آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۴۹

 • حمله آمریکا به نجف و کربلا

  دنیای اقتصاد: پس از کشته شدن دو آمریکایی و یک بریتانیایی در اثر حملات موشکی شبه‌نظامیان عراقی به مواضع آمریکا در عراق، ایالات متحده در اقدامی تلافی‌جویانه به مواضع کتائب حزب‌الله حمله کرد. پنتاگون اعلام کرد در شامگاه پنج‌شنبه ۲۲ اسفند چندین انبار سلاح گروه کتائب حزب‌الله در مناطق مختلف عراق هدف حمله هوایی نیروهای آمریکایی قرار گرفت. به گفته وزارت دفاع آمریکا این حملات «پاسخی مستقیم» به تهدیدی است که از سوی نیروهای شبه نظامی شیعه علیه نیروهای آمریکایی اعمال شده است. «سیمونا فولتین»، در گزارش دیروز جمعه ۲۳ اسفندماه در الجزیره نوشت: در میان مراکزی که هدف حمله آمریکایی‌ها قرار گرفت یک فرودگاه در حال ساخت در شهر مقدس کربلا بود. یک مقام نظامی آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که انبارهایی که مورد حمله قرار گرفتند شامل محل نگهداری پهپاد نیز بودند. مقامات امنیتی عراق نیز اعلام کردند که پنج موشک سنگین به مواضع تحت کنترل کتائب حزب‌الله در اطراف «جورف الصخر» واقع در جنوب بغداد اصابت کرد.
 • تغییر گفتمان انتخاباتی در واشنگتن

  دنیای اقتصاد: تمرکز سه نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، شکل دادن به یک گفتمان جدید سیاسی است. این تغییر گفتمان هم از یک علت ناشی می‌شود و آن نیز بحرانی است که آمریکا و البته باقی دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند: رشد ویروس تاجی شکل، موسوم به کووید-۱۹. حالا با رشد این بیماری گفته زمان واقعی برای آزمون رهبری در شرایط بحرانی فرا رسیده است.
 • احتمال تشکیل «دولت فوق‌العاده» دراسرائیل

  دنیای اقتصاد: یهودیانی که مشتاق پایان دادن به دوران حکومت نتانیاهو بودند در انتخابات هفته گذشته اکثریت ضعیفی به دست آوردند. اما یک چیز باعث شده که آنها نتوانند به شکلی متحد پیامی واحد به او بفرستند: این بخش قابل‌توجه از اکثریت ضد نتانیاهو متشکل از قانونگذاران عرب و یهودیانی هستند که نمی‌توان به این اجماع نظر در مورد آنها دست یافت که آیا می‌توان به آنها به‌عنوان شریک نگاه کرد یا دشمن. «دیوید. ام. هالفینگر» در گزارش ۱۲ مارس برای نیویورک تایمز نوشت: نتانیاهو معتقد است که جناح عرب متشکل از قانونگذارانی است که حامی تروریسم بوده و مخالف شناسایی «دولت یهود» هستند. مخالفان نتانیاهو – به رهبری بنی گانتس که روز دوشنبه ۱۹ اسفندماه به دنبال مذاکرات ائتلافی با رهبران عرب بودند - می‌گویند که «یک رأی هم یک رأی است و نتانیاهو هرگاه به نفع خود ببیند حتی حاضر است با همین جناح عرب هم ائتلاف کند».
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  قانون مذهبی [شرعی] که از قرن دوازدهم به این سو سر برآورد با کمک به نهادینه کردن و منطقی کردن قانون، تاثیر مهمی بر حاکمیت قانون مدرن بر جا گذاشت. برای اینکه حاکمیت قانون وجود داشته باشد، برقراری یک اصل تئوریک [مبنی بر این]که حاکمان سیاسی منقاد قانون باشند کافی نیست. جز در مواردی که قانون در نهادهای قابل مشاهده‌ای تجلی یابد که با درجه‌ای از استقلال از دولت وجود داشته باشند، احتمال بسیار کمتری برای منع حزم و احتیاط دولتی هست. افزون بر این، اگر قانون یک مجموعه قواعد منسجم و صراحتا بیان شده [اعلامی] نباشد، نمی‌تواند برای محدود کردن اقتدار اجرایی مورد استفاده قرار گیرد.
 • پای سیاستمداران در بحران کرونا می‌لنگد

  دنیای اقتصاد: ویروس کرونا با سرایت به ۱۱۲ کشور، بیش از ۴۵ هزار نفر مبتلا و هزار و ۵۰۰ قربانی در خارج از چین، نقطه آغاز شیوع کووید-۱۹ برجای گذاشته است. نشریه اکونومیست در سرمقاله روی جلد این هفته خود به بررسی آگاهی یافتن رهبران جهان به ناتوانی سیستم‌های سلامت برای مقابله با کرونا پرداخته و چالش‌هایی را که کرونا متوجه این رهبران بی‌تجربه در برابر بیماری‌های واگیردار می‌سازد، بررسی کرده است. برای نمونه در ایالات ‌متحده باوجود ثروت فراوان و سیستم سلامت پیشرفته، اما هم اکنون ۲۸ میلیون نفر فاقد بیمه سلامت هستند و ۱۱ میلیون نفر مهاجر غیرقانونی در این کشور حضور دارند. از نگاه اکونومیست سه عامل روش دولت‌ها در برخورد با تردید، ساختار و صلاحیت سیستم سلامت و اعتماد مردم به دولتمردان، نقش تعیین‌کننده‌ای در نحوه مواجهه رهبران جهان با شیوع کرونا و موفقیت آنها در این نبرد ایفا خواهند کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر