آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۳۲

 • ویروس آمریکایی در سیستم برق روسیه

  دنیای اقتصاد: روزنامه نیویورک‌تایمز فاش کرد که آمریکا از سال ۲۰۱۲ رخنه به شبکه برق‌رسانی روسیه را شروع کرده؛ اما هم‌اینک از این مرحله گذشته و موفق شده است نرم‌افزارهای مخرب (تروجان) را وارد این شبکه کند. واشنگتن با این بدافزار قادر خواهد بود با اشاره‌ای کل شبکه برق‌رسانی روسیه را دچار اختلال کند. این یک هشدار به روسیه است مبنی بر اینکه «در صورت یک بحران بزرگ ما برای حمله سایبری آماد‌ه‌ایم.» ارتش سایبری می‌تواند این حملات را درصورت احساس تهدید بدون نیاز به تایید دولت عملیاتی کند.
 • ماموریت نجات بریتانیا

  دنیای اقتصاد: ترس از آشفتگی ناشی از «برگزیت بدون معامله» خیلی محتمل است. برخی می‌گویند اوضاع این روزهای خیابان شماره ۱۰ داونینگ استریت خوب نیست اما برخی هم در بروکسل هستند که می‌گویند اوضاع آنقدرها هم بد نیست. بوریس جانسون، پیشگام رقابت‌ها برای جانشینی ترزا می، هم چهارشنبه گذشته کمپین خود را آغاز کرد. او وعده داده که بریتانیا را در ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند و اهمیتی ندارد که توافقی به دست‌ آید یا خیر. او در پیامی ویدئویی با آغاز کمپین تصدی رهبری محافظه‌کاران گفت: «اگر نخست‌وزیر شوم، بیرون خواهیم آمد؛ با توافق یا بدون توافق.»
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  محرک دولت بوش نه فقط گرفتاری‌های بشردوستانه که به این دلیل بود که از سوی شریک و متحدش ترکیه برای انجام این کار تحت فشار بود. دولت بوش همچنین احساس کرد جنگی که شروع کرده بدون دستیابی به راه‌حل مورد انتظار از وضعیت سیاسی داخل عراق به پایان رسیده است. با این حال، مهم است تاکید کنیم که مداخله آمریکا به‌شدت بشردوستانه بود زیرا تلاش نکرد تا یک دولت مجزای کردی را در شمال عراق (یا یک دولت شیعی مجزا در جنوب) به‌وجود آورد یا نکوشید تا اقتدار سیاسی موجود را در بغداد براندازد.
 • آچمز شدن آمریکا توسط اردوغان

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  با نزدیک شدن به زمان تحویل سامانه موشک‌های اس‌۴۰۰ روسیه به ترکیه با وجود تهدیدات و هشدارهای آمریکا درخصوص آغاز تحریم‌های سنگین علیه ترکیه، آنکارا همچنان بر اراده سیاسی خود مصرانه پافشاری می‌کند. مذاکرات بین واشنگتن و آنکارا در سطح ریاست‌جمهوری، عناصر مختلف بوروکراسی غیرنظامی، مسوولان ارتش و ستادی دو کشور و حتی کارگروه‌هایی در سطح پارلمان تا به امروز ادامه داشته ولی تمامی آنها بدون نتیجه مانده است. با این حال اریک پاهون سخنگوی پنتاگون در اظهارنظری تازه اعلام کرده است که ایالات‌متحده اجازه دور شدن ترکیه از اقمار آن کشور را نخواهد داد.

بیشتر