آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۵۲

 • سندرز: آمریکا انقلاب می‌خواهد؛ بایدن: اصلاحات کافی است

  دنیای اقتصاد: مبارزات انتخاباتی دموکرات‌ها تحت‌تاثیر ویروس کرونا و شیوع آن در ایالات متحده قرار گرفته است. روز یکشنبه در ادامه مناظرات سریالی دموکرات‌ها، دو نامزد برجسته این حزب، یعنی جو بایدن، معاون سابق ریاست جمهوری باراک اوباما و برنی سندرز، سناتور ورمونت به شدت به اقدامات دولت درخصوص مهار این بیماری تاختند؛ اما این تنها وجه اشتراک‌شان بود و وقتی بحث به مسائل و نگاه آنها به سایر مسائل کشیده شد، اختلافات بیش از پیش رو شد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، در نخستین مناظره دو نفره بین بایدن و سندرز، نامزد سوسیالیست این کشور خواستار اصلاح اقتصادی اساسی و برقراری سیستم خدمات درمانی تک نظامی شد و شیوع ویروس جدید را مهم‌ترین دلیل برای برقراری این سیستم در ایالات متحده خواند.
 • نتانیاهو رفتنی شد؟

  دنیای اقتصاد: بنی گانتس، رهبر حزب سفید و آبی اسرائیل از طریق ائتلاف با فهرست مشترک عربی توانست به حد نصاب لازم برای تشکیل دولت در کنست برسد. از همین رو رئیس این رژیم او را به‌طور رسمی مامور تشکیل کابینه کرد. به این ترتیب امیدهای نتانیاهو برای تداوم حکومتش در تل‌آویو بسیار کمرنگ شد. با این همه گانتس به‌دلیل ائتلاف با اعراب از سوی برخی سکولارها و مذهبیون تحت فشار قرار گرفته است. از زمان تاسیس رژیم صهیونیستی تاکنون هیچ‌یک از احزاب سیاسی اعراب را به دولت‌های خود راه نداده‌اند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  استقلال مراجع مذهبی زمانی محدودتر شد که دربار عثمانی موقعیت یا جایگاه «مفتی اعظم» را به وجود آورد. پیش از این، دولت، قضات را از میان جامعه علما برمی‌گزید، اما تعیین محتوای قانون را به آنها واگذار می‌کرد. مفتی جدید و بوروکراسیِ تحت امر او مجاز به صدور «فتواها»یی - یا نظرات غیرالزام‌آوری- با توجه به محتوای شریعت شدند. آنها در مسیری مخالف با اروپا یعنی به سوی افزایش کنترل سیاسی بر مذهب راه پیمودند. اگر کلیسای رومی ویژگی‌های یک دولت را به خود گرفت اما دولت عثمانی ویژگی یک کلیسا را به خود گرفت.
 • تلاش ترامپ برای دستیابی انحصاری به واکسن کرونا

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در تلاش است تا شرکت آلمانی «CureVac» را اغوا کند تا واکسن ویروس کرونا را منحصرا برای آمریکا تولید کند. «کاترین بنهولد» و «دیوید. ای. سانجر» در گزارش ۱۵ مارس برای نیویورک تایمز نوشتند، روزنامه «ولت آم زونتاگ» به نقل از منابع ناشناس نوشت: «ترامپ مبلغ هنگفتی را به دانشمندان آلمانی که مشغول تولید واکسنی برای ویروس کرونا هستند، پیشنهاد داده است. ترامپ می‌خواهد مطمئن شود که امتیاز انحصاری تولید این واکسن به آمریکا برسد.» این روزنامه آلمانی نوشت: «ترامپ هرکار می‌تواند انجام می‌دهد تا مطمئن شود که واکسن تنها متعلق به آمریکا است.» این گزارش می‌افزاید، این پیشنهاد در نشست دوم مارس در کاخ سفید مطرح شد که «دانیل منیچلا»، رئیس اجرایی این شرکت آلمانی، هم در آن حضور داشت. در این نشست، ترامپ و پنس (که ریاست نیروی ویژه کاخ سفید برای مبارزه با کرونا را به دست دارد) نیز حضور داشتند.
 • نعیم السهیل نخست‌وزیر عراق می‌شود

  سومریه نیوز، روسی الیوم: رئیس‌جمهور عراق قصد دارد نعیم السهیل را به نخست‌وزیری این کشور منصوب کند. یک منبع سیاسی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق فاش کرد که برهم صالح، رئیس‌جمهور این کشور قصد دارد نعیم السهیل را در پست نخست‌وزیری منصوب کند. این منبع افزود: این تصمیم پس از موافقت اولیه احزاب شیعه گرفته شد. احمد الاسدی، رئیس فراکسیون سند ملی در پارلمان عراق نیز روز دوشنبه اعلام کرد: به زودی نام نخست‌وزیر مکلف اعلام خواهد شد. یک منبع در دفتر ریاست جمهوری عراق نیز دوشنبه از توافق فراکسیون‌های سیاسی عراق درباره نخست‌وزیر کابینه انتقالی خبر داد. این منبع در گفت‌وگو با شبکه خبری روسیا الیوم اظهار کرد: برهم صالح امروز سه شنبه نخست‌وزیر مکلف را معرفی خواهد کرد. این در حالی است که برخی گفتند که وی قصد داشت تا دوشنبه شب نام نامزد نخست‌وزیری را معرفی کند که تا لحظه تنظیم خبر، این نام فاش نشد. با این حال این منبع افزود: نعیم السهیل که در حال حاضر به‌عنوان معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری عراق مشغول به فعالیت است، همان شخصی است که فراکسیون‌های عراق در مورد او به توافق رسیده‌اند. بر اساس قانون اساسی عراق مهلت رئیس‌جمهور این کشور برای تعیین نخست‌وزیر کابینه انتقالی امروز به پایان می‌رسد. این تحولات در شرایطی رقم می‌خورد که تنش‌ها در عراق بین نیروهای خارجی و نیروهای عراقی افزایش یافته است و پایگاه التاجی که مقر نیروهای آمریکایی است، مدام مورد حملات راکتی قرار می‌گیرد. به موجب این حملات، دو سرباز آمریکایی کشته و سه تن زخمی شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر