آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۳۰

 • شیفت کردها به دولت اسد

  دنیای‌اقتصاد: کردهای سوریه با دولت بشار اسد بر سر مقابله با تهاجم ارتش ترکیه به مناطق شمالی سوریه به توافق رسیدند. توافق بین نیروهای دموکراتیک سوریه و دولت این کشور غروب یکشنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) به دست آمد. ساعاتی پس از توافق با نیروهای کرد، نیروهای نظامی ارتش سوریه وارد شهر «تل تمر» در شمال شرق سوریه شدند. شهر تل تمر تا پیش از این تحت کنترل دولت محلی شمال سوریه تحت هدایت کردها قرار داشت. نیروهای نظامی ارتش سوریه با ورود به این شهر در محدوده توپخانه ارتش ترکیه قرار گرفته‌اند. این درحالی است که آمریکا همزمان با این توافق خبر از خروج نیروهای نظامی خود از شمال سوریه داد. الجزیره در گزارش دیروز دوشنبه ۲۲ مهرماه نوشت استقرار نیروهای ارتش سوریه در مرز با ترکیه به کردها کمک خواهد کرد که در برابر تهاجم آنکارا بایستند. گزارش الجزیره حاکی است که ورود نیروهای ارتش با استقبال قابل‌توجه مردم بومی و اهالی روستاهای بین راه مواجه شده‌‌ است.
 • نمایش نفوذ پوتین در خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته عازم عربستان سعودی شد. این سفر در شرایطی صورت گرفت که پوتین تلاش می‌کند سرمایه‌گذاری‌های فزاینده خود در سوریه را که حاصل پیشرفت‌های نظامی‌اش است، رشد دهد و همزمان روابط قدرتمندی هم با رقبای منطقه‌ای‌اش در حوزه انرژی برقرار کند. به گزارش رویترز، مسکو در سال ۲۰۱۵ با ارسال نیرو به سوریه قدرتی در خاورمیانه کسب کرده است که مثال‌زدنی است. این درحالی است که ایالات‌متحده از این منطقه عقب‌نشینی کرده است.سفر پوتین به عربستان سعودی در شرایطی صورت گرفته است که نیروهای آمریکایی از شمال سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند و هم‌زمان متحدان کرد توافقی با ارتش اسد تحت حمایت روسیه داشته‌اند تا جلوی تهاجم ترکیه را بگیرند. روسیه همچنین مناسباتش با اهل تسنن در عربستان و شیعیان ایران را تقویت کرده است.
 • پیروزی پروفسور در انتخابات تونس

  دنیای اقتصاد: آژانس‌های نظرسنجی پس از انتخابات در تونس می‌گویند که یک استاد حقوق محافظه‌کار با حمایت اسلام‌گراها توانسته است انتخابات ریاست‌جمهوری را از آن خود کند. این انتخابات در کشوری برگزار شده که خود عامل شعله‌ور شدن بهار عربی در منطقه بوده است. به نوشته نیویورک‌تایمز، پس از اینکه روز یکشنبه به‌طور رسمی نتایج انتخابات تونس اعلام شد، قیس سعید، رئیس‌جمهوری منتخب این کشور پیروزی خود را در بلوار اصلی تونس در میان هوادارانش جشن گرفت. این در حالی است که انتظار می‌رود نتایج انتخابات به‌طور رسمی روز سه‌شنبه اعلام شود.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  در بطن و اساس پدیده شناسایی، قضاوت‌هایی در مورد ارزش ذاتی انسان‌های دیگر یا در مورد هنجارها، باورها و قواعدی وجود دارد که انسان‌ها خلق می‌کنند. شناسایی اجباری معنی‌دار نیست؛ تحسین یک فرد آزاد به مراتب رضایت‌بخش‌تر از اطاعت و کرنش یک برده است. رهبری سیاسی در ابتدا به این دلیل رخ می‌نماید که اعضای یک جامعه فرد خاصی که دلاوری و شجاعت فیزیکی زیاد، خردورزی یا توانایی حل‌وفصل منصفانه اختلافات را از خود بروز می‌دهد، تحسین کنند. اگر سیاست مبارزه بر سر رهبری باشد، پس داستان دنباله‌روی و میل توده‌های عظیم انسانی به اعطای جایگاه بالاتر از خودشان به رهبران و منقاد ساختن خودشان در برابر آنها هم پیش می‌آید. مشروعیت به این معناست که مردمی که جامعه را تشکیل می‌دهند، عدالت بنیادین نظام را در مجموع به رسمیت شناخته و مایل به اطاعت از قواعد آن هستند.
 • پوپولیست‌های لهستانی در قدرت ماندند

  دنیای‌اقتصاد: به نظر می‌رسد حزب حاکم و پوپولیست لهستان دوباره قدرت را در دست گرفته است و رای‌دهندگان نشان دادند نسبت به نگرانی‌های خودکامگی در این کشور بی‌توجه هستند و به این حزب به دلیل برنامه‌های سخاوتمندانه‌اش در حوزه رفاه اجتماعی هدیه‌ای دوباره دادند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، محافظه‌کاران ملی‌گرا با پیروزی در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه لهستان اکثریت مطلق خود در پارلمان این کشور را حفظ کردند. نتایج غیرقطعی نشان می دهد که حزب «قانون و عدالت» ۶/ ۴۴ درصد آرا را به‌دست آورده است.

بیشتر