آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۵۷

 • دوئل تلویزیونی پوپولیست و سوسیالیست

  دنیای اقتصاد: درگیری‌های کلامی پیش از انتخابات عمومی، هسته اصلی اولین مناظره بین دو دبیرکل حزب اصلی بریتانیا، یعنی بوریس جانسون از حزب محافظه‌کاران و جرمی کوربین از حزب کارگر را تشکیل می‌داد. مناظره بین این دو در واقع دربرگیرنده بحث اصلی این روزهای بریتانیا است؛ اینکه این کشور بالاخره اتحادیه اروپا را با توافق یا بی‌توافق ترک می‌کند یا نه؟ به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در این مناظره که شبکه تلویزیونی «ITV» میزبان آن بود رهبران حزب محافظه‌کار و حزب کارگر بر سر مسائل مختلف از جمله برگزیت، مسائل اقتصادی، نظام بهداشت و سلامت انگلیس و ... مجادله کردند.
 • زمزمه جدایی پمپئو از ترامپ

  دنیای اقتصاد: مجله تایم خبر داد که که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به‌دنبال راهی مطمئن برای خروج از دولت است. او هم اکنون از جانب دو جریان تحت فشار قرار گرفته است. هم دیپلمات‌های وزارت خارجه و هم ترامپ از اینکه پمپئو حمایت شایسته‌ای از آنها به عمل نیاورده، آزرده‌خاطر هستند. به همین دلیل او ترجیح می‌دهد در بهار از کابینه خارج شود و بخت خود را برای نمایندگی در سنا از حوزه کانزاس بیازماید. اگر این اتفاق رخ دهد این دومین وزیر خارجه ترامپ خواهد بود که پست خود را ترک می‌کند.
 • جنبش جوانان در عراق

  دنیای‌اقتصاد: هفت ساعت طول کشید تا قوطی حاوی گاز اشک‌آور که در داخل جمجمه «صفا السرایی» فرو رفته بود، جان او را بگیرد. برای خانواده او، هر دقیقه به مثابه هزار سال می‌گذشت زیرا آنها در انتظار اخباری امیدوارکننده از سوی پزشک او بودند. اما اندکی پس از نیمه شب ۲۸ نوامبر، این جوان ۲۵ ساله جان خود را از دست داد. «السرایی» یکی از آن ۳۰۰ نفری بود که از آغاز تظاهرات در یک اکتبر در عراق جانش را از دست می‌دهد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  «جفری هربست»، عالم علوم سیاسی، استدلال کرده است که فقدان دولت‌های بومی در بسیاری از بخش‌های آفریقا از تلاقی چند مولفه آشنا نشات می‌گیرد: «مشکل بنیادین دولت‌سازی در آفریقا- خواه پادشاهان استعماری باشند، خواه فرمانداران استعماری یا روسای جمهور در عصر استقلال- همانا اعمال اقتدار بر سرزمین‌های بد آب‌وهوایی است که شامل تراکم نسبتا پایین مردم است.» او خاطرنشان می‌سازد که بر خلاف تصور عمومی، تنها ۸ درصد از سرزمین‌های این قاره آب‌وهوای گرمسیری دارند و اینکه در ۵۰ درصد بارندگی برای کشت محصولات معمول کشاورزی ناکافی است.
 • نگرانی خانواده‌ها از سرنوشت دانشجویان پلی‌تکنیک در هنگ کنگ

  دنیای اقتصاد: تحولات هنگ‌کنگ به جاهای باریکی رسیده است. از زمانی که اعلام شد تعدادی دانشجو در دانشگاه‌های این کشور در محاصره پلیس درآمده‌اند، والدین به میدان آمده‌اند. نیویورک‌تایمز در گزارشی به قلم «تیفانی می» و «پاول موزور» می‌نویسد «مادری در برابر ماموران پلیس ضدشورش به زانو افتاده و از آنها می‌خواهد تا دخترش را آزاد کنند.» مادر دیگری می‌گوید در صورت رهایی پسرش برایش سوپ درست می‌کند.
 • شهادت دادن مهره کلیدی اوکراین‌گیت

  دنیای اقتصاد: سرهنگ الکساندر ویندمن، افسر ارتش آمریکا که در شورای امنیت ملی انجام وظیفه می‌کند، گفت به اعتقاد او مکالمه تلفنی رئیس‌جمهوری آمریکا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در روز ۲۵ ژوئیه «نامناسب» بود و چون اعتقاد داشت که این مکالمه «به امنیت ملی آمریکا ضربه می‌زند» بدگمانی خود را به سلسله مراتب فرماندهی گزارش داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر