دارد به نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نشان دهد که این رابطه جدید آمریکا با این رژیم است. شیوه‌ای است با تاکید بر اینکه حتی اگر اسرائیل آن را دوست نداشته باشد، ایالات‌متحده قصد انجام مذاکرات برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران را در سر دارد. این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین ایالات‌متحده یک شب قبل از مراسم تحلیف، نامزد خود را برای سفیر‌شدن در سرزمین‌های اشغالی اعلام کرده بود. دیوید فریدمن، وکیل پیشین ترامپ که مسوولیت پرونده ورشکستگی توی را بر عهده داشت، بدون اینکه تجربه‌ای در زمینه دیپلماسی داشته باشد، اما در هزاران کار دیگر فعالیت داشت، به‌عنوان سفیر آمریکا انتخاب شد و بی‌پروا به سود اسرائیل حرف می‌زد و هشدار داد که سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه به این‌سو چرخیده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  یک حوزه همپوشان میان کیسینجر و دشمنان پوپولیست او وجود دارد که توضیحات بیشتری می‌طلبد. کیسینجر واقع‌گرا حامی منافع ملی بود و از سویی به همین دلیل مورد تقبیح جهان‌گرایان چپ‌گرا بود. پوپولیست‌های شلافلی ملی‌گرایانی بودند که قصد داشتند آن‌چیزی را به ‌پیش ببرند که آن را منافع آمریکا در برابر ذهنیت تک‌جهانی چپ می‌دیدند. «شلافلی» و «وارد» ادعا کردند که «بقا یا دفاع از خود اولین قانون طبیعت است.» کیسینجر سرسخت، مردی که کاملا از «ضروریات بقا» آگاه بود، کسی نبود که مخالفت کند. تقریبا هیچ زمینه مشترکی میان اظهارات «ابتدا آمریکا»ی راست‌ها و واقع‌گرایی کیسینجری وجود نداشت.
 • آتش‌سوزی مهیب در فرودگاه بن‌گوریون

  اسکای‌نیوز عربی: بنابر اعلام منابع رسانه‌ای اسرائیل آتش‌سوزی گسترده‌ای در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بن گوریون در سرزمین‌های اشغالی به وقوع پیوسته است. این آتش‌سوزی در منطقه کشاورزی نزدیک فرودگاه بن گوریون در اراضی اشغالی رخ داده است. براساس این گزارش، مقامات اطفای حریق رژیم صهیونیستی از ترس گسترش دامنه این آتش‌سوزی درصدد تخلیه ساکنان این مناطق هستند. شبکه الجزیره قطر به نقل از رسانه‌های اسرائیلی وقوع این آتش‌سوزی بزرگ را تایید کرد. رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده‌اند که در پی این آتش‌سوزی، برخی خانه‌ها در نزدیکی فرودگاه بن‌گوریون تخلیه شده است. شبکه العربیه نیز تصاویری از آتش‌سوزی گسترده در اراضی اشغالی را پخش کرده است. پایگاه خبری عبری زبان ۰۴۰۴ اعلام کرد که آتش‌سوزی گسترده‌ای در منطقه «موشان زیتان» در نزدیکی منطقه «اللد» به وقوع پیوسته و پلیس و نیروهای اطفای حریق برخی خانه‌های نزدیک به محل آتش‌سوزی را از ترس گسترش دامنه آتش تخلیه کرده‌اند.
 • آتش‌بس میان قرقیزستان و تاجیکستان

  رویترز: به‌دنبال درگیری مرزی بین قرقیزستان و تاجیکستان که دست‌کم ۴۹ کشته برجای گذاشت، این دو کشور روز شنبه اعلام کردند بر سر یک آتش‌بس کامل مرزی توافق کرده‌اند. این توافق در نشست مشترک رئیس کمیته‌دولتی امنیت ملی قرقیزستان و رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در قرقیزستان به‌دست آمده است. مقامات رسمی می‌گویند، امامعلی رحمان و صدر‌جبارف، روسای جمهوری قرقیزستان و تاجیکستان نیز به صورت تلفنی صحبت کردند و در‌خصوص گام‌های بعدی به رایزنی پرداختند.
 • تلاش جمهوری‌خواهان برای محدودسازی آرای رنگین پوست ها

  دنیای‌اقتصاد: جمهوری‌خواهان در چندین ایالت در پی تصویب لوایحی هستند که به موجب آن قصد دارند تا به ناظران صندوق استقلال بیشتری بدهند. مقامات و ناظران مستقل این اقدامات جدید جمهوری‌خواهان را در راستای محدود کردن آرای رنگین‌پوست‌ها قلمداد می‌کنند و از هم‌اینک زنگ هشدار را به صدا در آورده‌اند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، اگر قرار باشد با لیزر قرمز رنگ روی نقشه نشان بدهیم که این قبیل لوایح قرار است روی چه ایالت‌ها یا شهرهایی تاثیر بگذارد، بدون شک باید هریس‌کانتی را نشان داد که مرکز شهر هیوستون است. این شهری است که اکثریت آن سیاهپوستان، رنگین‌پوستان آمریکای لاتین و آسیایی‌تبارها است.
 • فرار از مرز

  دنیای اقتصاد: در درگیری‌های مرزی میان قرقیزستان و تاجیکستان در هفته‌ای که گذشت بیش از ۴۰ نفر کشته شدند. این درگیری‌ها در پی مجادله بر سر آب میان دو کشور بالا گرفته و ۱۰ هزار نفر خانه‌های خود را به دلیل بالاگرفتن درگیری‌ها ترک کرده‌اند. درگیری روز چهارشنبه بعد از نصب دوربین‌های مداربسته نظارتی در تاسیسات آب مرزی با سنگ‌پرانی مردم هر دو سوی مرز به سمت یکدیگر آغاز شد. توافق آتش‌بس و عقب‌نشینی نیروهای نظامی انجام گرفته اما به نظر می‌رسد تیراندازی‌های پراکنده در جریان است. «اندرو. ای. کرامر» در گزارش ۳۰ آوریل برای نیویورک تایمز نوشت، شروع نزاع میان دو کشور در زمانی است که ایالات متحده عقب‌نشینی کامل نیروهای خود از افغانستان را آغاز کرده است. افغانستان هم مرز با تاجیکستان است. کشورهای آسیای مرکزی جایگزینی برای مسیر پاکستان جهت عقب‌نشینی نیروها و تجهیزات آمریکایی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر