آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۳۰

 • محافظت از اقتصاد جهانی در برابر کرونا

  دنیای اقتصاد: مسیر کلی سیاست بسیاری از بانک‌های مرکزی و دولت‌های جهان امروز منوط به یک پرسش است: چگونه دولت چین به بحران اقتصادی جدید واکنش نشان خواهد داد. نخبگان سیاسی حزب کمونیست چین مشهور به «پولیتبورو» از مردم این کشور خواسته‌اند به اهداف اقتصادی برنامه‌ریزی شده امسال این کشور پایبند باشند، الزامی که می‌تواند بی‌میلی اخیر دولت این کشور به اجرای سیاست‌های تحریکی گسترده‌ را تغییر دهد. اگر این وضعیت به معنی استفاده تمام‌عیار از سیاست‌های پولی و افزایش قابل‌توجه در مخارج دولت این کشور باشد، شرکای تجاری چین که با آسیب به صادرات، زنجیره عرضه، کالاها و توریسم متضرر شده‌اند، به خاطر این سیاست‌های تشویقی ممکن است در کوتاه‌مدت دردی بیشتر را متحمل شوند. به نظر می‌رسد شوک اقتصادی ناشی از ویروس کرونا بحث غالب در نشست سطح وزرا و رؤسای بانک‌مرکزی این هفته گروه ۲۰ در ریاض باشد.
 • اسرائیل در خارطوم چه می‌کند؟

  دنیای اقتصاد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم‌اسرائیل، اعلام کرد که هواپیماهای تجاری اسرائیلی پرواز بر فراز فضای هوایی سودان را آغاز کردند. او اعلام کرد پس از دیدار با رهبر موقت سودان و در نتیجه موفقیت در مذاکرات، اولین کریدور هوایی جدید گشوده شد. دور روز پس از آنکه عبدالفتاح البرنان، رهبر نظامی دولت سودان، با نتانیاهو در اوگاندا دیدار کرد، وی ۵ فوریه اعلام کرد که به هواپیماهای اسرائیلی اجازه اولیه برای پرواز بر فراز فضای هوایی این کشور را داده است. نتانیاهو در یک سخنرانی در میان رهبران یهودیان آمریکا اعلام کرد:«اکنون ما به دنبال عادی‌سازی سریع هستیم. اولین هواپیمای اسرائیلی بر فراز سودان به پرواز درآمد». نخست‌وزیر اسرائیل همچنین اعلام کرد که این مسیر حدود سه ساعت از مسیر اسرائیل به آمریکای جنوبی می‌کاهد.
 • چرخش ترکیـه در شـام

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری آمریکا و ترکیه از روسیه خواستند که از ارتش سوریه حمایت نکند. به گزارش الجزیره رئیس‌جمهور ایالات متحده از افزایش تنش‌ها ابراز نگرانی کرد و از روسیه خواست که از حکومت سوریه حمایت نکند. در حالی که درگیری‌ها در سوریه افزایش یافته است، دونالد ترامپ گفت: «روسیه باید حمایت خود را از حکومت سوریه قطع کند».
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  گودی خاطرنشان می‌سازد که الگوی متمایز ازدواج اروپای غربی با جدا شدن از الگوی مسلط مدیترانه‌ای در پایان امپراتوری روم آغاز شد. الگوی مدیترانه‌ای قویا پدرسویانه یا پدرتبارانه بود و موجب سازمان پاره‌پاره‌ای از جامعه شد. گروه پدرسو تمایل داشت که ازدواجی درون‌زا داشته باشند و البته میزانی از ترجیح هم برای ازدواج‌های «میان عموزادگان» قائل بودند. الگوی اروپای‌غربی در تمام این جوانب متفاوت بود: وراثت دوجانبه بود؛ ازدواج میان عموزادگان ممنوع و برون همسری تبلیغ شد؛ زنان از حقوق بیشتری برای مالکیت و مشارکت در رویدادهای عمومی برخوردار شدند.
 • نبرد برای هژمونی

  بهزاد شاهنده استاد پایه مطالعات چین - دانشگاه تهران
  به عبارت دیگر، رقابت همراه با تنش به آسیا محدود می‌شود. تمرکز چین بر این حوزه جغرافیایی است و این کشور حساسیت زیادی در آن دارد. یک نمونه آن مخالفت شدید چین با استقرار سامانه موشکی «تاد» به‌وسیله آمریکا در کره جنوبی در سال ۲۰۱۷ بود که روابط بین «سئول» و «بیجینگ» را متشنج ساخت. چین به صراحت اعلام کرده که استقرار موشک در همسایگی خود توسط آمریکا را تحمل نمی‌کند و به آن عکس‌العمل نشان خواهد داد.
 • سایه مرگ بر جهان

  دنیای اقتصاد: «لیو» ساعت‌های طولانی به‌شدت کار می‌کرد. او جزو اولین کارکنان وزارت بهداشت چین بود که برای مبارزه با کروناویروس فعالیت می‌کرد. ویروسی که تا لحظه تنظیم گزارش ۱۱۷۰ نفر را کشته و ۷۰ هزار و ۵۴۸ نفر دیگر را هم در سراسر دنیا آلوده کرده است. به گزارش الجزیره، وی برای چندین روز در بیمارستانی در ووهان در بخش داروهای ترکیبی و تزریق وریدی برای بیماران آلوده به ویروس کرونا فعالیت داشت. اما وی روز بیست و ششم ژوئن، سه روز پس از اینکه ورود و خروج به شهر ووهان ممنوع شد، سرفه‌های خشک شدیدی داشت و به تب نیز دچار شد. لیو دقیقا به یاد نمی‌آورد که چگونه و در چه زمانی ممکن است در معرض این ویروس قرار گرفته باشد. اما زمانی که جواب آزمایش وی آمد، او از تب ۵/ ۳۸ درجه می‌سوخت و وی چهار روز با این تب دست و پنجه نرم کرد. لیو می‌گوید: زمانی که پذیرفتم در بیمارستان کار کنم، یکی از همکاران من گریه می‌کرد و می‌گفت خسته است و به‌شدت می‌ترسد. وی می‌افزاید: «در آن زمان ما با ۱۵۰ همکار دیگر روبه‌رو بودیم که مشکوک به ویروس کرونا بودند».

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر