آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۳۴

 • حمایت پنهان پوتین از سندرز؟

  دنیای‌اقتصاد: سندرز می‌گوید اخیرا برخی از نیروهای اطلاعاتی به وی خبر داده‌اند که روسیه قصد دارد به سود وی در انتخابات مداخله کند و چندین نفر آگاه به موضوع چنین موردی را تایید کردند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این افشاگری‌ها درست یک روز پیش از برگزاری انتخابات مقدماتی در نوادا صورت گرفته است، جایی که سندرز به‌عنوان نامزد مورد علاقه دموکرات‌ها از بایدن پیشی گرفته و به صدر نظرسنجی‌ها رفته است. بنا به گفته‌ها روسیه مایل به نامزدی سندرز در انتخابات است و به سود وی قصد مداخله دارد، کاری که در سال ۲۰۱۶ برای ترامپ انجام داد. سندرز اما در بیانیه‌ای روسیه را محکوم کرد و با انتقاد از پوتین به مسکو هشدار داد که پای خود را از انتخابات آمریکا بیرون بکشد. او گفت به عکس ترامپ در برابر هرگونه تلاش روسیه ایستادگی خواهد کرد و مانع دخالت مسکو یا هر جای دیگر در رای‌گیری خواهد شد. سندرز با متهم کردن پوتین به دخالت در امور کشورش تصریح کرد که رئیس‌جمهوری روسیه از پروپاگاندای اینترنتی برای تفرقه‌اندازی در کشور استفاده کرده است.
 • نظامی‌گری میانجی‌گر صلح خلیج فارس

  دنیای اقتصاد: آمارها نشان می‌دهند که هزینه‌های نظامی در سراسر جهان طی سال ۲۰۱۹، رشد ۴ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۸ تجربه کرده است. این در حالی است که اگرچه کشورهای خاورمیانه همواره یکی از مناطق جذاب برای شرکت‌های تولید سلاح و صنایع دفاعی بوده‌اند؛ اما میزان هزینه‌های نظامی در خاورمیانه طی سال گذشته و برخلاف روند جهانی، افت ۴/ ۴ درصدی را نشان می‌دهد. با این حال ۱۴ کشور خاورمیانه در سال ۲۰۱۹، پنج درصد از کل تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه‌های نظامی اختصاص داده‌اند که این آمار بسیار بالاتر از دومین منطقه، یعنی آمریکای شمالی با هزینه سه درصد از تولید ناخالص داخلی برای اهداف نظامی است. در خاورمیانه‌ای که مقصد محموله‌های عظیم نظامی است، عمان سرانه نظامی بیشتری از دیگر همسایه‌های خود دارد و این سرانه برای هر فرد عمانی در یک سال حدود دو هزار و ۵۰۰ دلار است. این کشور همچنین بیشترین میزان از تولید ناخالص داخلی خود یعنی حدود ۱۲ درصد را صرف هزینه‌های نظامی می‌کند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  وقتی اقتصاددانان درباره حاکمیت قانون صحبت می‌کنند، معمولا به حقوق مالکیت مدرن و اجرای قراردادها اشاره می‌کنند. حقوق مالکیت مدرن حقوقی است که در یَد آحاد افراد است؛ افرادی که در خرید و فروش دارایی‌شان بدون محدودیت‌های تحمیل شده از سوی گروه‌های خویشاوندی، مراجع مذهبی یا دولت آزاد هستند. نظریه‌ای که به واسطه آن حقوق مالکیت و قرارداد به رشد اقتصادی مرتبط می‌شود، ساده و صریح است. هیچ کس دست به سرمایه‌گذاری بلندمدت نمی‌زند مگر اینکه بداند حقوق مالکیت وی تضمین شده است. تجارت مستلزم تشکیلات قانونی برای اجرای قراردادها و حل و فصل مناقشاتی است که به ناگزیر در میان طرف‌های قرارداد به وجود می‌آید. بسیاری از اقتصاددانان بر اهمیت «تعهدات معتبر» به مثابه شاخص توسعه نهادین یک دولت تاکید می‌کنند.
 • آتش‌بس در افغانستان

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای از نیروهای امنیتی افغانستان خواست از ساعت ۱۲ بامداد شنبه (۳ اسفند) به وقت محلی، در برابر مواضع گروه طالبان در حالت تدافعی قرار گیرند و از حمله به آنها خودداری کنند. گروه طالبان نیز از جنگجویان خود در سراسر افغانستان خواسته علیه پایگاه‌های نیروهای دولتی و آمریکایی در این کشور حمله نکنند. در اطلاعیه‌ای که از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رسانه‌ها فرستاده شده از اعضای این گروه خواسته شده از رفتن به مناطق «دشمن» کاملا پرهیز کنند. به گزارش بی بی سی، او در این اطلاعیه گفته: «پس از هفت روز، هرگاه در روز هشتم توافقنامه امضا شود، برای تمام مجاهدان مطابق توافق‌نامه اطلاعات و راهنمایی‌های لازم داده می‌شود و براساس آن عمل خواهد شد.» اشرف غنی،‌ رئیس‌جمهوری افغانستان نیز که ساعاتی بعد از اعلام آمریکا و طالبان در مورد زمان امضای توافق‌نامه میان دو طرف صحبت می‌کرد گفت که به تمام نیروهای امنیتی افغانستان دستورالعمل‌ واضح و مفصل در مورد هفته کاهش خشونت داده شده و از آنها خواسته شده که تنها در صورتی به عملیات نظامی اقدام کنند که «خودشان یا مردم افغانستان» از سوی طالبان مورد حمله قرار بگیرند. او گفت که عملیات نیروهای امنیتی افغانستان علیه داعش، القاعده و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت ادامه خواهد یافت.
 • کره‌جنوبی در کرونا دوم شد

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش‌ها از ویروس کرونا حاکی از این است که تعداد مبتلایان در کره‌جنوبی که روز جمعه ۲ اسفندماه ظرف یک هفته از ۲۸ نفر به ۲۰۴ نفر افزایش یافته بود، دیروز شنبه ۳ اسفند به ۴۳۰ نفر افزایش پیدا کرد. کره‌جنوبی پس از چین، دومین کشور از نظر تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا است. مقام‌های این کشور گفتند تعداد مبتلایان جهش چشمگیری یافته است. دوسوم مبتلایان جدید مربوط به بیمارستانی در نزدیکی شهر دئگو هستند که بیماران روانی و بیماران مسن در آنجا بستری هستند. دو نفر از بیماران این بیمارستان جان خود را از دست داده‌اند و پنج پرستار و یک بهیار هم به‌ ویروس آلوده شده‌اند. «هلن ریگان» و «آدام رنتون» در گزارش ۲۲ فوریه در سی.ان.ان که گزارش‌های زنده و پیوسته در حال به‌روزرسانی را منتشر می‌کرد، نوشتند روز جمعه همچنین ۳۹۷ نفر دیگر هم در چین مبتلا شدند که تعداد کل مبتلایان در چین به ۷۶۲۸۸ نفر رسید و در سطح جهان به ۷۷۷۰۰ نفر رسید. این ویروس که راه خود را به کشورهای خاورمیانه و اروپا هم گشوده در جدیدترین ایستگاه خود به لبنان رسید. اسراییل هم یک مورد مبتلا به این ویروس را اعلام کرد. در ایتالیا هم دومین مرگ ناشی از این ویروس گزارش شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر