آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۲۶

 • گذار نرم در قزاقستان

  دنیای اقتصاد: قاسم جومرت توکایف، کفیل ریاست‌جمهوری و نامزد مورد حمایت نور سلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری سابق پیروزی خود را در انتخابات روز یکشنبه، ١٩ خرداد (٩ ژوئن) قزاقستان اعلام کرد؛ انتخاباتی که حرف و حدیث در مورد آن بسیار است. بسیاری می‌گویند در این انتخابات دستکاری شده و برخی هم می‌گویند نظربایف استعفا داده تا نامزد مورد حمایتش قدرت را به‌دست گیرد. رویترز در گزارش ۸ ژوئن نوشت نظربایف سه دهه است حکومت را در این کشور نفت‌خیز که سابقا یکی از جمهوری‌های شوروی سابق بود در دست دارد.
 • سبقت جمهوری‌خواهان از دموکرات‌ها

  دنیای اقتصاد: هنری اولسن، نویسنده کتاب چهار چهره جمهوری‌خواهان در روزنامه واشنگتن‌پست نوشت: اوضاع جمهوری‌خواهان برای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره بهتر از آن چیزی است که آنها فکر می‌کنند و حتی ممکن است آنها بتوانند کرسی‌های از دست رفته خود در مجلس نمایندگان را دوباره به‌دست آورند. یکی از دلایل شکست محافظه‌کاران در انتخابات۲۰۱۸ کاهش آرای آنها در حومه‌های شهر در ایالت‌هایی مثل ویرجینیا و تگزاس بود؛ اما اطلاعات و آمارهای اخیر نشان می‌دهد که در حومه‌های شهر کاملا ورق برگشته است.
 • فرمان نافرمانی مدنی در سودان

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین گروه اپوزیسیون در سودان یک «نافرمانی مدنی سراسری» را کلید زده است. آنها می‌گویند این کار را تا زمانی ادامه خواهند داد که ژنرال‌های نظامی قدرت را به دولتی غیرنظامی واگذار کنند. الجزیره در گزارش یکشنبه ۱۹ خردادماه نوشت که درخواست برای این نافرمانی از سوی «انجمن مشاغل سودانی» (SPA) تدارک دیده شده که در زمره اولین گروه‌هایی بود که به مخالفت با البشیر برخاست. این نافرمانی پس از سرکوب خونین معترضان در خارطوم آغاز شده است. ماجرا از این قرار است که نظامیان حاکم و سازمان امنیت سودان فشار بر اپوزیسیون این کشور را افزایش داده‌اند. یک روز پس از مذاکره اپوزیسیون سودان با نمایندگان شورای نظامی حاکم که با میانجیگری نخست‌وزیر اتیوپی انجام گرفته بود، رهبران اپوزیسیون دستگیر شدند. بر همین اساس، اسماعیل جلاب، مبارک اردول و محمد عصمت، سه تن از سران ائتلاف «آزادی و تغییر»، توسط نیروهای نظامی حاکم و سازمان امنیت دستگیر و به یک مکان ناشناخته برده شده‌اند. اوضاع در سودان به‌شدت ناآرام است.
 • تظاهرات ضدچینی

  دنیای اقتصاد: هزاران نفر در هنگ‌کنگ روز یکشنبه به خیابان‌ها رفتند و علیه لایحه جدیدی که اجازه استرداد پناهجویان را به چین می‌دهد، دست به اعتراض زدند. به گزارش سی‌ان‌ان، این قانون اجازه می‌دهد مظنونان به چین فرستاده و آنجا محاکمه شوند. مقامات اداره پلیس که بیش از دو هزار مامور خود را برای کنترل تظاهراتی که سازمان‌دهندگان آن انتظار داشتند بیش از ۵۰۰ هزار نفر در آن شرکت کنند، بسیج کرده بودند، از مردم خواستند آرامش خود را حفظ کنند. این بزرگ‌ترین راهپیمایی در هنگ‌کنگ از سال ۲۰۰۳ بود که تظاهرات مشابهی در اعتراض به برنامه‌های دولت برای تشدید قوانین امنیت ملی برگزار شد. این قانون بعدا بایگانی شد.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  با این حال، اقدامات آمریکا به مشکلات روسیه و تحقیر این کشور کمک کرد. ایالات‌متحده از تمام آنچه می‌توانست و باید برای کمک به شوروی و روسیه بعدی برای گذار از یک سیستم اقتصادی و سیاسی کنترل شده به چیزی دموکراتیک‌تر و بازارمحورتر انجام می‌داد، دریغ کرد. مهم‌ترین مساله در نگاه روس‌ها، گسترش ناتو بود که در اواخر دهه ۹۰ و در دوران دولت بیل کلینتون شروع شد و از سوی اخلافش ادامه یافت. ناتو همچنین به نهادی تبدیل شد که تحکیم‌بخش، لنگرگاه و ثبات‌بخش کشورهای تازه رها شده (مثلا آلمان تازه متحد شده) بود. جمهوری چک، مجارستان و لهستان در سال ۱۹۹۹ به ناتو پیوستند و انگیزه‌بخش آنها تا حدودی این امید بود که پیوستن به ناتو چیزی مانند یک سیاست بیمه‌ای در برابر احتمال دخالت‌های روسیه یا تجدید سنت فشار بر همسایگان از سوی این کشور در اختیار آنها قرار خواهد داد. در واقع، در قاموس این کشورها، پیوستن به ناتو به منزله «بیمه» کردن این کشورها در برابر مداخلات احتمالی روسیه بود. روسیه از این فرآیند [گسترش ناتو] حسی به‌شدت ناخوشایند داشت.
 • ردپای نظامی ترکیه در قفقاز

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  از اوایل شنبه مانور نظامی مشترک جمهوری آذربایجان و ترکیه تحت نام «برادری پایدار ۲۰۱۹» در منطقه خودمختار نخجوان برگزار شد. فارغ از اهمیت خبری این رخداد منطقه‌ای، توجه به وجوه آن از نظر تحلیلی الزامی است. هدف از انجام این مانور، تبادل تجربیات نظامی با یکدیگر و هماهنگی لازم بین ارتش‌های دو کشور و ارتقای سطح توانمندی‌های اجرایی در بخش نظامی اعلام شده است که روز دوشنبه ۲۱ خرداد به پایان می‌رسد. انجام مانور کنونی بعد از گذشت یک ماه از رزمایش «مصطفی کمال آتاترک ۲۰۱۹» از نقطه نظر راهبردی اهمیت بسزایی دارد. تحولات موجود در راستای همکاری‌ها و توافقات مشترک بوده است. توافق‌نامه همکاری‌های استراتژیک نظامی میان دو کشور در دو چارچوب حقوقی به امضا رسیده که نخستین بار در سال ۱۹۹۰ همکاری نظامی ترکیه با آذربایجان با هدف آموزش پرسنل نظامی آغاز شد و در سال ۲۰۱۰ دومین معاهده مشترک منعقد شد که ضمن برخورداری از مبنای قانونی در سطح بین‌المللی از نظر معاهده بسیار مهم امنیتی- نظامی قابل‌توجه بوده است.

بیشتر