آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۴۳

 • چند قدم در خاک کره‌شمالی

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی روز یکشنبه نهم تیر برابر با ۳۰ ژوئن در منطقه مرزی بین دو کره (DMZ) با یکدیگر دیدار کردند. به این ترتیب، ترامپ نخستین رئیس‌جمهور مستقر و فرمانده کل قوای آمریکاست که وارد خاک کره‌شمالی شد. «پیتر بیکر» و «مایکل کرولی» در گزارش ۳۰ ژوئن در نیویورک‌تایمز نوشتند که ترامپ که با یک هلیکوپتر نظامی به منطقه مرزی رفته بود، با اون دست داد و پس از احوالپرسی با او به داخل خاک کره‌شمالی هم قدم گذاشت.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  ویژگی‌های اصلی این عصر همانا نرخ ارز شناور، استقلال بانک مرکزی و تسلط دلار بود. صندوق بین‌المللی پول اقتصادها را ارزیابی کرد (یا مورد نظارت قرار داد) و به آنها کارت‌های عمومی گزارش‌دهی داد، اما هیچ قدرتی بنای پافشاری بر اصلاحات نداشت جز اینکه در طولانی‌تر کردن مدت زمان وام‌ها به حکومت‌ها در زمان مشکلات مالی دخیل می‌شد. در عرصه بانکداری، کمیته بازل معیارهایی برقرار کرد که بانک‌ها ترغیب به رعایت آنها می‌شدند. کار این کمیته با «انجمن ثبات مالی» تقویت و تکمیل شد. یک دهه بعد، در بحبوحه بحران مالی ۲۰۰۸، این انجمن به «هیات‌مدیره ثبات مالی» تبدیل شد که شامل وزرای دارایی و بانک‌های مرکزی کشورهای گروه ۲۰ و برخی دیگر از کشورها می‌شد.
 • طلاق ترکیه و آمریکا غیرممکن است

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  اواخر هفته گذشته نشست جهانی گروه ۲۰ با میزبانی ژاپن در شهر اوزاکا برگزار شد. در اجلاس دو روزه، نگاه‌های ناظران متوجه تحولات حاصل از دیدارهای رهبران کشورهای گروه ۲۰ بود که در آن میان بیش از همه دیدارهای دوجانبه رهبران ایالات‌متحده با چین، روسیه و هند اهمیت پیدا کرد. در دیدارهای انجام گرفته میان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا نیز دور از تیررس رسانه‌های خبری و همچنین ناظران و تحلیلگران سیاسی نماند. چرا که این دیدار بعد از چند ماه بروز تنش میان دو کشور ترکیه و ایالات‌متحده بر سر موشک‌های اس-۴۰۰ و اصرار دولت ترکیه بر استقرار سیستم موشکی ساخت روسیه موجب بالا گرفتن مناقشه‌های لفظی و حتی احتمال برقراری تحریم‌های آمریکایی علیه ترکیه شده بود. در شرایط کنونی آنکارا از موضع خود عقب‌نشینی نکرده و قرار است تا دو هفته دیگر سامانه یاد شده به ترکیه منتقل شود.

بیشتر