آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۷۳

 • «رهبر بزرگ زن» در پیونگ یانگ؟

  دنیای اقتصاد: هر روز که می‌گذرد شایعات پیرامون درگذشت رهبر کره شمالی بیشتر می‌شود. از پنهان شدن او به خاطر ترس از کرونا گرفته تا بدحال شدن او به خاطر عمل قلب و تا شایعه مرگ مغزی او. با این حال، «دیوید بران استورم» و «جاش اسمیث» در گزارش ۲۵ آوریل برای رویترز نوشتند در بحبوحه اخبار ضد و نقیض در مورد وضعیت سلامتی و محل اختفای رهبر کره شمالی، تصاویر ماهواره‌ای که از سوی مرکز «پروژه رصد کره شمالی» مستقر در واشنگتن بررسی شده نشان می‌دهد که قطار مخصوص «کیم جونگ اون» هفته جاری در شهر ساحلی «وونسان» دیده شده است. این مرکز که به «۳۸ North» هم معروف است در گزارش روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه خود اعلام کرد در تاریخ‌های ۲۱ و ۲۳ آوریل (۲ و ۴ اردیبهشت ماه) قطار مخصوص رهبر کره شمالی در «ایستگاه رهبری» در «وونسان» پارک شده بود. این ایستگاه در «رزرو» خانواده رهبر کره شمالی است.
 • بیانیـه مشتـرک سران شرق و غرب

  دنیای اقتصاد: تاریخ روابط روسیه و آمریکا نشان می‌دهد در هنگامه بحران‌های بین‌المللی این دو قدرت اغلب به یکدیگر نزدیک شده‌اند؛ روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی که هفته گذشته منتشر کرد، پیش‌بینی کرده بود که به‌دلیل بحران جهانی کرونا احتمال تنش‌زدایی در روابط مسکو و واشنگتن افزایش یافته است. حال در بیانیه مشترک سران دو کشور بر همکاری میان این دو بازیگر، برای حل مسائل بین‌المللی تاکید شده است.
 • تظاهرات علیه‌کابینه ائتلافی در تل‌آویو

  دنیای اقتصاد: چند هزار اسرائیلی علیه توافق کابینه ائتلافی دست به تظاهرات زدند. آنها از این خشمگین‌اند که چرا بر اساس این توافق باید بار دیگر بنیامین نتانیاهو در قدرت بماند، آن‌هم به دلیل پرونده‌های فسادی که دارد. الجزیره در گزارش دیروز (یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه) اعلام کرد که معترضان مخالف باقی‌ماندن نتانیاهو به‌عنوان نخست‌وزیر هستند در حالی که او یک متهم کیفری است. معترضان اسرائیلی اعلام کردند که کابینه فراگیر- که به نتانیاهو دست برتر و نفوذ بیشتر در انتخاب قضات و مقام‌های حقوقی را می‌دهد- «تار و مار کردن» نظام پارلمانی است و بدین معناست که نتانیاهو از گرداب مشکلات حقوقی‌اش رها شده و نجات یافته است. الجزیره همچنین می‌افزاید نتانیاهو قرار است ماه آینده در مورد اتهام تقلب، خدشه وارد کردن بر اعتماد و پذیرش رشوه محاکمه شود. او منکر هرگونه خلافکاری است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  از بسیاری جهات، اروپای دوره فئودالی در سال ۱۱۰۰ به چینِ دوره سلسله «ژو» می‌مانست. یک سلطنت اسمی یا یک سلسله حاکم وجود داشت اما قدرت بالقوه [دوفاکتو] میان تعداد بسیار غیرمتمرکزی از اربابان فئودال که نیروی نظامی خود را حفظ کرده، نظم را برقرار، عدالت را اجرا و تا حد زیادی به لحاظ اقتصادی خودکفا بودند تقسیم شده بود. همچون چین، برخی خاندان‌ سلسله‌ای خود را با توانایی سازمانی بیشتر، قساوت و بی‌رحمی یا شانس متمایز ساخته و شروع به تحکیم دولت‌های سرزمینی در حوزه‌های گسترده‌تری کردند. در فاصله قرون پانزدهم تا هفدهم، گذار سیاسی عظیمی در اروپا رخ داد که موجب ظهور دولت‌های ملی قدرتمندی شد که با دولت‌سازی‌ای که در قرون پنجم و سوم قبل از میلاد در چین رخ داد قابل مقایسه بود.
 • نگرانی جمهوری‌خواهان از انتخابات ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: برخورد نامناسب رئیس‌جمهوری آمریکا با شیوع کروناویروس در این کشور، وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی و افول موقعیت جمهوری خواهان در نظرسنجی، این حزب را نگران کرده است که اگر دونالد ترامپ کار اساسی برای بهبود اوضاع و مردم نکند، ممکن است کاخ سفید و اکثریت در سنا را در انتخابات سال ۲۰۲۰ از دست بدهد.
 • تغییر در گزارش اتحادیه اروپا به‌دلیل فشارهای چین

  دویچه وله: مقام‌های اتحادیه اروپا می‌گویند، قسمت‌هایی از گزارشی در مورد «کارزار اشاعه اطلاعات نادرست در مورد کرونا» که در آن به نقش چین اشاره شده بود، «تحت فشار» این کشور تغییر داده‌اند.اتحادیه اروپا در گزارشی روسیه و چین را به پیشبرد کمپینی از «اخبار نادرست» در مورد کرونا متهم کرده و گفته است، آنها بدون کاستی به «اشاعه هدفمندانه اخبار و اطلاعات نادرست و گمراه کردن» افکار عمومی جهان در مورد ویروس کرونا ادامه می‌دهند.
 • توافق گروه‌های شیعی با ترکیب جدید کابینه عراق

  المیادین: یک منبع آگاه عراقی اعلام کرد، گروه‌های شیعی با تایید دولت مصطفی الکاظمی که طی ۴۸ ساعت آینده وزرای خود را اعلام خواهد کرد، موافقت کرده‌اند. یک منبع آگاه از مذاکرات تشکیل دولت اعلام کرد: لیست اسامی وزرای جدید طی ۴۸ ساعت اعلام خواهد شد و اکثریت گروه‌های شیعه با رای اعتماد کابینه جدید موافق هستند. منابع اعلام کرده بودند اسامی که برای کابینه اعلام شده بخشی از آن دقیق و بخشی غیردقیق هستند. به گفته این منابع، احتمالا تغییراتی در اسامی به وجود خواهد آمد؛ چراکه هنوز در مرحله مذاکره هستند. چهارشنبه گروه‌های شیعه نشستی را با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر مکلف عراق برگزار کردند؛ اما به نتیجه‌ای نرسیدند. الکاظمی پیش‌تر اعلام کرد مذاکرات تشکیل دولت در فضای دوستانه‌ای برگزار می‌شود و باید تیم دولتی شفافی تشکیل شود که خواسته‌های مردم را برآورده کند.

بیشتر