آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۲۸

 • خودزنی اتحادیه اروپا

  دنیای‌اقتصاد: نزدیک به چهار سال بحران برگزیت اجازه نداد تا نشان داده شود اتحادیه اروپا از چه مشکلاتی رنج می‌برد. تشکیلات اتحادیه اروپا سال‌ها است که به‌دنبال یک تصمیم‌گیری اساسی برای اصلاحات، حیات نو و اتحاد مجدد برای این بلوک است، اما یک گره کوچک در این بین وجود دارد: از زمان برگزیت برخی از پوپولیست‌های اروپاگریز در داخل بلوک تغییر رویکرد داده‌اند و قصد دارند به جای ترک اتحادیه آن را از درون تخریب کنند. به گزارش سی‌ان‌ان، مشکل اروپاگریزان نه با برگزیت شروع و نه با آن ختم شد. یکی از عجیب‌ترین جنبه‌های اتحادیه اروپا به نظام بوروکراتیک آن بر می‌گردد که یک محیط عالی برای اروپاگریزان فراهم کرده است تا آنها بتوانند برنامه‌های ضد اروپایی خود را پیاده کنند.
 • انتقاد بی‌سابقه آلمان از قدرت‌های جهانی

  دنیای‌اقتصاد: والتر اشتاین مایر رئیس‌جمهور آلمان با متهم کردن چین، روسیه و آمریکا به افزایش بی‌ثباتی در جهان در مورد خطرات ناشی از یک رقابت جدید میان «ابرقدرت‌ها» و مسابقه تسلیحات هسته‌ای هشدار داد. به گزارش رویترز رئیس‌جمهور آلمان این سخنان را روز جمعه ۲۵ بهمن در مراسم گشایش کنفرانس مونیخ ایراد کرد. ده‌ها نفر از رهبران و دیپلمات‌های ارشد جهان از جمله رئیس‌جمهور فرانسه، نخست‌وزیر کانادا و دبیرکل ناتو قرار است در این کنفرانس امنیتی که هر ساله از سال ۱۹۶۳ در مونیخ برگزار می‌شود، سخنرانی کنند. اشتاین مایر در سخنرانی افتتاحیه همایش گفت: «روسیه استفاده از نیروی نظامی و تغییر مرزهای اروپا به شیوه خشونت‌آمیز را بار دیگر به یک سیاست بدل کرده است.» وی افزود: «چین قوانین بین‌المللی را به‌صورت دلخواه و فقط زمانی که با منافع آن کشور مغایرت ندارد، می‌پذیرد... و آمریکا، نزدیک‌ترین متحد ما با دولت فعلی ایده یک جامعه بین‌المللی را رد می‌کند.» رئیس‌جمهور آلمان با اشاره به شعار «عظمت را به آمریکا بازمی‌گردانیم» که یکی از شعارهای اصلی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ است، گفت: «عظمت را بازمی‌گردانیم حتی اگر هزینه آن را همسایگان و متحدان بپردازند.» اشتاین مایر افزود: «نتیجه این وضعیت افزایش بی‌اعتمادی، افزایش تسلیحات و کمبود امنیت و حتی رفتن به سوی مسابقه تسلیحات هسته‌ای است.»
 • آمریکا در مسیر چین هراسی

  دنیای اقتصاد: یک دیپلمات ارشد چینی روز جمعه ۲۵ بهمن‌ماه پذیرفت که ویروس کرونا یک چالش بزرگ برای کشورش است اما از نحوه مدیریت چین در مورد این بیماری مسری دفاع و از واکنش و سرزنش بیش از حد کشورها انتقاد کرد. «وانگ یی»، مشاور دولت چین که همچنین به عنوان وزیر خارجه هم خدمت می‌کند، در مصاحبه‌ای مفصل با رویترز در پایتخت آلمان اعلام کرد که ایالات‌متحده اقدامات غیرضروری در واکنش به کرونا اتخاذ کرده که می‌تواند تجارت و گردشگری را به مخاطره اندازد. او گفت: «این ویروس در مجموع تحت کنترل در آمده است. این بیماری همه‌گیر امری ناگهانی بود. این امر باعث چالش‌هایی برای چین و جهان شده است». این مقام چینی اعلام کرد که «ما ممنوعیت‌های کامل و تلاش‌های کنترلی‌ای انجام داده‌ایم که بسیار فراگیر بوده به‌گونه‌ای که نمی‌توانم کشور دیگری را ببینم که به اندازه ما گام برداشته باشد». او افزود تمام مقام‌های کشورش این چالش را جدی گرفته‌اند. «آلساندرا گالونی» و «ریان وو» در گزارش ۱۴ فوریه (جمعه ۲۵ بهمن‌ماه) در رویترز نوشتند که ویروس کرونا باعث اختلالاتی در تجارت میان آمریکا و چین شده و تنش‌هایی را در چندین جبهه میان دو کشور و دو اقتصاد بزرگ دنیا برانگیخته است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  مورخان و انسان‌شناسان اجتماعی قرن بیستم، تاریخ گذار از «وضعیت به قرارداد» را به‌طور پیوسته به عقب می‌برند. مطالعه «الن مک فارلین» از منشأ فردگرایی انگلیسی نشان می‌دهد که حق افراد برای انتقال آزادانه اموالشان در حالی که هنوز زنده بوده و فرزندان را در وصیت‌نامه‌هایشان از ارث محروم می‌کردند تا اوایل قرن شانزدهم در قانون مشترک انگلیسی به خوبی جا افتاده بود. این مهم است زیرا در آنچه وی «جوامع دهقانی» می‌نامد که مشخصه اروپای شرقی و بیشتر نقاط دنیا بود، تعهدات خویشاوندی محدودیت‌های شدیدی بر توانایی صاحبان املاک برای فروش زمین‌هایشان وضع می‌کرد.
 • نبرد برای هژمونی

  بهزاد شاهنده استاد پایه مطالعات چین - دانشگاه تهران
  در دهه ۹۰ بود که چین به‌طور جدی و سازمان‌یافته به تجهیز همه‌جانبه ارتش آزادی‌بخش چین مبادرت کرد. «هو جین تائو» به‌طور مشخص تاکید کرد که نیروهای ارتش چین بر عملیات حافظ صلح و انسان‌دوستانه تمرکز خواهند داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر