آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۳۶

 • اسرائیل در بن‌بست

  دنیای‌اقتصاد: «روون ریولین» رئیس‌‌رژیم اسرائیل، اعلام کرد بنی‌گانتس، رئیس‌ ائتلاف «آبی و سفید» و رقیب اصلی بنیامین نتاتیاهو را مامور تشکیل حکومت تازه اسرائیل کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که پیش‌تر مامور تشکیل کابینه جدید شده بود، از این کار دست‌کشید و حالا گانتس ۲۸روز برای این کار فرصت دارد. نتانیاهو، دوشنبه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) اعلام کرد تلاش‌های او برای تشکیل کابینه جدید به نتیجه نرسیده و او موفق به تشکیل ائتلاف نشده است. نتانیاهو همچنین در فیس‌بوکش نوشت تلاش‌هایش برای آوردن بنی‌گانتس به پای میز چانه‌زنی برای برپایی حکومت ائتلافی شکست‌ خورد. نتانیاهو که رهبر حزب محافظه‌کار لیکود است، پس از انتخابات پارلمانی اسرائیل از سوی رئیس‌ این رژیم مامور تشکیل کابینه شده بود. او اعلام کرد که موفق به کسب اکثریت لازم در پارلمان برای تشکیل حکومت نشده و فرمان رئیس‌ را به او بازگردانده است.
 • نجات لیبرالیسم کانادایی

  دنیای‌اقتصاد: لیبرال‌ها در کانادا، به رهبری جاستین ترودو، نخست‌وزیر این کشور پهناور، اکثریت را از دست دادند اما کرسی‌های آنها در پارلمان به‌اندازه‌ای هست که بتواننند دولت تشکیل دهند. به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز دوشنبه پس از تحمل یک دوره کارزار زشت، انتخاباتی را پیروز شد که به یک همه‌پرسی درباره وی تبدیل شده بود. این انتخابات در کانادا به منزله نجات یا مرگ لیبرالیسم بود. پیروزی جاستین ترودو در شرایطی رقم خورده که وی نتوانسته اکثریت قابل‌توجهی به‌دست بیاورد اما به اندازه کافی کرسی در اختیار دارد که بتواند با حمایت افراد دو حزب چپ‌گرا تشکیل دولت دهد. این پیروزی برای ترودو یک پیروزی حیثیتی بود، چراکه با اتهامات عجیبی در مدت کارزار انتخاباتی خود روبه‌رو شده بود. از جمله اینکه وی در یک عکس صورت خود را سیاه کرده و به وی اتهام نژادپرستی زده شده بود. از دیگر اتهاماتی که به وی زده شد، این بود که او نسبت به دادستان کل خود که زن بوده، زورگویی کرده است. البته این اتهامات تاثیر خود را بر جای گذاشت و سهم لیبرال‌ها در آرای عمومی کاهش یافت. اندرو مک‌دوگال، استاد علوم سیاسی در دانشگاه تورنتو، به نیویورک‌تایمز گفت: «این واقعیت نشان می‌دهد که ستاره وی افول کرده است.»
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  هم شکار و هم گردآوری به شکل گروهی از سوی خانواده‌ها یا گروهی از خانواده‌ها انجام می‌گیرد. شکار به‌طور خاص موجب شراکت می‌شود، زیرا هیچ فناوری‌ای برای ذخیره گوشت و حیوانات شکار شده‌ای که باید فورا مصرف شود وجود ندارد. در جوامع گردآوری- شکار، مردان شکار می‌کنند و زنان گرد می‌آورند و تقسیم کار طبیعی در مسائل مربوط به زادو ولد و تولیدمثل وجود دارد. اما درون دسته، تفاوت نسبتا اندکی میان خانواده‌ها وجود دارد، رهبری دائمی به چشم نمی‌خورد و هیچ سلسله مراتبی هم دیده نمی‌شود. رهبری بر پایه خصوصیاتی مانند توانمندی، هوش و اعتماد به افراد واگذار می‌شود اما این توانایی‌ها ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود. جوامع گله‌ای حول خانواده‌های هسته‌ای شکل می‌گیرند.
 • فاجعه ماندگار تاریخ!

  منصور انصاری روزنامه‌نگار
  اعلام خروج نیروهای آمریکایی از نوار مرزی ترکیه و سوریه به نام منطقه حائل که اکثر کارشناسان طول آن را ۴۸۶ کیلومتر و در عمق، ۳۲ کیلومتر ارزیابی می‌کنند و حمله زمینی و هوایی ترکیه به این عرصه که اکثر جمعیت آن کرد هستند توجه تمامی رسانـه‌ها، سیاست‌مداران و کشورهای جهان را برانگیخت و به سرعت حجم عظیمی خبر، تفسیر، تحلیل و ارزیابی از سوی رسانه‌ها انعکاس یافت.

بیشتر