آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۰۸

 • بهمن بحران در آمریکا

  دنیای اقتصاد: دولت آمریکا همچون گلوله‌ای پرشتاب به سمت یک بحران مالی پیش می‌رود و هیچ‌کس در واشنگتن نمی‌داند چگونه مانع از آن شود. از آنجا که قانون‌گذاران وقت خود را صرف تبادل اختلافات و اهانت‌ها می‌کنند، هیچ پیشرفتی در زمینه توافق بر سر بودجه و تداوم توانایی استقراض دولت مرکزی پیش از ماه سپتامبر که پول دولت ته می‌کشد مشاهده نشده است. این اتفاق، خطر کاهش اجباری بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بودجه، و ورشکستگی بدهی‌های آمریکا را تشدید خواهد کرد، اتفاقی که جامعه جهانی را در گرداب فروپاشی اقتصادی فرو خواهد برد. این افتضاحی است که همه می‌دانند خواهد آمد و هیچ‌کس برنامه‌ای برای مقابله و معکوس کردن آن ندارد؛ حداقل در برهه کنونی. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از «سی‌ان‌ان» حتی جبهه نبرد نیز مشخص نیست. ناامیدی فراگیری میان رئیس‌جمهور ترامپ و جمهوری‌خواهان کنگره وجود دارد. این درحالی‌است که مشخص نیست موضع دموکرات‌ها در این زمینه چیست.
 • کابوس ناامنی در خارطوم

  دنیای اقتصاد: دادستان کل سودان روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه اعلام کرد که عمر حسن البشیر، رئیس سابق سودان، به خاطر صدور دستور برای کشتار معترضان که منجر به سقوط حکومت وی شد متهم شناخته شده است. الولید سیداحمد محمود، دادستان کل سودان اعلام کرد که متهم شدن عمر البشیر، رئیس‌جمهور مخلوع این کشور و چند تن دیگر به مشارکت و تحریک به قتل تظاهرات‌کنندگان در راستای تحقیقات درخصوص قتل یک پزشک در شرق خارطوم صورت گرفته است. در بیانیه این دفتر آمده است که دادستانی کل دستور تسریع در بررسی تمامی پرونده‌ها درباره قتل تظاهرات‌کنندگان در رخدادهای اخیر را داده است. مخالفان می‌گویند حدود ۱۰۰ تن به ضرب گلوله نیروهای امنیتی طی اعتراضات اخیر کشته شده‌اند. این اعتراضات از اواخر سال میلادی گذشته شروع شد و به ۳۰ سال حکمرانی البشیر بر سودان خاتمه داد. دادستان کل سودان اوایل می ‌دستور تحقیقات درخصوص اتهامات علیه عمر البشیر درباره پول‌شویی و حمایت از تروریسم را داده بود. دادستانی کل بعد از بازرسی منزل عمر البشیر به بیش از هفت میلیون یورو و پنج میلیارد پوند دست یافت.
 • «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  آلمان و ژاپن در دهه ۳۰ اهدافی را دنبال کردند که نمی‌توانست در چارچوب نظم بین‌المللی موجود محقق شود. هر دو گروگان نظام‌های سیاسی در داخل بودند که موجب حذف کنترل و توازن بر کسانی شده بود که دارای قدرت سیاسی بودند. هر دو سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در ابزارها و ادوات برای آغاز جنگ کرده بودند. هر دو عزم خود را برای کنار زدن توازن قدرتی که بسط یافته بود اعلام کرده بودند. نتیجه این شد درحالی‌که جنگ جهانی اول تا حد زیادی یک جنگ تصادفی و قابل اجتناب بود اما جنگ جهانی دوم چنین نبود. اکثریت اشاره می‌کنند که آلمان و ژاپن تا حد زیادی مسوول واژگونی نظمی هستند که آن را نامشروع می‌پنداشتند. «جان مینارد کینز» و دیگران بر این باورند که بذرهای جنگ جهانی دوم در «صلح تنبیهی»‌ای کاشته شد که به دنبال جنگ اول پدید آمد. همچنین این استدلال وجود دارد که اقدامات اروپا و آمریکا (یا فقدان آنها) مسوول جنگ جهانی دوم است.
 • مرگبارترین حملات طالبان

  دنیای اقتصاد: طالبان مرگبارترین اپیزود حملات خود را در هفته گذشته با حمله به دو سازمان امدادرسانی نشان داد و این امر نشان می‌دهد که شاید مذاکرات صلح-بین آمریکا و طالبان- از اساس ایراد داشته باشد، چراکه شورشی‌های طالبان اخیرا غیرنظامیانی را که به آنها اهداف نرم گفته می‌شود هدف قرار می‌دهند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، حمله روز چهارشنبه (هفته گذشته)،‌ موجب کشته شدن سه تن از کارکنان «CARE» شد که یک گروه امدادرسانی آمریکایی است و باقی کشته‌شدگان که تعداد آنها به شش نفر می‌رسد، همگی غیرنظامی بودند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر