آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۵۶

 • اروپا دوباره سبز می‌شود

  دنیای اقتصاد: وقتی تظاهرات‌کنندگان «جلیقه‌زرد» در فرانسه به خیابان ریختند و علیه مالیات بر سوخت - که می‌توانست برای کسانی که توان مالی پرداخت آن را ندارند بسیار سخت باشد - دست به اعتراض زدند، «آنالنا بائربوک» از کنار مرز درحال مشاهده اوضاع بود. خانم بائربوک که یکی از پایه‌گذاران حزب «سبزها»ی آلمان است شاهد است که حزب او به‌طور پیوسته طی سال گذشته درحال قوی‌تر شدن است. اما او می‌داند که اگر سبزها به نیرویی بزرگ تبدیل شوند، رای‌دهندگان را قانع خواهند کرد که سیاست آب و هوایی موضوعی نخبه‌گرایانه نیست، بلکه امری مشترک و عمومی است، درحالی‌که همزمان به نگرانی‌های اقتصادی هم خواهند پرداخت. «کاترین بنهولد» در گزارش ۱۴ ژوئیه برای نیویورک‌تایمز به نقل از بائربوک نوشت: «درسی که از فرانسه آموختیم این است که ما نمی‌توانیم آب و هوا را به قیمت عدالت اجتماعی نجات دهیم.» این خانم ۳۸ ساله است، درست همسن حزب متبوعش. او می‌گوید: «این دو باید در کنار هم به پیش روند.»
 • یک توییت نژادپرستانه از یک رئیس‌جمهور نژادپرست

  دنیای اقتصاد: توییت‌های متواتر ترامپ در مورد ۴ زن رنگین‌پوست کنگره، صدای دموکرات‌ها را درآورده است. گفته می‌شود او یکی از نژادپرست‌ترین توییت‌های خود را در چند وقت اخیر منتشر کرده است. به گزارش سی‌ان‌ان، روز یکشنبه دونالد ترامپ از زبان نژادپرستانه استفاده کرد تا به دموکرات‌های پیشرو که در مجلس نمایندگان مستقر هستند حمله کند. رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتی خطاب به گروهی از نمایندگان زن پیشرو دموکرات کنگره گفت که آنها باید به کشورهای ورشکسته و پر از جرم و جنایتی برگردند که از آنجا آمده‌اند.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  جنوب آسیا به لحاظ جغرافیایی به شرق آسیا نسبتا نزدیک، اما به لحاظ ژئوپلیتیک دور است. این منطقه تحت حاکمیت دو کشور است: هند و پاکستان؛ دو کشوری که از زمان تولدشان در سال ۱۹۴۷ روابطی پراصطکاک و مملو از جنگ و خشونت داشته‌اند. در حقیقت، برای بسیاری در هندوستان، وجود پاکستان نوعی اهانت محسوب می‌شود، چراکه آنها هیچ ضرورتی در وجود یک کشور مسلمان نمی‌بینند. به باور آنها هندوستان یک جمعیت مسلمان قابل‌توجه داشته و دارد. با این حال، این جمعیت اقلیت محسوب می‌شوند. این مسلمان‌ها تا حد زیادی با زندگی در هند «بُر» خورده و ادغام شده‌اند. جنگ در منطقه مورد مناقشه کشمیر در سال‌های۱۹۶۵ و ۱۹۷۱ میان دو کشور فوران کرد و هر دو کشور به دلایل مختلف به توسعه تسلیحات هسته‌ای پرداختند. وجه ممیزه این دو کشور با کشورهای شرق آسیا این است که میان این دو هیچ وابستگی متقابلی وجود ندارد و فاقد کانال‌های ارتباطی هستند و همین بر دامنه بحران می‌افزاید.
 • یک چشمی‌ها در روز باستیل

  دنیای اقتصاد: یک عصر گرم ماه مارس بود. دیوید بردنستاین می‌گوید که شاهد آتش زدن رستوران «لو فوکه» از سوی جلیقه‌زردها بوده است. اینجا فقط یک رستوران نیست، برای جلیقه‌زردها لو فوکه نماد ثروت و قدرت در فرانسه است. به گزارش سی‌ان‌ان، درحالی‌که شعله‌های آتش زبانه می‌کشید، بردنستاین سریعا خود را عقب کشید به این امید که آتش به او سرایت نکند و ترس آن را داشت که در مخمصه خشونت‌ها گیر بیفتد. چند ثانیه بعد او جایی متوقف شد تا نفسی تازه کند. سیگاری روشن کرد تا دوباره به سوی اعتراض‌ها بازگردد. اما ناگهان احساس کرد که چیزی به اندازه توپ گلف به چشم چپش اصابت کرد. او می‌گوید: «مثل یک کلوخ سفت بود. به روی زمین افتادم و فکر کردم چشمم را از دست دادم.» او البته چشم‌های خود را از دست داد. بنا بر آمارهای منتشر شده از سوی «دزارمون له» که به معنای خلع سلاح‌شان کنید، است، بردنستاین یکی از ۲۴ فرانسوی است که چشمان خود را در اعتراضات جلیقه‌زردها که از نوامبر سال ۲۰۱۸ آغاز شده، از دست داده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر