آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۹۵

 • انتخابات بدون اکثریت

  دنیای اقتصاد: حزب حاکم سوسیالیست اسپانیا روز یکشنبه ۸ اردیبهشت‌ماه در سومین انتخابات پارلمانی چهار سال اخیر این کشور (از سال ۲۰۱۵ به این سو) پیروز شد اما از رسیدن به اکثریت باز ماند. نتایج این انتخابات نشان‌دهنده قطبی‌سازی سیاسی و شکاف‌های حزبی روزافزون در این کشور است. این انتخابات پس از تغییر ناگهانی دولت در ماه ژوئن است یعنی زمانی که پدرو سانچز و حزب سوسیالیست او از رسوایی فساد برای سرنگونی حزب «مردم» نخست‌وزیر ماریانا راخوی در انتخابات پارلمانی استفاده کردند. «رافائل مایندر» در گزارش ۲۸ آوریل برای نیویورک‌تایمز نوشت که حزب مردم پس از رسوایی مالی بسیار وسیع، سال پیش مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد و حزب سانچز دولت اقلیت تشکیل داد.
 • مسیر سخت دموکرات‌ها برای ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد: «نتیجه انتخابات سال ۲۰۲۰ حتی نزدیک به هم نخواهد شد»؛ این جمله از هیو هیویت، مجری محافظه‌کار برنامه رادیو تاک شو است که در روز یکشنبه در مطلبی که در واشنگتن‌پست، منتشر کرده، روند انتخابات سال ۲۰۲۰ را مورد بررسی قرار داده است. او از دریچه یک جمهوری‌خواه به انتخابات سال ۲۰۲۰ نگاه کرده است. عملکرد اقتصادی ترامپ که با سر و صدای فراوان هم در میان رسانه‌های محافظه‌کار همراه بوده، موجب شده است تا روزنامه واشنگتن پست هم تریبون را در اختیار این مجری محبوب محافظه‌کاران قرار دهد. او در یادداشت خود می‌نویسد: گزارش اقتصادی سه ماه نخست آمریکا حکایت از رشد ۲/ ۳ درصدی دارد که این مساله در نوامبر سال ۲۰۲۰ مورد توجه قرار خواهد گرفت، این گزارش پیش‌بینی می‌کند در آن سال در کدام مرحله نخواهیم بود: «مرحله رکود.»
 • چشم‌انداز اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا

  دنیای اقتصاد: «صندوق بین‌المللی پول» تازه‌ترین به‌روزرسانی گزارش چشم‌انداز اقتصاد منطقه‌ای خود را برای خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) منتشر کرد. براساس این گزارش کشورهای منطقه «منا» امروز با چالش‌ خطیر ایجاد شغل برای میلیون‌ها نفر از جمعیت جوان که وارد بازار کار می‌شوند مواجهند. درحال‌حاضر این کشورها باید با وجود کندی رشد اقتصاد، نوسانات قیمت نفت و نااطمینانی‌های ناشی از تنش‌‌های تجاری بر این مشکل غلبه کنند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، به نقل از «صندوق بین‌المللی پول»، یکی از مهم‌ترین عواملی که چشم‌انداز اقتصادی منطقه را شکل می‌دهد، نوسانات قیمت نفت است، عاملی که به تازگی به بالاترین قیمت خود از زمان شوک‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ رسیده است. در این رابطه پیش‌بینی می‌شود تحت‌تاثیر نااطمینانی‌های مربوط به تحریم‌های نفتی ایران، تنش‌های تجاری و استراتژی‌های کاهشی اوپک، این روند ادامه یابد. از ‌جمله سایر ریسک‌هایی که اقتصادهای منطقه با آن مواجه هستند می‌توان به بحران‌های ژئوپلیتیک، نگرانی‌های امنیتی و شرایط ملتهب مالی جهان اشاره کرد. در این رابطه در گزارش صندوق، وضعیت اقتصادهای منطقه در دو گروه کشورهای صادرکننده و واردکننده نفت مورد بررسی قرار گرفته است، که با توجه به قرار گرفتن ایران در گروه کشورهای صادرکننده، شرحی بر اقتصادهای این گروه ارائه می‌شود.
 • دوئل خیابانی در کاراکاس

  رویترز: رهبر اپوزیسیون ونزوئلا با درخواست دوباره از ارتش ونزوئلا برای پایان دادن به حمایت از دولت نیکولاس مادورو، اعتراضات گسترده روز چهارشنبه (فردا) برای عزل رئیس‌جمهوری کنونی ونزوئلا را اعلام کرد. خوآن گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شنبه در یک گردهمایی در کاراکاس گفت: حمایت این ارتش برای عزل نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا «ضرورت» دارد اما «زمان می‌گذرد و صبر ابدی نمی‌ماند.» او به رهبران نظامی کشورش یادآوری کرد که «فرصتی تاریخی روی دوش آنها قرار دارد.» گوایدو تلاش دارد فشار اعتراضات خیابانی بر دولت مادورو را با اعتراضات گسترده اضطراری روز چهارشنبه حفظ کند و به گفته او «این بزرگ‌ترین اعتراضات تاریخ این کشور» می‌شود. روز شنبه هزاران تن از حامیان مادورو در واکنش به درخواست حزب حاکم سوسیالیست و برای شادمانی از خروج کشورشان از سازمان کشورهای آمریکایی به خیابان‌ها آمدند. کاراکاس از ۲۰۱۷ روند خروج از این نهاد که آن را به مشارکت در کمپین تحت امر آمریکا برای بی‌ثبات کردن دولتش متهم می‌کند، آغاز کرده بود.
 • مشاور سابق بن‌سلمان در حصر خانگی

  الجزیره: پس از فشارهای رئیس‌جمهور آمریکا، ولیعهد عربستان مشاور سابق دفتر پادشاهی این کشور را تحت بازداشت‌خانگی قرار داد. بر همین اساس، محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان مجبور شد سعود القحطانی، مشاور سابق دفتر پادشاهی عربستان را تحت بازداشت خانگی قرار دهد و تمامی راه‌های ارتباطی او را قطع و ملاقات دوستان و نزدیکان او را ممنوع کند. این در حالی است که دادستانی استانبول روز چهارشنبه ۱۴ آذر در ادامه رسیدگی به پرونده جمال خاشقجی برای دو مقام برجسته و نزدیک به محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، یعنی احمد العسیری و سعود القحطانی، قرار بازداشت صادر کرده بود.
 • اعتراض دادستان کل به مجلس نمایندگان

  رویترز: ویلیام بار، دادستان کل آمریکا به شهادت دادن در کمیته قضایی مجلس نمایندگان در یک جلسه محرمانه، به منظور ارائه بخش‌های طبقه‌بندی شده گزارش رابرت مولر اعتراض کرد. یکی از افراد آشنا به موضوع به‌طور ناشناس به رویترز گفت که بار تهدید کرده است برنامه خود را برای حضور لغو خواهد کرد. جرولد نادلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان پیشنهاد کرده است که جلسه دوم استماع به‌دلیل حساسیت موضوع پشت درهای بسته برگزار شود. یکی از دستیاران ویلیام بار که خواسته نامش مطرح نشود گفت که دادستان کل با این موضوع به‌شدت مخالفت کرده است. دادستان کل برنامه‌ریزی کرده بود تا پیش از حضور در کمیته قضایی سنا در روز چهارشنبه در این جلسه حاضر شود. سخنگوی دپارتمان قضایی از ارائه هرگونه اظهارنظر در این‌خصوص خودداری کرد. دادستان کل آمریکا که منصوب ترامپ است، گزارش رابرت مولر را به شکل سانسورشده منتشر کرد که با اعتراض دموکرات‌ها روبه‌رو شد.
 • لویه جرگه آغاز به‌کار کرد

  رویترز: نشست بزرگ مشورتی صلح افغانستان (لویه جرگه) با سخنرانی اشرف غنی، رئیس‌جمهور این کشور برای دو روز در کابل کار خود را آغاز کرد. این نشست یک تجمع سنتی است و در یک خیمه با حضور بزرگان و ریش سفیدان مذهبی و شخصیت‌های برجسته افغان برگزار می‌شود. حدود ۳ هزار تن از سراسر کشور برای این نشست و با هدف گفت‌وگو درباره روند صلح دعوت شده‌اند. بیش از ۲۸۰ خبرنگار مراسم افتتاحیه لویه جرگه مشورتی صلح را پوشش می‌دهند. دولت افغانستان هدف از برگزاری این لویه جرگه را مشورت با اقشار مختلف درباره صلح اعلام کرده است. با این حال ۱۲ نامزد انتخابات ریاست جمهوری و بعضی چهره‌های سیاسی از جمله حامد کرزای، رئیس‌جمهور سابق این جرگه را تحریم کرده‌اند و آن را مانعی در روند صلح دانستند. دولت گفته است که تحریم لویه جرگه به مشروعیت آن آسیبی نمی‌رساند. گروه طالبان برگزاری این لویه جرگه را «دسیسه دولت افغانستان» خوانده و از افغان‌ها خواسته در این نشست شرکت نکنند. از سوی دیگر، نماینده ویژه‌ آمریکا در امور برقراری صلح در افغانستان هم اعلام کرد: «هرگونه توافق صلح با طالبان بستگی به اعلام آتش‌بس دائمی و تعهد به پایان جنگ دارد.» وی توافق با طالبان را یک صلح نسبی می‌داند و می‌گوید که صلح با طالبان به معنای پایان جنگ در افغانستان نخواهد بود.

بیشتر