آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • مـاموریت غیـرممکـن کوشنـر در منـامه

  دنیای اقتصاد: در آستانه کنفرانس بحرین، کاخ‌سفید طرحی ۵۰ میلیارد دلاری را رونمایی کرد که ظاهرا بخشی از طرح دولت ترامپ در قبال اسرائیل و فلسطین موسوم به «معامله قرن» است و بخشی از این ۵۰ میلیارد دلار هم برای کریدور حمل‌ونقل کنار گذاشته شده که غزه را به کرانه باختری پیوند می‌زند. به گزارش رویترز و به نقل از مقامات کاخ‌سفید، طرح «رونق از طریق صلح» قرار است توسط جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ هفته جاری در کنفرانس بین‌المللی بحرین ارائه شود که شامل ۱۷۹ پروژه تجاری و زیرساختی است.
 • ملی‌گرایی ضدروسی در تفلیس

  دنیای اقتصاد: از جنگ مختصر سال ۲۰۰۸ میان روسیه و گرجستان به این‌سو، روابط میان دو طرف همواره پرتنش بوده و به پایین‌ترین حد خود رسیده است. طی چند روز اخیر به ویژه در روز شنبه اول تیرماه، صدها معترض به خیابان‌های تفلیس- پایتخت- ریختند و با به اهتزاز درآوردن پرچم‌ها، شعارهایی علیه مداخلات روسیه سر دادند. «اندرو هیگینز» در گزارش ۲۲ ژوئن برای نیویورک‌تایمز نوشت که این تظاهرات از پنج‌شنبه ۳۰ خرداد شروع و باعث شد هزاران نفر در برابر پارلمان کشور، دست به اعتراض بزنند. به‌دنبال آن، درگیری‌ها و سرکوب‌های خشونت‌آمیزی به‌وجود آمد که باعث شد ۲۵۰ نفر زخمی شوند. یکی از دلایل این اعتراضات به تصمیم ولادیمیر پوتین باز می‌گردد که در فرمان ۸ ژوئیه اعلام کرد هیچ هواپیمای مسافرتی از روسیه به خاک گرجستان پرواز نخواهد کرد. دلیل این اقدام پوتین «وضعیت نابسامان امنیتی» در گرجستان اعلام شده بود. پیش از این وزارت خارجه روسیه هم به شهروندان خود درباره «خطرات» مسافرت به گرجستان هشدار داده بود. دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به رسانه‌های جمعی گفته بود که پرواز هواپیماها تنها پس از آرام شدن وضعیت گرجستان از سر گرفته خواهد شد.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  ایران یک نمونه دیگر است. این کشور یکی از امضاکنندگان NPT است و در دوران شاه کمک‌هایی از غرب برای برنامه هسته‌ای‌اش دریافت کرده بود. اما بعد از انقلاب ۱۹۷۹ نگاه غرب به ایران تغییر کرد و آنها هم در چارچوب سیاسی جدید برنامه‌های هسته‌ای خود را ادامه و گسترش دادند. کشمکشی تقریبا ۴ دهه‌ای میان ایران و برنامه هسته‌ای‌اش با کشورهای غربی به‌وجود آمد. غرب کوشید تا با اعمال تحریم‌ها و وارد کردن بدافزارها فرآیند غنی‌سازی و ساخت سانتریفیوژها را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، ایران همچنان برنامه خود را گسترش می‌داد و گزینه‌های پیش‌روی ایالات‌متحده و جهان تا چند سال پیش از باراک اوباما بسیار کاهش یافته بود.
 • خرسندی اون از نامه ترامپ

  رویترز: کره‌شمالی می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به کیم‌جونگ‌اون نامه فرستاده و رهبر کره‌شمالی از محتوای این نامه خرسند شده ‌است. رهبر کره‌شمالی از ارائه جزئیات در مورد محتوای متن خودداری کرد؛ اما گفت دارای محتوای خوبی است. مذاکرات اتمی بین آمریکا و کره‌شمالی که در سال پیش در سنگاپور و در جریان دیدار تاریخی رهبران دو کشور روند تازه‌ای به خود گرفت، درحال‌حاضر بدون پیشرفت خاصی متوقف شده‌ است.
 • پاتک شرکای راهبردی به تحریم‌ها

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  در شرایطی که تنش میان ایران و ایالات‌متحده رو به افزایش است و رخدادهای پیش آمده در چند هفته گذشته موجب نگرانی‌های زیادی در میان همسایگان ایران شده است؛ سفر چند روزه مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به اصفهان از حیث عبور از بحران‌های کنونی اهمیت زیادی دارد.

بیشتر