آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۳۵

 • ادعای آمریکایی درباره ویروس چینی

  دنیای اقتصاد: روزنامه نیویورک پست در گزارشی روایت دیگری را از چگونگی شیوع ویروس کرونا در چین مطرح کرد. به ادعای این روزنامه منشأ این ویروس خفاش یا مار نبوده است، بلکه کرونا از یکی از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بیولوژیک در ووهان به بیرون سرایت کرده است. به همین دلیل یک ژنرال عالی‌رتبه چینی از سوی مقامات ارشد ماموریت یافته است که به ووهان سفر کند تا غول کرونا را به بطری بازگرداند. ژنرال «چن» از سال ۲۰۰۳ در حال تحقیق روی این ویروس در چارچوب پروژه‌های مربوط به جنگ بیولوژیک بوده است.
 • پیروزی بزرگ سندرز در نوادا

  دنیای اقتصاد: سناتور برنی سندرز روز شنبه مدعی پیروزی بزرگ در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در نوادا شد که این نشان از جذابیت گسترده وی در اولین ایالت با تنوع نژادی است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز و به نقل از آسوشیتدپرس، در یک نمایش قابل توجه، سندرز، سناتور لیبرال از ورمونت با کسب نزدیک به ۵۰ درصد آرا و با فاصله زیاد رقیب خود را جا گذاشت و پیروز بزرگ این ایالت لقب گرفت.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  تعریف دیگری از حاکمیت قانون وجود دارد که احتمالا تاثیر زیادی بر زندگی اقتصادی در دوران پیشامدرن همچون دوران معاصر داشت. این امنیت ساده اشخاص، توانایی خروج از وضع خشن طبیعی و حرکت به سوی کسب و کار روزمره بدون ترس از کشته شدن یا سرقت شدن است. تمایل داریم که قدر و ارزش این جنبه از حاکمیت قانون را - وقتی نیست نسبت به وقتی که هست- بیشتر بدانیم و صحبت در مورد آن را مسلم بینگاریم. سرانجام، صحبت در مورد حاکمیت قانون بدون اینکه مشخص کنیم این قانون برای چه کسی کاربرد می‌یابد غیرممکن است، یعنی، دایره مردمانی که با حفاظت از سوی قانون به‌عنوان اشخاص حقوقی در نظر گرفته می‌شوند. جوامع به‌دنبال اجرای قواعد اجتماعی اساسی جهان‌شمول هستند، اما حاکمیت قانون که مدافع شهروندان در برابر اقدامات خودسرانه دولت است غالبا در ابتدا فقط برای یک اقلیت دارای امتیاز، کاربرد می‌یافت.
 • آتش متقابل در جبهه شام

  رویترز/ خبرگزاری آلمان/ آناتولی: در حمله نظامی نیروهای اسد به ادلب تاکنون ۱۶ سرباز ترکیه کشته شده‌اند. ارتش ترکیه نیز در پاسخ به این حملات ۲۱ موضع ارتش سوریه را بمباران کرد. ترکیه برای تقویت مواضع سربازانش ده‌ها تانک و هزاران سرباز به ادلب اعزام کرد. استاندار غازی‌آنتپ ترکیه روز جمعه ۲۲ فوریه (سوم اسفند) اعلام کرد که یک سرباز مکانیک تانک ترکیه در ادلب کشته شده است. خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام محلی گزارش داد ظرف یک ماه گذشته ۱۶ سرباز ترکیه در ادلب کشته شده‌اند.
 • توافق آمریکا با طالبان یک هفته دیگر

  رویترز: مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات‌متحده، روز جمعه، دوم اسفندماه، گفت که انتظار می‌رود توافق صلح با طالبان روز ۱۰اسفند امضا شود. پومپئو روز جمعه گفت: طالبان و ایالات‌متحده وارد مذاکراتی شده‌اند که مناقشه افغانستان را از طریق سیاسی حل کنند و در نهایت حضور نظامی آمریکا در منطقه نیز کاهش یابد. وی همزمان با انتشار توییتی گفت که بعد از دهه‌ها مناقشه، آمریکا با طالبان برای کاهش چشمگیر خشونت در افغانستان به توافق رسیده است: «این قدمی مهم برای مسیر طولانی صلح است. از همه جناح‌ها در افغانستان می‌خواهم از فرصت به دست آمده استفاده کنند».
 • اسکاتلندی‌ها به‌دنبال رفراندوم

  پرس اسوسیشن، بی‌بی‌سی: وزیر اول اسکاتلند با تایید اینکه برنامه ریزی کرده تا همچنان در این سمت باقی بماند، در عین حال هر گونه قصدش برای در پیش گرفتن مسیرهای میانبر به سمت کسب استقلال این منطقه را رد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر