آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۶۵

 • عقب‌نشینی اژدها پس از نیم‌قرن جهش

  دنیای‌اقتصاد: شیوع ویروس کرونا رشد تقریبا نیم‌قرنی و خیره‌آسای چین را به پایان رساند؛ این به رهبران جهان این وظیفه بزرگ را یادآور می‌شود که برای بازیابی اقتصاد جهانی سخت‌تر بکوشند. مقام‌های چینی روز جمعه ۲۹ فروردین‌ماه اعلام کردند که اقتصاد دومین اقتصاد بزرگ دنیا در سه ماه اول سال جاری در مقایسه با سه ماه اول سال گذشته ۸/ ۶ درصد کوچک‌تر شده است و به رشد بدون محدودیت اقتصاد این کشور که از دوران سرکوب تیان آن‌من تا بیماری سارس و حتی بحران مالی جهانی دوام آورده بود، پایان داد. «کیث برادشر» در گزارش ۱۶ آوریل برای نیویورک تایمز نوشت، داده‌ها از تلاش شدید چین برای از میان بردن تبعات این ویروس و حتی خود این ویروس حکایت دارد که با شیوع این بیماری در ماه‌های ژانویه و فوریه باعث تعطیلی کارخانه‌ها، بیکاری هزاران نفر و بیماری ده‌ها هزار نفر دیگر شده است. این آمار و ارقام نشان می‌دهد که بازگرداندن اقتصاد جهان روی ریل و ایستادن این اقتصاد روی پاهای خود چقدر مهم است. از ۴۰ سال پیش که چین از انزوا و فقر بیرون آمد به موتور محرک رشد اقتصادی جهان تبدیل شد؛ رشدی که در دوران بحران‌های قبلی موفق شده بود ثروت خود را افزایش دهد.
 • پکن علاقه‌ای به رهبری جهان ندارد

  دنیای‌اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله این هفته خود را به این پرسش اختصاص داد که آیا چین برنده بزرگ ژئوپلیتیک بحران کرونا خواهد بود؟به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، اکونومیست بر این باور است که تلاش چین در سرپوش گذاشتن بر شیوع ویروس کرونا فاجعه‌بار بود، اما به‌نظر می‌رسد سیاست‌های این کشور در زمینه تعطیلی و قرنطینه جواب داده است. تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کووید-۱۹ به سطح بسیار پایینی تقلیل یافته است. کارخانه‌های چین در حال بازگشایی هستند. محققان چینی به سرعت واکسن‌های پیشنهادی را به بوته آزمایش می‌گذارند و همزمان، رکورد آمار رسمی تلفات چین از سوی بریتانیا، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و آمریکا شکسته می‌شود.
 • بازگشت امید به بورس آمریکا

  دنیای اقتصاد: بر پایه مقاله‌ای در مجله مطالعات پزشکی انگلستان، روش درمانی مرکز درمانی «گیلاد» موفق به بهبود سریع دوسوم از بیمارانی شده که از این داروی جدید آمریکایی استفاده کرده‌اند. بر اساس این گزارش ۶۷درصد از ۵۳ بیمار مورد آزمایش پس از استفاده از این روش درمانی بهبود یافته‌اند. اتفاقی که با استقبال بازارهای بورس در آمریکا روبه‌رو شد و حالا خبر می‌رسد که علاوه بر شاخص صنعتی داوجونز، شاخص‌های نزدک و اس‌اندپی هم با صعود مواجه شده‌اند. به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، میانگین معاملات آتی داو جونز ۸۴۵ امتیاز صعود کرد و این نشان از افزایش ۸۳۲ امتیازی افتتاح روز جمعه دارد. بازار سهام «نزدک» نیز روز جمعه رشد خوبی از خود نشان داد. همچنین پس از اینکه «استات نیوز» از موثر بودن داروهای درمانی موسسه علوم گیلاد در بیمارستان‌های شیکاگو خبر داد، معاملات سهام این شرکت درمانی ۴۱/ ۱۶ درصد افزایش یافت.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  پادشاهان چینی، نه کمتر از حاکمان دیگر جوامع پیشامدرن، اغلب آن چیزی را به نمایش می‌گذاردند که «هربرت سیمون» اقتصاددان آن را رفتاری «رضایت بخش» می‌نامید تا رفتاری «حداکثری». یعنی، در شرایط فقدان نیاز مبرم برای درآمد، مانند جنگ، آنها اغلب رضایت می‌دادند که «سگ‌های خفته» بخوابند و فقط میزانی از درآمد مورد نیاز برای نیازهای روزمره‌شان را جمع‌آوری می‌کردند. یک امپراتور واقعا قاطع و مصمم می‌توانست تصمیم بگیرد که مانند یک «بیشینه‌ساز» رفتار کند و برخی مانند «چنگزو» هم چنین کردند اما این ایده که تمام رهبران سیاسی مستبد به‌طور خودکار رفتاری بیشینه‌گر در پیش گیرند، آشکارا درست نیست.
 • اسرائیل در آستانه چهارمین انتخابات پارلمانی

  دنیای اقتصاد: در حالی که تشکیل دولت وحدت در سرزمین‌های اشغالی با بن بست مواجه شده، حالا گفته می‌شود که اسرائیلی‌ها به برگزاری چهارمین انتخابات خود نزدیک شده‌اند. در سه انتخابات پیشین هیچ‌کدام از احزاب نتوانسته‌اند با قاطعیت آرایی به دست آورند که بتوانند به تنهایی کابینه را تشکیل دهند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی، روز پنج‌شنبه وظیفه تشکیل کابینه را به پارلمان واگذار کرد که این می‌تواند ظرف ۲۱ روز تبدیل به حرکت معکوس و برگزاری انتخابات چهارم شود. این تحولات در شرایطی رقم می‌خورد که بنیامین نتانیاهو و رقیب اصلی اش بنی گانتس نتوانستند در مهلت دیگری که برای تشکیل کابینه برایشان فراهم شده بود، به توافق برسند و قدرت را بین خود تقسیم کنند. نه نتانیاهو و نه گانتس در حال حاضر نمی‌توانند حتی با متحدان خود کابینه تاسیس کنند و فاقد اکثریت هستند. مذاکرات تاکنون برای تشکیل کابینه موسوم به آشتی ملی با بن بست مواجه بوده است. اما قدمی که رئیس رژیم صهیونیستی برداشت، مانند یک تایمر عمل خواهد کرد. تا ۲۱ روز پارلمان فرصت دارد تا یک کابینه قابل اعتماد تاسیس کند. اگر پارلمان اسرائیل در این زمینه مردود شود، آنگاه پارلمان در تاریخ ۷ ماه مه، خودکار منحل می‌شود و دوباره ساکنان سرزمین‌های اشغالی باید به صندوق‌های رای رجوع کنند.
 • طرح ترامپ برای بازگشایی اقتصاد

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در یک سخنرانی از طرح کاخ سفید برای برچیدن تدریجی تدابیر مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی و همچنین بازگشایی مجدد اقتصاد کشورش رونمایی کرد. به گزارش رویترز در این طرح سه مرحله برای بازگشایی فضای کشور با توجه به‌شدت شیوع ویروس در یک ایالت یا منطقه در نظر گرفته شده است. دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت: «ما می‌توانیم جبهه بعدی در جنگ‌مان علیه کرونا را که ما نامش را بازکردن مجدد فضای آمریکا گذاشته‌ایم، آغاز کنیم.» ترامپ ادامه داد: «به منظور حفظ سلامت آمریکایی‌ها ما باید سلامت اقتصادمان را حفظ کنیم.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر