آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۹۱

 • خلأ بزرگ اطلاعاتی آمریکا در امارات

  دنیای اقتصاد: دولت امارات‌متحده‌عربی رهبری نظامی را تامین مالی می‌کند که می‌کوشد دولت مورد شناسایی سازمان ملل در لیبی را سرنگون سازد. این کشور همچنین یکی از سردمداران ائتلافی از کشورها برای تحریم اقتصادی قطر بود هرچند آمریکا بارها اصرار داشت که این مناقشه حل‌وفصل شود. «آرام روستون» در گزارش ۲۶ اوت در رویترز به نقل از «تیم تحقیقاتی رویترز» می‌نویسد که امارات کارکنان سابق «آژانس امنیت ملی آمریکا» (NSA) را به‌عنوان «نخبگان هکر» برای جاسوسی در برنامه‌ای به‌کار گرفت که شامل آمریکایی‌ها به‌عنوان اهداف اطلاعاتی می‌شد. با این حال، سه مقام سابق «آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا» (CIA) که با گزارشگر تیم تحقیقاتی رویترز آشنا هستند می‌گویند در یک اقدام بسیار غیرمعمول «سیا» از دولت امارات جاسوسی نمی‌کند. این چیزی است که برخی منتقدان از آن با عنوان «نقطه کور خطرناک» در سیستم جاسوسی آمریکا یاد می‌کنند.
 • حمله ویروسی به سازمان‌های دولتی آمریکا

  دنیای اقتصاد: دولت ایالات‌متحده در نظر دارد برنامه‌ای را در مدت کمتر از یک ماه راه‌اندازی کند که عمدتا متمرکز بر محافظت از داده‌های رای‌دهندگان و سیستم‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ است. به گزارش رویترز، این سیستم‌ها، پیش از رای‌دهی، به‌طور گسترده برای اعتبارسنجی مشروعیت رای‌دهندگان استفاده می‌شوند اما در سال ۲۰۱۶، روس‌ها با هک کردن این سیستم‌ها، دست به جمع‌آوری اطلاعات زدند. مقامات دولتی به نقل از مقامات امنیتی و اطلاعاتی این کشور گفتند این ترس وجود دارد که برای انتخابات سال ۲۰۲۰، هکرهای خارجی نه تنها اطلاعات رای‌دهندگان را جمع‌آوری کنند، بلکه ممکن است این اطلاعات را مخدوش کرده یا از بین ببرند.
 • عکس جنجالی از شورش هنگ‌کنگ

  دنیای‌اقتصاد: عکاس نیویورک‌تایمز تصویری از یک معترض هنگ‌کنگی گرفته که غیرمسلح در برابر پلیس مسلح این دولت‌شهر ایستاده است. همگان می‌گویند که یاد و خاطره تیان‌آن‌من و حوادث سال ۱۹۸۹ زنده شده است.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  یک‌جانبه‌گرایی دیگر یک گزینه جدی در سیاست خارجی نیست، شرکا ضروری هستند. این یکی از دلایلی است که [نشان می‌دهد چرا] تعهدات حاکمیتی قطب‌نمایی مطلوب برای سیاست خارجی آمریکاست. پیش از این خاطرنشان کردم که این نمایاننده واقع‌گرایی در عصر جهانی شدن است. این همچنین جایگزینی طبیعی برای [دکترین] «مهار» است؛ دکترینی که هدایت‌کننده [سیاست خارجی] ایالات‌متحده برای دوران چهار دهه‌ای جنگ سرد بود. با این حال، تفاوت‌هایی اساسی وجود دارد. «مهار» بیش از آنکه در مورد «پیشروی» باشد، در مورد «عقب‌راندن» بود و برای عصری طراحی شده بود که رقبا همواره دشمن بودند و در آن چالش‌ها عمدتا به رقابت کلاسیک ژئوپلیتیک مربوط بود. برعکس، تعهد حاکمیتی برای جهانی طراحی شده که در آن برخی رقبا تا حدودی شریک هستند و در آن تلاش‌های جمعی برای عبور از چالش‌های مشترک موردنیاز است. همچنین اشاره شد که نقش ایالات‌متحده برای تشکیل نظم جهانی کافی نیست اما لازم است. همچنین درست است که ایالات‌متحده اگر مبنای قدرتمند داخلی نداشته باشد نمی‌تواند در جهان نقش رهبری یا اقدام موثر را داشته باشد. هرچه عملکرد اقتصادی آمریکا بهتر باشد، منابع در دسترس بیشتری برای اختصاص به آنچه که در خارج برای انجام دادنش می‌خواهد و نیاز دارد، خواهد داشت.
 • هدف پهپادهای اسرائیل چه بود؟

  روزنامه النهار لبنان: شخصیتی که رژیم صهیونیستی در جریان حملات پهپادی اخیر خود در ضاحیه جنوبی لبنان به‌دنبال هدف گرفتن او بود، یکی از نمایندگان سابق حزب‌الله است. منابع امنیتی می‌گویند: این نماینده سابق درحال‌حاضر جایگاه والایی در حزب‌الله دارد. حزب‌الله روز دوشنبه در ضاحیه جنوبی بیروت پیکر دو تن از نیروهای خود را که در جریان حملات پهپادی تل‌آویو به سوریه کشته شدند، تشییع کرد. حزب‌الله هشدار داده که آماده پاسخ به حملات پهپادی اسرائیل است.
 • تکذیبیه پنتاگون در مورد انفجارهای عراق

  اسپوتنیک: پنتاگون مدعی شد، انفجارهایی که اخیرا در انبارهای تسلیحات در عراق رخ داد هیچ ارتباطی به آمریکا ندارد. پنتاگون با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد، انفجارهایی که اخیرا در انبارهای تسلیحات در عراق رخ دادند هیچ ارتباطی با آمریکا ندارند و این کشور در آنها هیچ نقشی نداشته است. در این بیانیه ادعا شده است: واشنگتن از حاکمیت عراق حمایت می‌کند و هرگونه صحبت درباره دست داشتن آمریکا در انفجار انبارهای تسلیحات در عراق اشتباه، گمراه‌کننده و نفرت‌انگیز است. حشد شعبی یکشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که یک تیپ آن در نزدیکی مرزهای سوریه توسط دو پهپاد اسرائیلی هدف قرار گرفته و این عملیات با حمایت آمریکا انجام شده است. پیش‌تر نیز چند انفجار در مقرهای حشد شعبی رخ داده بود و ابومهدی المهندس، معاون رئیس حشد شعبی آمریکا را عامل این حملات اعلام کرد.
 • کره‌شمالی درحال ساخت کلاهک است

  رویترز: وزیر دفاع ژاپن گفت، به‌نظر می‌رسد پیونگ‌یانگ به‌دنبال ساخت کلاهک‌هایی برای نفوذ در سپر دفاع موشکی است که از ژاپن حفاظت می‌کند. تاکه‌شی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن در یک نشست خبری گفت، دولت توکیو بر این باور است که راکت‌های شلیک شده از سوی کره‌شمالی، موشک‌های کوتاه‌برد بالستیک هستند. شلیک‌های روز شنبه از سوی کره‌شمالی یک روز پس از آن صورت گرفت که سئول گفت، به‌دنبال پایان بسته تبادل اطلاعاتی با توکیو است. وزیر دفاع ژاپن و سایر مقام‌های این کشور این تصمیم سئول را غیرمنطقی دانسته و گفتند، این تصمیم درحالی گرفته شده که تهدید از سوی کره‌شمالی درحال افزایش است. ژاپن و آمریکا ناوشکن‌های مسلح به آگیس در دریای ژاپن دارند که موشک‌های رهگیر دارند تا بتوانند کلاهک‌ها را در فضا هدف قرار دهند و نابود کنند. ژاپن همچنین قصد دارد دو آتشبار آگیس مستقر در زمین برای تقویت قوای سپر موشکی بالستیک خود بسازد.
 • حمله به پایگاه هوایی عربستان

  المسیره: جنبش انصارالله یمن در ادامه حملات پهپادی خود به اهداف حیاتی و نظامی در عربستان بار دیگر پایگاه هوایی ملک خالد را هدف قرار داد. سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به جنبش انصارالله اعلام کرد که یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور بار دیگر با استفاده از چند فروند پهپاد «قاصف کی۲» پایگاه هوایی ملک خالد در «خمیس مشیط» واقع در منطقه عسیر در جنوب‌غرب عربستان را هدف قرار داد. وی افزود، پهپادهای قاصف کی۲ در این عملیات سیستم راداری و آشیانه‌های جنگنده‌ها در این پایگاه را با دقت هدف قرار دادند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر