آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۷۰

 • دومین شکست ترزا می از «عوام»

  دنیای اقتصاد: در حالی که تنها ۱۶ روز دیگر به مهلت زمانی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده است. طرح ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا مجددا در مجلس عوام این کشور رای نیاورد تا بریتانیا وارد مسیری مبهم شود. ترزا می، امید داشت تا توافق دقیقه نودی‌اش با اتحادیه اروپا برای اصلاح برخی موارد پیش‌نویس اولیه، نمایندگان را مجاب کرده باشد که به این طرح رای مثبت دهند، اما وی با رای منفی ۳۹۱ تن از نمایندگان مجلس عوام کشورش روبه‌رو شد. ناظران می‌گویند دومین شکست می در پارلمان نشان از تنهایی او دارد.
 • یک گام تا توافق نهایی

  دنیای اقتصاد: اگرچه مذاکرات دو هفته‌ای میان آمریکا و طالبان روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس) بدون نتیجه روشنی پایان یافت اما دو مقام آمریکایی می‌گویند که به «توافق نهایی» بر سر یک مساله اساسی در راستای چارچوبی برای پایان دادن به جنگ طولانی «نزدیک» هستند: اینکه طالبان اجازه ندهد که گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان برای حمله استفاده کنند.
 • تسلیم شدن ۳ هزار داعشی در الباغوز

  دویچه وله: نیروهای دموکراتیک سوریه از تسلیم شدن ۳ هزار تن از نیروهای داعش در شهرک الباغوز در شرق سوریه طی دو، سه روز گذشته خبر دادند. همزمان داعشی‌های محاصره‌شده در الباغوز آخرین نوار ویدئویی خود را منتشر کردند. مصطفی بالی،‌ مدیر اطلاع‌رسانی در صفوف این نیروها توییت کرد: «طی ۲۴ ساعت ۳هزار تروریست داعشی خود را تسلیم نیروهای ما در الباغوز کردند».
 • جونگ جانشین اون

  بی‌بی‌سی: در انتخابات روز یکشنبه ۱۹ اسفندماه کره‌شمالی که بسیاری آن را تشریفاتی ارزیابی کرده و نتایج آن را قابل‌پیش‌بینی خوانده بودند به‌نظر می‌رسد برای نخستین بار کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور حضور نداشته است. در عوض کیم یو جونگ خواهر او با پیروزی در این رای‌گیری وارد پارلمان شد. در صورت تایید، این نخستین بار است که رهبر جوان کره‌شمالی در انتخابات پارلمانی شرکت نکرده است.
 • سیگنال مذاکره‌ای مادورو به آمریکا

  اسپوتنیک/ رویترز: رئیس‌جمهوری ونزوئلا اعلام کرد این کشور علاقه‌مند به ازسرگیری مذاکرات با آمریکا درباره افتتاح دفاتری برای ارتقای منافع دو کشور است. نیکولاس مادورو اعلام کرد: اگر آمریکا خواهان مذاکره باشد من نیز آماده مذاکرات هستم.
 • رقابت بر سر یک خط لوله گازی

  علی آقایاری کارشناس کنسولی-اقتصادی سفارت ایران در نیکوزیا
  مدیترانه شرقی به موازات بحران سوریه و ناامنی ناشی از تروریسم در مصر و لبنان، شاهد یک رقابت جانبی اقتصادی در حوزه انرژی بین اتحادیه اروپا به‌عنوان مصرف‌کننده و روسیه به‌عنوان تامین‌کننده انرژی اتحادیه است. در این میان اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی خود به انرژی روسیه، به‌دنبال متنوع‌سازی منابع انرژی است و روسیه نیز درصدد حفظ سلطه خود بر بازار مصرف اروپاست.

بیشتر