• لبنان «به سوی جهنم می‌رود»

  دنیای اقتصاد: مصطفی ادیب، نخست وزیر مکلف لبنان، دیروز شنبه از ماموریت تشکیل دولت استعفا کرد؛ اقدامی که می‌تواند لبنان را وارد وضعیت جدیدی از بحران سیاسی کند. او پس از آن استعفا کرد که تلاش‌هایش برای تشکیل یک کابینه فراحزبی با ناکامی مواجه شد. «زینا خودر»، گزارشگر الجزیره در گزارش ۲۶ سپتامبر نوشت یکی از دلایل مهم استعفای او عدم توافق طرف‌ها بر سر وزارت دارایی بود. اعلام استعفای نخست وزیر مکلف لبنان طی سخنرانی‌ای که پس از ششمین دیدارش با میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان داشت، صورت گرفت. وی در سخنرانی کوتاهی از کاخ بعبدا گفت: «می‌روم از مردم لبنان عذرخواهی کنم.» وی درخصوص دلیل استعفایش عنوان کرد: «توافقی که زمان مکلف شدنم برای این سمت وجود داشت، دیگر نیست.» نخست وزیر لبنان اصرار داشت که مطابق ابتکارعمل فرانسه که خواهان دولتی متشکل از متخصصان به دور از احزاب سیاسی است، کابینه‌اش را تشکیل دهد. ادیب افزود: «طرح فرانسه باید ادامه یابد؛ زیرا بیانگر نیت صادقانه فرانسه است.»
 • کنترل کامل جمهوری‌خواهان بر دیوان عالی آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: در دوراهی بین یک قاضی لاتین‌تبار با یک قاضی کلاسیک محافظه‌کار، ترامپ راه دوم را رفت و به گفته منابع مطلع، رئیس‌جمهوری آمریکا یک قاضی محافظه‌کار به نام «ایمی کانی بارت» را برای دیوان عالی نامزد کرده است.
 • این چیزی شبیه افول امپراتوری روم است

  دنیای‌اقتصاد: میانمار کشور کوچکی است که درگیر جنگ داخلی قومی-فرقه‌ای و شیوع بیماری کووید-۱۹ است که می‌تواند بیمارستان‌های شلوغ و از هم پاشیده این کشور را متلاشی‌تر سازد. این باعث نشده که سیاستمداران این کشور کوچک نسبت به کشوری که احساس می‌کنند راه خود را گم کرده است احساس ترحم نکنند. یو مینت او، عضو پارلمان میانمار می‌گوید: «برای آمریکایی‌ها متاسفم اما ما نمی‌توانیم به ایالات متحده کمک کنیم زیرا کشور کوچکی هستیم.» همین احساس در کانادا که یک کشور توسعه‌یافته هم است دیده می‌شود. از هر سه کانادایی، دو نفرشان در ۶۰ مایلی مرز آمریکا زندگی می‌کنند. مایک برادلی، شهردار سارنیا که یک شهر صنعتیِ هم‌مرز با میشیگان است که ساکنانش گاهی برای ناهار به آنجا می‌روند، می‌گوید: «شخصا فکر می‌کنم این چیزی مانند مشاهده افول امپراتوری روم است.»
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  اعتماد به نفس هیتلر به توانایی تازه یافت‌شده‌اش تنها زمانی- در سپتامبر ۱۹۱۹- افزایش یافت که ارتش او را برای نظارت دقیق بر یکی از گروه‌های دست‌راستی فراوان اما کوچک اعزام کرد که پس از جنگ در تمام مونیخ در حال نضج گرفتن بودند. حزب کارگران آلمان که در آغاز همان سال شکل گرفته بود، چیزی بیش از گروهی از دوستان نبود که هر از گاهی در یکی از کافه‌های آبجوفروشی شهر جمع می‌شدند تا ناراحتی‌های خود را با یکدیگر در میان بگذارند.
 • افزایش احتمال پیروزی ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: نظرسنجی‌هایی که رویترز/ ایپسوس در ایالت‌های اصلی محل رقابت بین نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا موسوم به ایالت‌های میدان مبارزه انجام داده‌اند نشان می‌دهند که جو بایدن دموکرات تنها در سه مورد از این ایالت‌ها برتری اندکی بر دونالد ترامپ دارد و در سه ایالت دیگر نیز رقابت تقریبا برابری بین آنها وجود دارد و این حاکی از آن است که رقابت ریاست‌جمهوری در آمریکا خیلی نزدیک‌تر از آن چیزی است که نظرسنجی‌های سراسری نشان می‌دهند.
 • ممانعت از انتشار گزارش لیبی

  آسوشیتدپرس: روسیه و چین از انتشار گزارش سازمان ملل درباره لیبی که در آن برخی طرف‌های درگیر و حامیان آنها از جمله روسیه به نقض تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متهم شده بودند، جلوگیری کردند. این گزارش توسط کمیته نظارت بر تحریم‌های لیبی تهیه شده بود.
 • ترامپ زیر میز انتخابات می‌زند؟

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای دومین روز متوالی تاکید کرد که اگر نتیجه انتخابات به ضررش باشد، تعهدی به انتقال صلح‌آمیز قدرت ندارد؛ چراکه اعتقاد دارد یک تقلب بزرگ در انتخابات رخ داده است. ساعاتی پس از این اظهارنظر جنجالی میچ مک کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا گفته بود که جمهوری‌خواهان متعهد به انتقال آرام قدرت هستند و برنده انتخابات در روز سوم نوامبر به تاریخ بیست ژانویه مراسم تحلیف را به جای خواهد آورد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان نیز اظهار کرد: «شما در کره‌‌شمالی نیستند. اینجا آمریکاست و در آن دموکراسی حاکم است.»
 • عذرخواهی بی‌سابقه «اون» از «این»

  دنیای‌اقتصاد: رهبر کره‌شمالی در اقدامی نادر از کره‌جنوبی عذرخواهی کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که شمالی‌ها یک شهروند کره‌جنوبی را کشتند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز و به نقل از یک مقام کره‌جنوبی، مقامات کره‌شمالی به دلیل تیراندازی به یک شهروند جنوبی عذرخواهی کرده و دلیل آن را تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اعلام کردند. روز پنج‌شنبه مقامات سئول اعلام کردند سربازان کره‌شمالی یک شهروند جنوبی را با شلیک گلوله به قتل رسانده و سپس جسد او را سوزانده‌اند. مشاور امنیت ملی کره‌جنوبی می‌گویند که مقامات پیونگ‌یانگ روز جمعه در نامه‌ای از این اتفاق ابراز تاسف کرده‌اند.
 • آنارشی کرونایی در شورای امنیت

  دنیای اقتصاد: دبیرکل سازمان ملل می‌گوید، می‌ترسد مدیریت ویروس کرونا در دنیا به سرنوشت موضع‌گیری کشورها در خصوص تغییرات آب و هوایی دچار شود. به گزارش الجزیره روز پنجشنبه درگیری تلخی بین روسیه، چین و ایالات‌متحده در جلسه شورای امنیت سازمان ملل به دلیل بیماری ویروس پاندمی به‌وجود آمد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  او به‌عنوان سرباز از بسیاری جهات، همان هیتلر قدیمی بود. او فرد تنهایی بود که از همرزمانش فاصله گرفت و آنها را به‌دلیل رفتار ناپسندشان به شدت سرزنش می‌کرد. وقتی وظایف خود را انجام نمی‌داد، زمان خود را صرف خواندن، نوشتن شعر یا ترسیم طرح‌واره‌ها می‌کرد. او خیالباف نامیده می‌شد و لقب «هنرمند» [به تمسخر] را به او داده بودند که احتمالا مناسب او بود. یکی از سربازان می‌گوید: «ما عادت کرده بودیم که سر او داد بزنیم.» او اصلا شوخی نمی‌کرد، هیچ‌کس چیزی از جمله نوشیدنی با او تقسیم نمی‌کرد و حتی نمی‌توانست قاطی کسانی شود که شوخی می‌کردند و او را دست می‌انداختند؛ اقدامی که به سربازان روحیه می‌داد. با این حال، دیگران نگاه تحقیرآمیزی به او داشتند و به‌عنوان فردی که نیروی خود را از دست داده و فرسوده شده است، او را کتک می‌زدند.
 • دولت‌ها در برزخ قرنطینه و بازگشت به زندگی

  دنیای اقتصاد: پاندمی کرونا سرانجام در سراشیبی افول قرار دارد و به‌زودی موجی از واکسن‌ها برای درمان آن روانه بازار می‌شوند؛ اما چالش‌هایی نیز در مسیر دیده می‌شوند و احتمالا این ویروس تا ماه‌ها و حتی سال‌ها، میهمان جهان باشد و از این رو دولت‌ها باید تلاش بیشتری نشان دهند.
 • ترس چینی‌ها از بایدن

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روابط با چین را در سال‌های اخیر به کمترین میزان رسانده است. جوزف بایدن جونیور، از نقطه‌نظر چینی‌ها، می‌تواند چالش سخت‌تر و دشوارتری باشد. به گفته تحلیلگران در چین، بایدن با دنبال کردن استراتژی منسجم‌تر برای مقابله با برنامه‌های جهانی چین می‌تواند لطمات بیشتری نسبت به ترامپ وارد آورد. «استیون لی‌مایرز» و «خاویر. سی. هرناندز» در گزارش ۲۲ سپتامبر برای نیویورک‌تایمز نوشتند، بایدن وعده داده که اگر انتخاب شود، رویکرد سخت‌تری در مورد تغییرات اقلیمی، سرکوب اقلیت‌های قومی در چین و مساله هنگ‌کنگ اتخاذ خواهد کرد. در نگاه نظام رهبری چین، او نامزدی است که به احتمال زیاد پیوندهای قدرتمند با متحدان آمریکا را احیا خواهد کرد و دیگر کشورها را بسیج خواهد کرد تا فشار موثرتری بر چین وارد آورند. «چنگ شیائوهی»، استادیار روابط بین‌الملل در دانشگاه رنمین در پکن، می‌گوید: «بایدن رویکرد فشار را موثرتر و کارآمدتر خواهد کرد. او احتمالا به تاکتیک‌های دشوارتر و هماهنگ‌تر علیه چین متوسل خواهد شد.»
 • آشتی‌کنان رامنی با ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: موضوع پر کردن جای خالی روث بیدر گینزبرگ، قاضی دیوان عالی این کشور موجب شده است تا بار دیگر جمهوری‌خواهان پشت رئیس‌جمهوری قرار بگیرند، حتی کسانی که با وی بسیار مخالف هستند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سناتور میت‌رامنی از یوتا روز سه‌شنبه گفت که او از طرح ترامپ برای پر کردن جای خالی کرسی دیوان عالی کشور تا پیش از انتخابات سوم نوامبر حمایت می‌کند. این در حالی است که تا زمان برگزاری انتخابات تنها ۶ هفته باقی مانده است و جمهوری‌خواهان به عکس سال ۲۰۱۶ معتقدند که این حق رئیس‌جمهور مستقر است که بتواند در آستانه انتخابات نیز نامزد مورد نظر خود را برای این پست به سنا معرفی کند و آنها نیز به وی رای دهند. این تصمیم رامنی موجب حمایت سریع و غیرقابل تصوری از رئیس‌جمهوری ایالات متحده شده است که در این چهار سال این حمایت آهنین بی‌نظیر به نظر می‌رسد. اما این می‌تواند نتیجه ۴ سال چانه‌زنی سیاسی در بین جمهوری‌خواهان نیز باشد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کرشاو گزارش می‌دهد که «تقریبا بااطمینان می‌توان گفت در زمانی که هیتلر در ۲۴ سالگی وین را ترک می‌کرد، هیچ تجربه جنسی‌ای نداشت.» او عصرهای خود را با موسیقی پُر می‌کرد و مهم‌تر از همه با اپرا؛ و البته اپرای واگنر هم در صدر تمام اپراها بود. او لااقل ۱۰بار «لوهنگرین» و ۳۰ تا ۴۰ بار هم «تریستان و ایسولد» را تماشا کرد. او هیچ جا نمی‌رفت. مورخان و زندگی‌نامه‌نویسانی که در مورد این سال‌ها نوشته‌اند میل دارند با لحنی تحقیرآمیز و استهزاآمیز سخن بگویند. در اوایل ۱۹۷۰، یک روان‌شناس، هیتلر را با هیپی‌ها مقایسه کرد که «از زندگی در نکبت و بدبختی راضی است.»
 • انفجار در یکی از انبارهای تسلیحاتی حزب‌الله لبنان

  الجزیره: مقامات لبنان می‌گویند که وقوع انفجار در روز سه‌شنبه در روستای عین الغنا در ۵۰ کیلومتری بیروت به‌دلیل نقص فنی در یکی از زاغه‌های مهمات حزب‌الله بوده که رخ داده است. مقامات لبنانی به این نکته هم اشاره کردند که در حال تحقیق بیشتر هستند. یکی از مقامات حزب‌الله گفت که این انفجار به‌دلیل مشکلات فنی رخ داده است. در پی این انفجار هیچ‌کس کشته نشده؛ اما به ساختمانی که انبار مهمات بوده، خسارت وارد شده است. شاهدان می‌گویند که نیروهای حزب‌الله به‌منظور محافظت از منطقه، نیروهای خود را در این منطقه مستقر کرده است. در تصاویر یک مینی‌بوس پارک کرده در نزدیکی ساختمان نیز آتش گرفته است. این انفجار درست ۷ هفته بعد از انفجار عظیم بیروت رخ داد که تلفات جانی و مالی بسیاری را بر جا گذاشت. به همین دلیل دولت لبنان متهم به اهمال در جابه‌جایی نیترات آمونیوم در بندر بیروت شده است. تحقیقات در خصوص آن انفجار نیز ادامه دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر