آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۷۳

 • آتش و خشم در شانزه لیزه

  دنیای‌اقتصاد: در هجدهمین هفته از اعتراض‌های جلیقه‌زرد‌ها در پاریس، اعتراض‌ها روز شنبه به خشونت کشیده شد. معترضان جلیقه‌زرد‌ نماد نارضایتی فرانسوی‌ها از اوضاع اقتصادی به‌حساب می‌آیند. آنها روز شنبه در خیابان منتهی به الیزه شیشه‌های یک رستوران گران‌قیمت را شکستند و در چند نقطه نیز آتش روشن کردند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سازمان‌دهندگان اعتراض‌های روز شنبه از طریق رسانه‌های اجتماعی گفتند که قصد دارند تا در این روز به سردمداران قدرت و حکومت اولتیماتوم دهند.
 • سرایت اعتراض‌ها از ونزوئلا به نیکاراگوئه

  دنیای اقتصاد: دومینوی اعتراضات از ونزوئلا به نیکاراگوئه رسید. مخالفان نیکاراگوئه‌ای روز شنبه به خیابان‌ها ریختند تا اعتراض خود را به سیاست‌های دانیل اورتگا، رئیس‌جمهوری اعلام کنند. معترضان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و کاستن از بحران سیاسی‌ای بودند که از سال گذشته این کشور را در خود فرو برده است. اما دانیل اورتگا مخالفان خود را تروریست می‌نامد و معتقد است که این اعتراضات ازسوی آمریکا تامین مالی شده است. او چریک چپ‌گرای سال‌های پایانی دهه ۷۰ میلادی است که از سال ۲۰۰۷ قدرت را در دست دارد.
 • سیاست یک بام و دو هوای اتحادیه اروپا

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  پارلمان اروپا سرانجام روز چهارشنبه گذشته در شهر استراسبورگ به تعلیق مذاکرات درخصوص الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا رای داد و در قبال گزارش تهیه شده از سوی کمیته روابط خارجی پارلمان با مجموع ۳۷۰ رای موافق در برابر ۱۰۹ رای مخالف و ۱۴۳ رای ممتنع درخصوص لزوم به تعلیق در آورده شدن مذاکرات الحاق ترکیه به جامعه اروپا، رای نهایی را صادر کرد. این مصوبه تصمیم پارلمانی است که جنبه الزام‌آور نداشته و بعد از تصمیم‌گیری سران اروپایی در بروکسل در ماه آتی می‌تواند موضع نهایی جامعه اروپا را در برابر ترکیه مشخص کند.
 • قربانیان تراژدی نیوزیلند به ۵۰ نفر رسید

  رویترز: جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرد: دفترش روز جمعه ایمیل عامل حمله تروریستی به دو مسجد کرایست‌چرچ را تنها چند دقیقه قبل از وقوع حادثه تروریستی دریافت کرده بود. آردرن، اظهار کرد: «من یکی از ۳۰ نفری بودم که این ایمیل را ۹ دقیقه قبل از وقوع حمله تروریستی دریافت کرده بودند.» آردرن همچنین گفت: «این ایمیل شامل نام هیچ مکان یا جزئیات مشخصی نبود.
 • اتهام علیه یک سیاستمدار اویغور در چین

  رویترز: دیده‌بان مقابله با فساد چین اعلام کرد که یکی از مقام‌های عالی‌رتبه اویغور را به اتهام اختلاس در دوران زمامداری‌اش در استان سین‌کیانگ تحت پیگرد قرار داده است. کمیسیون مرکزی برای پیگیری نظم و انضباط چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که «نور بکری»، یکی از عالی‌رتبه‌ترین مقام‌های اویغور در سپتامبر گذشته میلادی مورد بازجویی قرار گرفت اما از گفتن حقیقت عاجز ماند.

بیشتر