• آدم‌کشی طالبان در روز روشن

  دنياي اقتصاد: نیروهای افغان در حال نبرد سخت خیابانی با طالبان هستند تا نگذارند یکی از مهم‌ترین شهرها به دست این گروه سقوط کند. این در حالی است که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی هم ستیزه‌جویان طالبان را به «کشتار غیرنظامیان» در یکی از شهرهای قندهار متهم کرده‌اند. سفارتخانه‌های آمریکا و بریتانیا در توییت‌های جداگانه‌ای که روز دوشنبه با توجه به خشونت‌های رخ داده در «اسپین بولدک» منتشر کردند، اعلام کردند: «طالبان ده‌ها غیرنظامی را در کشتاری انتقام‌جویانه قتل‌عام کرده‌اند.
 • موفقیت بزرگ برای بایدن

  دنیای‌اقتصاد: سنای آمریکا آماده می‌شود تا در هفته جاری طرح یک هزار میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های ایالات متحده را به تصویب برساند. به گزارش الجزیره از این بودجه برای اصلاح و نوسازی جاده‌ها، پل‌ها، سامانه‌های ترابری و فرودگاه‌ها استفاده خواهد شد. تصویب این طرح که هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از آن پشتیبانی می‌کنند، یک موفقیت بزرگ برای دولت بایدن به حساب می‌آید. گفت‌وگوهای فشرده سناتورهای دو حزب در تمام مدت شنبه و یکشنبه ادامه داشت تا سند ۲۷۰۰صفحه‌ای که جزئیات برنامه در آن مشخص شده است، تهیه و تدوین شد. چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در سنا می‌گوید: این برنامه سرمایه‌گذاری سنگین با حمایت هر دو حزب، اتفاق بزرگی است که پس از گذشت چندین دهه روی می‌دهد. این مصوبه راه را برای طرح دیگر دموکرات‌ها برای تصویب یک سرمایه‌گذاری سه و نیم هزار میلیارد دلاری در حوزه‌های اجتماعی هموار می‌سازد؛ طرحی که از آن به عنوان طرح «زیرساخت انسانی» نام برده می‌شود.
 • واکنش منفی جامعه بین المللی به حکم دادگاه

  دنیای اقتصاد: دادگاه عالی اسرائیل که روز دوشنبه ۱۱ مرداد درباره سرنوشت ساکنان محله شیخ جراح در بیت المقدس شرقی که با خطر اخراج از خانه‌هایشان روبه‌رو هستند، تشکیل شده بود، بدون نتیجه پایان یافت. پس از چند ساعت بحث و گفت‌وگو اعلام نتیجه به زمان نامعلومی موکول شد. این پرونده توجه جهانی را جلب کرده است. به گزارش بی بی سی، دادگاه به اعتراض چهار خانواده از ۷۰ خانواده‌ای رسیدگی می‌کرد که به حکم دادگاه بدوی باید خانه‌هایشان در محله شیخ جراح را تخلیه کنند. براساس حکم دادگاه بدوی در نوامبر ۲۰۲۰، این چهار خانواده فلسطینی مجبور بودند تا ماه مه خانه‌های خود را در منطقه شیخ‌ جراح برای اسکان شهرک‌نشینان یهودی تخلیه کنند.
 • جاده جدید امپراتور

  جاناتان ای. هیلمان محقق ارشد مرکز CSIS ترجمه: محمدحسین باقی
  این جاده برای شهروندان تاجیک - که برای ساخت آن به تعداد زیاد استخدام نشده بودند - ضرری سه برابری داشت، باید هزینه بیشتری از جیب خود برای استفاده از آن می‌پرداختند و احتمالا باید از طریق مالیات‌های عمومی هزینه آن را می‌پرداختند؛ زیرا دریافت عوارض به‌جای اینکه برای بازپرداخت وام صرف شود، به «بهشت مالیاتی» می‌رود. در قرقیزستان، پروژه‌های مورد حمایت مالی چین به‌گونه‌ای سازمان گرفته بود که برای پولدار کردن نخبگان محلی مورد استفاده قرار می‌گرفت. برای یک پروژه جاده‌ای، سیمان با قیمت ۱۰/ ۱دلار در هر کیلوگرم قیمت زده شد؛ درحالی که در بازار محلی می‌شد آن را ۰۷/ ۰دلار (هفت دهم دلار یا هفت سِنت) خریداری کرد. پیمانکاران چینی و مقام‌های قرقیز که ناظر بر پروژه نیروگاهی در بیشکک بودند، وامی ۳۸۶میلیوندلاری از بانک صادرات و واردات چین اخذ کردند و به دنبال آن فاکتورهایی عجیب و غریب صادر کردند.
 • حوادث مبهم در فجیره

  آسوشيتدپرس/ واشنگتن پست: سازمان موسوم به عملیات‌های تجارت دریایی انگلیس (UKMTO) مدعی شد که یک کشتی در نزدیکی بندر فجیره امارات دچار حادثه شده است. سازمان عملیات تجارت دریایی انگلیس (UKMTO) بدون اشاره به جزئیات حادثه و مشخصات کشتی حادثه‌ دیده، با استفاده از عبارت «حادثه- غیر دزدی دریایی» از کشتی‌های دیگر خواسته‌ است که حداکثر احتیاط را هنگام عبور از منطقه به خرج دهند.
 • کشته‌های سیل چین به ۳۰۲ نفر رسید

  خبرگزاری فرانسه: شمار کشته‌های سیل در مناطق مرکزی چین از ماه گذشته تا روز دوشنبه ۱۱ مرداد بنابر روایت دولت چین، به دست کم ۳۰۲ نفر رسیده و ده‌ها نفر نیز ناپدید شده‌اند. بر اساس آمارهای رسمی دولت چین، شهر ژنگژو، مرکز استان هنان چین بدترین آسیب‌ها را از سیل دیده و شمار کشته‌های این منطقه به ۲۹۲ نفر رسیده و ۴۷ نفر نیز ناپدید شده‌اند.
 • خرابکاری در ترکیه

  دنیای‌اقتصاد: ترکیه در روزهای اخیر دو نفر از عوامل گروه پ.ک.ک را به‌عنوان مظنون در آتش‌سوزی‌های گسترده بازداشت کرده بود؛ ولی روز گذشته یکی از زیرمجموعه‌های این گروه مسوولیت این آتش‌سوزی‌ها را به‌طور رسمی به‌عهده گرفت. به نوشته روزنامه دیلی‌صباح، نزدیک به دولت اردوغان، یک گروه زیر مجموعه پ.ک.ک به نام گروه «ابتکار کودکان آتش» مسوولیت این آتش‌سوزی‌ها را بر عهده گرفته است.
 • من دیکتاتور تونس نیستم

  دنياي‌اقتصاد: مردی که منتقدان هشدار می‌دادند که می‌تواند به دیکتاتور بعدی تونس تبدیل شود، چشم در چشم من نشست و با لحنی حق به جانب می‌گفت: «به تونس خوش آمدید جایی که آزادی بیان بدون دخالت در آزادی شخصی افراد مورد حمایت قرار می‌گیرد.»
 • جنگ خیابانی در افغانستان

  دنياي اقتصاد: در برخی استان‌های افغانستان، مقام‌های محلی دست به اسلحه شده و وارد نبرد خیابانی با طالبان شده‌اند و از سوی دیگر، پشتیبانی هوایی آمریکا موجب تقویت نیروهای زمینی شده است. صدها کماندوی افغان نیز وارد شهر هرات شدند؛ درحالی‌که مقام‌های شهر لشکرگاه همچنان خواهان اعزام نیروهای بیشتر در نبرد با طالبان هستند. همچنین با تشدید تنش‌ها، پروازها در فرودگاه قندهار متوقف شد.
 • حکومت نظامیان میانمار تا ۲۰۲۳

  دنياي اقتصاد: شش ماه پس از کودتای ارتش میانمار و اعمال حاکمیت وحشت در کشور، ژنرال ارشد مین آنگ هلاینگ، رهبر حکومت نظامی روز یکشنبه گفت که وضعیت فوق‌العاده ملی برای دو سال دیگر تمدید می‌شود.
 • دست راست شیخ یاسین در راس مقاومت فلسطین

  دنياي اقتصاد: منابعی در جنبش حماس اعلام کردند که این جنبش مجددا اسماعیل هنیه را به عنوان رئیس دفتر سیاسی خود انتخاب کرد. الجزیره، به نقل از منابعی در حماس اعلام کرد، شورای حماس شنبه نشستی را برگزار و اسماعیل هنیه را برای بار دوم به عنوان رئیس دفتر سیاسی خود انتخاب کرد. به گفته این منابع روز یکشنبه هم انتخاباتی برای تعیین معاون هنیه و بقیه اعضای دفتر سیاسی برگزار شد. با انتخابات روز شنبه حماس انتخابات داخلی خود را که دو ماه به تاخیر افتاده بود، به طور کامل برگزار کرد.
 • جاده جدید امپراتور

  رئیس‌جمهور نظربایف در کوریک و در مراسم افتتاحیه یک ترمینال دریایی حمل خودرو در دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که «اکنون می‌توانیم بگوییم که قزاقستان کشوری محصور در خشکی نیست و به تمام دریاها از جمله خلیج فارس دسترسی دارد.» گذشته و آینده درست بیرون از کوریک با هم تلاقی می‌کنند. یک قبرستان با سنگ قبرهای قدیمی متعلق به دهه ۱۹۵۰ وجود دارد و لحظاتی بعد تابلوی سفیدرنگ بزرگی را می‌بینیم که کنار جاده کار گذاشته شده و تابلوی «قزاقستان ۲۰۵۰» را با حروف بزرگ نشان می‌دهد. با مشاهده وسعت آن فضای صاف و هموار، از این در عجب بودم که در این ۸۰سال گذشته در این منطقه چقدر تغییر رخ داده و در ۳۰ سال آینده چقدر رخ خواهد داد.
 • گزارش جمهوری‌خواهان درباره نشت آزمایشگاهی کرونا

  رويترز: در گزارش جمهوری‌خواهان آمریکایی که روز دوشنبه منتشر شد، ادعا شده است شواهد بسیار فراوانی نشان می‌دهد ویروسی که باعث پاندمی کووید-۱۹ شده از یک مرکز تحقیقاتی چینی به بیرون درز کرده است.
 • تلاش برای استیضاح الکاظمی

  شفق‌نيوز: فراکسیون الفتح در پارلمان عراق از جمع‌آوری بیشتر امضاهای لازم برای استیضاح نخست‌وزیر این کشور خبر داد. فاضل الفتلاوی، نماینده فراکسیون الفتح در پارلمان عراق اعلام کرد که این فراکسیون بیشتر امضاهای لازم برای استیضاح مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق را در جلسات آینده پارلمان جمع‌آوری کرده است. وی افزود: تلاش برای استیضاح الکاظمی همچنان ادامه دارد و پایان نیافته است و نتیجه آن پس از آغاز جلسات پارلمان در دوره آینده مشخص می‌شود. الفتلاوی گفت: «الکاظمی در پرونده‌های مختلف استیضاح خواهد شد.» ازجمله برجسته‌ترین آنها وضعیت امنیتی متشنج و تاخیر در پرونده اخراج نیروهای آمریکا از کشور است.
 • سریال تکراری ترامپ از تقلب انتخاباتی

  اسپوتنيك: دونالد ترامپ، رئیس‏جمهوری پیشین آمریکا تاکید کرده است که شواهد جدیدی از تقلب انتخاباتی ۲۰۲۰ به زودی فاش خواهد شد. دونالد ترامپ یکشنبه در بیانیه‏ای گفت: شواهد عظیم و بدون قید و شرطی وجود دارد که نشان می‏دهد انتخابات با تقلب و بی‏نظمی در سطحی که کشور ما تا به حال شاهد آن نبوده، متلاشی شد. بخش اعظم آن در حال حاضر علنی شده و تعداد بیشتری در آینده نزدیک منتشر می‏شوند. رئیس‏جمهوری پیشین آمریکا همچنین بار دیگر رسانه‏های آمریکایی را به لاپوشانی تقلب انتخاباتی متهم کرده و گفت که چندین ایالت اکنون به «حسابرسی عمیق قانونی» فکر می‏کنند. این در حالی است که جو بایدن، رئیس‏جمهوری آمریکا به عنوان برنده انتخابات ریاست‏جمهوری نوامبر ۲۰۲۰ از سوی کالج انتخاباتی در ۱۴ دسامبر معرفی شد و تمام ۵۰ ایالت رسما نتایج انتخاباتی را تایید کردند. ترامپ تاکید دارد که این انتخابات به تقلب آلوده بود. چندین نهاد امنیتی مسوول انتخابات آمریکا و همچنین وزارت دادگستری این کشور ادعاهای ترامپ درباره انتخابات و تقلب را به چالش کشیدند. کمپین ترامپ در بیش از ۶۰ شکایت مرتبط با تقلب آرا‏ برای لغو نتایج انتخابات ریاست‏جمهوری ۲۰۲۰ شکست خورد. ترامپ در تمام سخنرانی‏هایش از زمان روی کار آمدن بایدن، دموکرات‏ها را به سرقت آرا‏ از خود‏ متهم کرده و خواستار اصلاح انتخابات در آمریکا شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر