آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۸۹

 • وداع با جهانی شدن

  دنیای‌اقتصاد: ضربات مهلکی که در طول ۱۲ سال گذشته به تجارت آزاد جهانی وارد شد، جهانی‌شدن را به شدت تضعیف کرده ‌است. بهتر است با دوره طلایی جهانی شدن در دهه ۹۰ میلادی خداحافظی کرد و نگران مدلی بود که قرار است جایگزین آن شود.
 • جنگ بی‌سابقه دو پرزیدنت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری آمریکا این‌بار رک و صریح باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور را هدف قرار داد. رمز حمله به رئیس‌جمهوری پیشین و دموکرات‌ها «اوباماگیت» است. روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از کنگره کشورش خواست باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین را برای ادای توضیحات فرابخواند. به گزارش الجزیره، ترامپ این موضوع را پیش کشیده است که اوباما و مقام‌های امنیتی برای ضربه‌زدن به ریاست‌جمهوری او توطئه کرده‌اند. دونالد ترامپ در توییتی که ۲۵ اردیبهشت ماه منتشر کرده است، می‌گوید «نخستین فردی» که او مایل است در مورد جریان ارتباطات کارزار انتخاباتی با روسیه گواهی بدهد، باراک اوباما است. رئیس‌جمهوری آمریکا سپس از لیندسی گراهام، سناتور متحد و رئیس کمیته قضایی سنا خواست تا این کار را انجام دهد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  بسیاری از اروپایی‌های معاصر، به‌ویژه انگلیسی‌ها که مورد تهدید قدرت اسپانیا بودند در هراس از قدرت و هیبت ظاهرا مطلقه‌گرای دربار اسپانیا قرار داشتند و معتقد بودند که شاه از قدرتی «تُرک‌گونه» در مالیات‌ستانی و امتیاز برخوردار است. اما پایه‌های قدرت اسپانیا بر پایه و اساس مالی بسیار نابسامانی اتکا داشت و اقتدار پادشاه بر زیردستان خودش هم به واسطه قانون و هم به لحاظ عرفی محدود بود. مطلقه‌گرایی اسپانیایی- بر خلاف نسخه چینی و روسی- ضعیف‌تر از آن بود که با فرادستان سرشاخ شود و قادر هم نبود که نظامی از مالیات‌ستانی مشروع مبتنی بر رضایت را توسعه بخشد چنان‌که انگلیسی‌ها چنین کردند. «پاتریمونالیزاسیونی» شدن دولت اسپانیا در دهه ۱۵۶۰ آغاز شد و در دوران فیلیپ چهارم (۱۶۲۱-۱۶۶۵) به اوج خود رسید. همچون فرانسه، محرک این فرآیند، جنگ‌های دائمی [که اسپانیا وارد آن شد] و کسری بودجه بی‌پایان بود. این فرآیند در دوران اولین ورشکستگی اسپانیا در سال ۱۵۵۷ آغاز شد زمانی که شاه دوست و ندیم [درباری] خود «روی گومز» را گسیل داشت که تا جایی که می‌تواند بسیاری از مناصب شهری را بفروشد.
 • ترامپ: احتمالا روابط با چین را قطع کنم

  دویچه‌وله: زنجیره انتقادها و حملات لفظی دونالد ترامپ علیه چین همچنان ادامه دارد. رئیس‌جمهوری آمریکا چین را مسوول بیماری کرونا می‌داند و از ویروس این بیماری تحت عنوان «ویروس چینی» یاد می‌کند. ترامپ در جدیدترین مصاحبه خود از پیامدهای احتمالی شیوع بیماری کرونا برای مناسبات اقتصادی دو کشور سخن گفته است.
 • مجازات جمعی در دیکتاتوری ناصر دوم

  دنیای اقتصاد: هنگامی که یک وبلاگ‌نویس مشهور مصری ویدئویی دهشتناک از یک افسر نظامی مصری را منتشر کرد که انگشت دست یک انسان ناشناس را برید و جسدش را در آتش سوزاند، این فیلم تبدیل به یکی از دلهره‌آورترین و شوک‌آورترین فیلم‌هایی شد که از صحرای سینا بیرون می‌آمد؛ همان جایی که ارتش مصر در نبردی پنهان، درحال جنگ با اسلام‌گرایان افراطی است. «عبدالله الشریف»، مخالف تبعیدی، آن‌قدر جسور و شجاع بود که این فیلم را در ماه مارس منتشر سازد. اما چند روز بعد، نیروهای امنیتی وارد خانه بستگان او در شهر ساحلی اسکندریه شدند و دو برادر او را به اتهامات تروریستی بازداشت کردند. اکنون الشریف در قطر است و از دسترس نیروهای امنیتی مصر به دور، درحالی‌که برادرانش در زندانی در خارج از قاهره تحت شدیدترین فشارها هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر