آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۲۷

 • همه علیه اردوغان

  دنیای‌اقتصاد: کردهای سوریه اعلام کردند که از آغاز حمله ارتش ترکیه تاکنون دست‌کم ۱۰ شهروند غیرنظامی کشته شده‌اند. قربانیان در جریان حملات هوایی و نیز بر اثر برخورد خمپاره جان خود را از دست داده‌اند. پزشکان بدون مرز دیروز جمعه ۱۹ مهرماه در بیانیه‌ای اعلام کردند، تنها بیمارستان دولتی در شمال شرق سوریه پس از آنکه اکثر کارکنانش در نتیجه بمباران ۲۴ ساعت گذشته فرار کردند، تعطیل شده است. جنگنده‌های نظامی ترکیه به‌صورت فشرده و شدید حملاتی به شهر تل ابیض در شمال رقه انجام دادند. حمله جنگنده‌ها با پشتیبانی توپخانه‌ای امروز شنبه وارد چهارمین روز خود می‌شود. برنامه جهانی غذای سازمان ملل، بیش از ۷۰ هزار تن از راس‌العین و تل ابیض به‌دلیل شدت خشونت‌ها و درگیری‌ها، بی‌خانمان شده‌اند. وزارت دفاع ترکیه نیز اعلام کرد: در این درگیری‌‌ها، یک سرباز ترکیه‌ای کشته شده و سه تن دیگر زخمی شدند.
 • هنجارهای جدید در اقتصاد جهان

  دنیای‌اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد این هفته خود را به قواعد جدید و عجیب اقتصاد جهان اختصاص داد. در این سرمقاله با اشاره به تغییرات شدید عملکرد اقتصادها توصیه شده است که سیاست‌های اقتصادی نیز باید تغییر کند. اکونومیست نوشت: اقتصادهای جهان ثروتمند میلیون‌ها مصرف‌کننده و میلیون‌ها شرکت را در خود جای داده‌اند که هریک تصمیمات خود را اتخاذ می‌کنند.
 • در داخل دموکرات است؛ در خارج صلح‌طلب

  دنیای‌اقتصاد: مهم‌ترین جایزه نوبل به یک اتیوپیایی رسید: صلح نوبل. به گزارش سی‌ان‌ان، کمیته نوبل صلح در اسلو نروژ روز جمعه، ۱۹ مهرماه، نام آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی را به‌عنوان برنده نوبل صلح سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. کمیته انتخاب برنده نوبل صلح در بیانیه خود که روز گذشته منتشر شد دلیل انتخاب آبی احمد علی را چنین اعلام کرد: «به‌خاطر تلاش‌های او برای دستیابی به صلح و همکاری بین‌المللی و به‌ویژه ابتکار او برای حل مناقشات مرزی با اریتره.» آبی احمد علی در آوریل سال ۲۰۱۸ به مقام نخست‌وزیری اتیوپی رسید و از همان آغاز اعلام کرد که یکی از اهدافش از سرگیری گفت‌وگوهای صلح با اریتره است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  نقش کاربردی مذهب [دیانت] در تقویت هنجارها و حمایت از اجتماعات مدت‌هاست که به رسمیت شناخته شده است. «مقابله به مثل»، یا دادن لطف در برابر لطف و ضرر در برابر ضرر، فقط پیامد منطقی تعامل تکراری نیست بلکه مبنای اخلاق کتاب مقدس بوده و تقریبا یک قاعده اخلاقی جهانشمول در میان جوامع بشری است. «قانون طلایی» که الزام می‌دارد با دیگران چنان کن که خواهی با تو آنچنان کنند، به وضوح تغییری در «مقابله به مثل» است؛ تغییری که بر نفع بیش از آسیب رساندن به دیگری تاکید دارد. درک این موضوع دشوار است که چگونه انسان‌ها توانستند بدون مذهب از جوامع ساده شبانی به جوامع پیچیده‌تر تحول یابند.
 • سیگنال خطرناک به ترامپ

  دنیای اقتصاد: ترامپ گفته است که قصد ندارد در مورد استیضاح با مجلس نمایندگان همکاری کند اما این به معنای آن نیست که سایر بخش‌های حاکمیت آمریکا دست روی دست بگذارند تا تحقیقات در این زمینه ناکام یا ناقص بماند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در تازه‌ترین اقدامات صورت گرفته در مورد «اوکراین گیت» دادستان‌های فدرالی آمریکا روز پنج‌شنبه فاش کردند دو مرد را که برای ترامپ اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده‌اند، دستگیر کردند که هر دو نیز از دوستان رودی جولیانی و یکی اوکراینی و دیگری بلاروسی است.

بیشتر