آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۶۰

 • رونمایی از یک مساله سری در کاراکاس

  دنیای اقتصاد: در روستای او دردهای ناشی از کار شب هنگام شروع می‌شود. کودکش در راه است و «میلاگروس واسکز»، ۲۰ ساله، به کمک نیاز دارد. واسکز با لباسی که تا روی زانوان و شکم برآمده اش بود جسورانه سوار بر موتور از سه رودخانه گذشت و سپس سوار بر اتوبوس شد. اما رسیدن به بیمارستان تازه اول کار بود. «جولی تورکویتز» و «ایساین هِرِرا» در گزارش ۱۰ آوریل برای نیویورک تایمز نوشتند، ظرف یک بازه زمانی ۴۰ ساعته خانم واسکز که ستاره ورزشی سابق در یک دبیرستان بود، دومین، سومین و چهارمین بیمارستان را دید. پرسنل بیمارستانی به او می‌گفتند ما فاقد ابزارهای استریل هستیم و هیچ محلی برای نگهداری اطفال زودرس نداریم. او سوار بر اتوبوسی دیگر شد. بر روی نیمکتی خوابید. در خیابان می‌گریست و شمار پزشکانی که دست بر پهلوی او می‌گذاشتند و در نهایت به او می‌گفتند که باید از آن بیمارستان برود از دستش خارج شده بود. او سراغ پنجمین بیمارستان رفت و آنها هم به او گفتند که کاری از ما ساخته نیست.
 • ترامپ در دو راهی اقتصاد و سلامت

  دنیای اقتصاد: ترامپ قصد دارد تا زودتر از این مرحله عبور کند اما همزمان قول داده است که به حرف مقامات وزارت بهداشت این کشور هم گوش دهد و محدودیت‌ها را برای مهار بیماری ویروس کرونا لحاظ کند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در شرایطی که با ویرانگرترین مساله بهداشت عمومی و بحران اقتصادی تمام دوران‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، حالا متوجه شده که در مسیری خلاف خواسته‌هایش قرار گرفته است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  امپراتریس «وو» مصمم بود که به‌عنوان امپراتوری راستین حکم براند و به‌طور فزاینده‌ای قدرت خودمختار و مستقل خود را در انظار عموم به نمایش می‌گذاشت. وقتی امپراتور او را به سحر و جادوگری به مثابه ابزاری برای خارج شدن از زیر سلطه و سیادت خود متهم کرد، «وو» به مقابله با امپراتور پرداخت و او را واداشت تا تمام اتهام‌زنندگان را سر به نیست کرده و تمام هواداران خود را از دربار تصفیه کند. تعجبی ندارد که ظهور این امپراتریس موجب شورش آشکاری در سال ۶۸۴ از طرف گروهی از آریستوکرات‌های تانگ شد که خانواده‌هایشان به دست «وو» تنزل مقام داده شده و بی‌اعتبار شده بودند. امپراتریس به سرعت دست به کار شد و این قیام را سرنگون کرد و سپس با برقراری شبکه‌ای از جاسوسان و خبرچینانی که با اعلام توطئه‌ها پاداش‌های گزافی می‌گرفتند حکومت وحشت را علیه کل طبقه نجیب‌زادگان اعلام کرد.
 • محبوبیت بیشتر ترامپ در مقایسه با بایدن

  مارکت واچ: اگر در شرایط فعلی (بحران پاندمی بیماری کووید-۱۹)، باراک اوباما در ایالات متحده مسوولیت بر عهده داشت چه می‌شد؟ بر اساس یک نظرسنجی صورت گرفته از سوی «امور مشورتی پولیتیکو مورنینگ» که روز چهارشنبه نتایج آن منتشر شد، ۵۲ درصد از رای‌دهندگانی که برای انتخابات سال جاری میلادی ثبت نام کرده‌اند، گفته‌اند اگر باراک رئیس‌جمهور بود، در قبال این بیماری بهتر عمل می‌کرد. این در حالی است که تنها ۳۸ درصد گفته ‌اند که ترامپ رئیس‌جمهور بهتری برای شرایط فعلی است.
 • کرونا منشا خیر شد

  آسوشیتدپرس: بحران شیوع ویروس کرونا که امور اصناف و تجارت‌ها در سراسر جهان را تحت‌تاثیر قرار داده است، براساس آمارهای جدید در کار مجرمان و تجارت‌های غیرقانونی آنها نیز اخلال ایجاد کرده است. در شهر شیکاگو که یکی از پرخشونت‌ترین و جرم‌خیزترین شهرهای آمریکاست، براساس جدیدترین آمارها، میزان بازداشت مجرمان مرتبط با مواد مخدر در هفته‌های پس از قرنطینه کردن این شهر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی ۴۲ درصد کاهش یافته است.
 • سقوط پهپاد سعودی در یمن

  خبرگزاری سباء: جنبش انصارالله یمن اعلام کرد یک فروند پهپاد جاسوسی ائتلاف عربی را در استان صعده واقع در شمال این کشور سرنگون کرد. یک منبع نظامی گزارش داد: سامانه‌های پدافند هوایی انصارالله یک فروند پهپاد جاسوسی دشمن سعودی را در حریم هوایی منطقه رازح در استان صعده هنگام اجرای اقداماتی خصمانه رهگیری و سرنگون کردند. این منبع از افشای جزئیات بیشتر در این رابطه خودداری کرد و ائتلاف عربی نیز هنوز واکنشی به این مساله نداشته است. این ائتلاف روز چهارشنبه به‌صورت یکجانبه آتش‌بسی دو هفته‌ای و قابل تمدید را برای مقابله با کرونا اعلام کرد اما انصارالله یمن روز جمعه عربستان را به نقض این آتش‌بس متهم و اعلام کرد ۹۹ مورد نقض آتش بس در ۲۴ ساعت را ثبت کرده است. در شرایطی که یمن در تمامی بخش‌ها به ویژه در حوزه بهداشتی و درمانی از فروپاشی تقریبا کامل زیرساخت‌ها رنج می‌برد، روز جمعه اولین مورد ابتلا به کرونا در استان حضر موت گزارش شد. ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ حملات خود را به یمن آغاز کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر