آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۷۷

 • ترامپ: چین به‌دنبال شکست من در انتخابات است

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، می‌گوید بر این باور است که انتشار ویروس کرونا دلیلی است بر اینکه پکن «هر کاری در توان دارد انجام می‌دهد» تا باعث شکست او در انتخابات ماه نوامبر شود. او روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه در مصاحبه‌ای که در کاخ سفید با رویترز انجام داد گفت که با چین سفت و سخت سخن می‌گوید و افزود که در مورد نقش چین در این ویروس گزینه‌های متفاوتی وجود دارد.
 • خط و نشان تاریخی ترامپ بـرای بن‌سلمـان

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که ایالات‌متحده، عربستان سعودی را تحت فشار گذاشته است تا دست از جنگ قیمت نفت با روسیه بردارد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور یک اولتیماتوم هم به ولیعهد عربستان سعودی داده است. به گزارش رویترز، چهار منبع آگاه به این خبرگزاری گفتند: رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی که دوم آوریل با محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی داشت، به وی گفت که اگر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) کاهش تولید نفت را آغاز نکند، وی قدرتی برای متوقف کردن قانون‌گذاران از تصویب قانونی برای خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از عربستان سعودی نخواهد داشت.
 • تلفات ویروس تاجدار در روسیه

  دنیای‌اقتصاد: ویروس کرونا طرح‌های ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، برای بزرگ‌ترین رژه نظامی و رفراندوم افزایش حکمرانی‌اش را ناکام گذاشت و حالا هم نخست‌وزیر این کشور خود دچار این بیماری شده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این لحظه، قاعدتا باید لحظه پیروزی ولادیمیر پوتین می‌بود که توانسته بود روسیه را به مکانی غرورآمیز در دنیا برساند و قدرت خود را هم تحکیم ببخشد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  دولت به تدریج بر آزادی تمام رعایای خود دست‌اندازی می‌کرد، اما فقط با گرو گذاشتن آینده خود به لژیونی از صاحب منصبان فاسد به شیوه‌ای ناپایدار. این دولت نتوانست به وضعیت بالاتر مطلق‌گرایی که قرن‌ها پیش‌تر چینی‌ها به آن دست یافته بودند، حرکت کند. درنهایت، این دولت به‌طور عادی ملزم به احترام و رعایت منافع همان طبقه اجتماعی بود که می‌کوشید بر آن فائق‌ آید و باید به قوانین به ارث برده شده از گذشته احترام می‌گذاشت. تنها پس از آنکه این طبقات اجتماعی با انقلاب از میان رفتند یک دولت به راستی مدرن فرانسوی توانست مجال ظهور یابد.
 • خلأ قدرت در پیونگ‌یانگ؟

  دنیای‌اقتصاد: آخرین باری که «کیم‌جونگ‌اون»، رهبر کره‌شمالی دیده شد ۱۱ آوریل بود و از آن زمان دیگر تصویری از او در رسانه‌های کره‌شمالی منتشر نشد. «کلی کاسولیاس» در تحلیلی برای الجزیره نوشت، کیم رهبر ۳۶ ساله کره‌شمالی ظاهرا در برابر پرخوری و سیگار مقاومتی نداشت. از این‌رو، در معرض شایعات فراوانی درمورد وضعیت سلامتی‌اش قرار داشت. یک بار خبر آسیب‌دیدگی مچ پایش به‌خاطر وزن زیاد خبرساز شد و سپس مطرح شد که او «نقرس» دارد و حتی از مشکلات قلبی هم رنج می‌برد.
 • تحلیل اکونومیست از اقتصاد ۹۰ درصدی پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: سرمقاله روی جلد این هفته اکونومیست نگاهی به اقتصاد جهانی در دوره پساکرونا می‌اندازد و آن را یک «اقتصاد ۹۰ درصدی» خطاب می‌کند. اقتصادی که اگرچه به تدریج به فعالیت‌های خود بازمی‌گردد اما با نگاهی به چین می‌توان دریافت که دیگر خبری از آن ازدحام شهروندان در خیابان‌ها و فروشگاه‌ها یا هتل‌ها نیست. مردم تحت‌فشار مالی هستند، شرکت‌ها با کمبود نقدینگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بیکاری روبه افزایش است. هرچه زمان ماندگاری اقتصاد ۹۰ درصد بیشتر باشد، احتمال بازگشت اقتصاد به حالت عادی خود نیز کاهش می‌یابد. در واقع تداوم چنین وضعیتی می‌تواند منجر به بروز جریانات رادیکال سیاسی در جهان شود.

بیشتر