آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۳۷

 • خبر بد برای سندرز

  دنیای اقتصاد: مهیج‌ترین بخش سیاسی فعالیت‌های کارزار انتخاباتی برنی سندرز، به میدان آوردن میلیون‌ها نفر از «رای‌ندادگان» در انتخابات ماه نوامبر است؛ کسانی که در زمره جوانان و طبقه کارگر ناراضی قرار می‌گیرند و تاکنون یا رای‌نداده یا کمتر رای‌داده‌اند. البته باید دید در عرصه عمل چنین اتفاقی می‌افتد یا نه؟ به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، با وجود شکست خفیف برنی سندرز در‌ آیووا (البته او ادعای پیروزی کرده است)، سپس پیروزی خفیف‌اش در نیوهمپشایر و در نهایت پیروزی قاطعانه‌اش در نوادا، در سه ایالت اولیه انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها، مشخص شد که سندرز برای انقلاب سیاسی‌اش با یک چالش روبه‌رو است: او شاید در حال کسب میادین انتخاباتی باشد اما این پیروزی در راستای تعهد دیرینه وی برای گسترش پایگاه دموکراتیک نیست. نتایج تاکنون نشان می‌دهد که مزیت سندرز در این بوده که وی تاکنون توانسته است رای سنتی را از پایگاه دموکرات‌ها به‌دست آورد، نه با تغییرات بنیادین. بنا به داده‌های یافت‌شده توسط نیویورک‌تایمز، به عنوان مثال در آیووا، میزان مشارکت در انتخابات آیووا، کمتر از آن چیزی بود که حدس زده می‌شد و نسبت به سال۲۰۱۶ تنها ۳ درصد افزایش داشت و این افزایش اندک هم عمدتا توسط افراد تحصیلکرده رقم خورد. در حوزه‌هایی که برنی سندرز در آیووا پیروز شده بود، تنها افزایش یک درصدی مشاهده شد.
 • پایان مبارک

  دنیای اقتصاد: حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین مصر در ۹۱ سالگی درگذشت. مبارک پیش از برکناری از قدرت حدود سه دهه رئیس‌جمهور مصر بود. او در پی اعتراض‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱ میلادی از قدرت خلع و بعد از آن زندانی و محاکمه شد. او به اتهام مشارکت در کشتار معترضان مجرم شناخته شد. اما حکم زندان مبارک در نهایت نقض شد و او حدود سه سال پیش آزاد شد. حسنی مبارک ماه گذشته میلادی در بیمارستان جراحی شد. پسرش علا روز شنبه ۲۲ فوریه گفته بود که او همچنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده‌است. مبارک بعد از ترور انور سادات، رئیس‌جمهور پیشین مصر در سال ۱۹۸۱ به عنوان چهارمین رئیس‌جمهور این کشور به قدرت رسید و تا زمان سرنگونی، ۳۰ سال در این مقام ماند. انتخاباتی که بعد از برکنار شدن او در مصر برگزار شد به عنوان «اولین انتخابات دموکراتیک» در این کشور شناخته شد.
 • آماده‌باش در اروپا

  دنیای اقتصاد: در ایران، فراوانی ویروس کرونا این ترس را برانگیخته که ممکن است این ویروس به تمام خاورمیانه سرایت کند. در ایتالیا، یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی، مقام‌ها به شدت در تلاشند تا از این بیماری فراگیر جلوگیری کنند و مانع از فلج شدن مراکز اقتصادی و تجاری در میلان شوند. در نیویورک، لندن و توکیو بازارهای مالی از ترس این ویروس سقوط کرده؛ چراکه از این واهمه دارند که این ویروس موجب لطمه به اقتصاد جهانی شود. «مارک لاندر» در گزارش ۲۴ فوریه برای نیویورک تایمز نوشت، از آسیا تا اروپا و تا آمریکای شمالی، گسترش مرگبار ویروس کرونا روز دوشنبه ۵ اسفندماه سرعت بیشتری گرفت. این ویروس فشار سنگینی بر جهانی وارد می‌کند که درگیر جنگ‌های تجاری، سیاست‌های پوپولیستی و نزاع‌های فرقه‌ای است. این ویروس به‌طور برابر جوامع بسته و باز، مستبد و دموکراتیک، توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته و مناطق جنگی و... را به یکسان متاثر کرده است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  بینش اساسی هایک دال بر اینکه قانون براساس تطور و تکامل غیرمتمرکز قواعد اجتماعی هم در دوران باستان و هم در دوران معاصر تمایل به توسعه دارد به معنای وسیع درست است. اما ناپیوستگی‌ها و انقطاع‌های مهمی در توسعه قانون وجود داشته که می‌تواند فقط با مداخله مرجع سیاسی و نه در نتیجه روند «نظم خودانگیخته» توضیح داده شود. هایک در مورد برخی واقعیت‌های تاریخی خود به وضوح در اشتباه بود. یکی از این گذارها همانا تغییر از «کامن لا» به حقوق عرفی در انگلیس بود.
 • تمرین مقابله هسته‌ای با روسیه در پنتاگون

  دنیای‌اقتصاد: هفته گذشته مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در بازدید از فرماندهی راهبردی ایالات‌متحده بر یک تمرین جنگی سطح بالا با تمرکز بر نیروهای روسی نظارت داشت. هدف از این تمرین اقدام تلافی‌جویانه آمریکا برای حمله هسته‌ای روسیه در خاک اروپا و کشورهای عضو ناتو بوده است. به گزارش سی‌ان‌ان، یک مقام نظامی پنتاگون گفت: ایالات‌متحده یک تمرین کوچک انجام داد که طی آن در صورت حمله هسته‌ای روسیه، چگونگی پاسخ تلافی‌جویانه آمریکا نشان داده شد. این مقام نظامی پنتاگون با ابراز این مطلب در ادامه افزوده است: «ما یک تمرین کوچک انجام دادیم. سناریوی موجود، اتفاقی در اروپا را شامل می‌شد که گویا ما در حال انجام جنگ با روسیه بودیم و مسکو تصمیم گرفت از یک سلاح هسته‌ای ضعیف علیه سایتی در ناتو استفاده کند. بعد ما وارد رایزنی‌های متعارف با وزیر دفاع و بعد رئیس‌جمهور شدیم تا بتوانیم درباره نحوه پاسخ‌دهی تصمیم بگیریم.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر