آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۶۱

 • آینده دولت‌ها در پساکرونا

  دنیای اقتصاد- محمد حسین باقی: ریچارد هاس، دیپلمات برجسته و رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در فارین افرز نوشت: «تجارت جهانی تا حدودی بهبود خواهد یافت اما بیشتر این بهبود از سوی دولت‌ها مدیریت خواهد شد تا بازارها»، «ضعف دولتی دهه‌هاست یک معضل مهم جهانی بوده است اما آمار اقتصادی این «پاندمی» دولت‌های ضعیف‌تر یا ناکام‌تری را خلق خواهد کرد.»، «این بیماری فراگیر احتمالا رکود دموکراسی را که طی ۱۵ سال گذشته مشهود بوده، بیشتر خواهد کرد. درخواست‌هایی برای نقش بیشتر دولت در جامعه افزایش می‌یابد؛ خواه این نقش مهار جنبش‌های مردمی باشد خواه ارائه کمک‌های اقتصادی.»
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  انسان‌ها مایل بودند که از آزادی‌های وسیع خود دست بکشند و بخشی از آن آزادی را به یک امپراتور تفویض کنند که بر آنها حکم خواهد راند و ضامن صلح اجتماعی خواهد بود. آنها این را به وضعیت جنگی ترجیح می‌دهند؛ وضعیتی که بارها در تاریخ خویش تجربه‌اش کردند آنگاه که اولیگارش‌های قدرتمند با یکدیگر می‌جنگیدند و بدون هیچ محدودیتی از مردم سوء‌استفاده می‌کردند. در این صورت، این به معنای «منشور آسمان» بود: این تفویض مشروعیت از سوی جامعه چین به فردی خاص و فرزندانش بود برای حاکمیت بر آنها با اختیارات دیکتاتورمآبانه. آنچه در مورد نظام چین گیج‌کننده است این نبود که منشور آسمان در وهله اول وجود داشت چرا که معادل کارکردی برای آن در تمام جوامع باشکوه و شاهانه وجود داشت. این مساله نسبتا رویه‌ای بود: چگونه یک مدعی تاج و تخت می‌دانست که چه زمانی او از منشور آسمان برخوردار است؟ و وقتی برخوردار شد، چرا دیگر مدعیان جاه‌طلب نکوشیدند تا در اولین فرصت آن را بربایند؟ مشروعیت حاکمان در جوامع پیشامدرن از چند منبع برمی‌خاست که در بخش قبل به مواردی از آن اشاره شد.
 • آمریکا رکورد زد

  دنیای اقتصاد: روز شنبه ایالات متحده از ایتالیا عبور کرد و رکورد تعداد کشته‌های ناشی از کروناویروس را شکست. آمریکا با ثبت افزون بر ۲۰ هزار کشته از زمان شیوع این بیماری در این کشور، ایتالیا را جا گذاشت. به گزارش رویترز، در حالی که آمریکا از نظر تعداد افراد بیمار این کشور رکوردهای دنیا را جابه جا کرد و از نظر تعداد به نیم میلیون نفر رسید، این احتمال مطرح شده است، ترامپ که به دنبال عادی‌سازی مناسبات در این کشور است، تفکر و تامل بیشتری کند.
 • گانتس به‌دنبال ائتلاف با نتانیاهو

  روسیا الیوم: رهبر ائتلاف آبی-سفید در پارلمان رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه‌ای مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی این رژیم و پایان دادن به رکود سیاسی، زمان بیشتری را خواستار شد. بنی گانتس، رهبر ائتلاف آبی-سفید و رقیب انتخاباتی نتانیاهو در حالی خواستار تمدید مهلت تشکیل کابینه شد که فرصت ۲۸ روزه آن ۱۴ آوریل به پایان می‌رسد. گانتس که رئیس سابق ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی است از روون ریولین، رئیس این رژیم خواست مهلت تشکیل کابینه را ۱۴ روز دیگر تمدید کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر