آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۷۲

 • ثروتمندان سوسیالیست شده‌اند کارگران محافظه‌کار

  دنیای‌اقتصاد: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا بالاتر از رقیب خود ایستاده است اما این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که شاید برای اینکه گفت بوریس جانسون اکثریت مطلق را به‌دست می‌آورد، زود باشد. ۴ نظرسنجی نشان می‌دهد که بوریس جانسون، درست ۳ روز پیش از ۱۲ دسامبر که زمان برگزاری انتخابات عمومی بریتانیا است، با اختلاف ۸ تا ۱۵ درصدی برتر از رقیب خود است. جانسون در این سطح نمی‌تواند اکثریت را از آن خود کند و برنامه‌اش را برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه پیش ببرد، به‌ویژه اینکه اگر رای‌دهندگان تصمیم بگیرند، فارغ از گرایش‌های حزبی‌شان، رای تاکتیکی هم بدهند.
 • مانور قدرت دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگ

  دنیای‌اقتصاد: ده‌ها هزار تن از معترضان در هنگ‌کنگ روز یکشنبه ۱۷ آذرماه با ماسک و لباس سیاه به خیابان آمدند. معترضان مانند تظاهرات قبلی، در حال حرکت از مسیر پارک ویکتوریا به سوی مرکز مالی شهر بودند. بسیاری از آنها پلاکاردهایی در دست داشتند و برخی نیز چتر که نماد اعتراض‌های هنگ‌کنگ است را به دست گرفته بودند. این نخستین بار است که پلیس به معترضان مجوز راهپیمایی داده است. بعد از حدود ۶ ماه که اعتراض‌ها عموما به خشونت کشیده می‌شد، روز یکشنبه به‌طور نسبی، روز آرامی گزارش شد. «کیت اوکانل لمب» و «جسی پنگ» در گزارش ۸ دسامبر (۱۷ آذر) در رویترز نوشتند که هزاران تن از معترضان نقاب‌پوش «از تمام اقشار و طبقات جامعه» دیروز به خیابان‌ها آمدند. به نوشته این گزارشگران، این حضور به منزله نشانه‌ای از حمایت گسترده از تظاهرات ضددولتی تلقی می‌شود که ۶ ماه است این شهر را در خود فرو برده است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  براساس قوانین ارباب شانگ افرادی که خاکستر به خیابان‌ها می‌ریزند در معرض مجازات بدنی قرار می‌گیرند. اکنون خالی کردن خاکستر جرمی جزئی است و مجازات بدنی یک مجازات سنگین. حاکمان خردمند به تنهایی قادر به برخورد شدید با کسانی هستند که مرتکب جرائم جزئی شده‌اند [تا روشن سازند که] حتی جرائم جزئی هم با مجازاتی سخت روبه‌رو می‌شود و با کسانی که جرائم بزرگ‌تری انجام دهند برخورد سخت‌تری انجام خواهد گرفت. در نتیجه، مردم جرأت دست زدن به تجاوز را نمی‌کنند. تنها روشی که با آن حاکمان خردمند و حاکمان بی‌خرد می‌توانند مدت‌های مدید تاج و تخت را اشغال، اقتدار سلطنتی را حفظ و از مزایای انحصاری امپراتوری بهره‌مند شوند همانا خودکامه حکم راندن عمدی و اجرای سیاست نظارتی و تنبیهی با اجرای مجازات‌های سنگین و بدون استثنا است. لگالیست‌ها می‌گویند که با رعایا باید نه به‌منزله موجوداتی اخلاقی که از طریق تحصیل و آموزش پرورانده می‌شوند بلکه به‌مثابه انسان اقتصادی و افرادی خودنفع رفتار کرد که به انگیزه‌های مثبت و منفی – به‌ویژه مجازات‌ها- پاسخ می‌دهند.
 • چرا مجلس جمهوری آذربایجان منحل شد؟

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  اواخر هفته گذشته الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان دستور انحلال دوره پنجم مجلس را صادر کرد و به همین دلیل قرار است انتخابات زودرس برگزار شود. گفتنی است که حزب آذربایجان‌نوین که به‌عنوان حزب حاکم محسوب می‌شود پیش‌تر درخواست انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات مجدد را داده بود. الهام علی‌اف، بعد از اعلام نظر مثبت دادگاه قانون اساسی جمهوری آذربایجان، روز پنج‌شنبه گذشته دستور انحلال مجلس را صادر کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر