• مسوولیت اجتماعی ۳ پرزیدنت آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: زمانی که «اداره غذا و دارو آمریکا» اجازه دهد، سه تن از روسای جمهوری سابق آمریکا (باراک اوباما، بیل کلینتون و جورج بوشِ پسر) داوطلبانه واکسن کووید- ۱۹ را در مقابل دوربین‌ها خواهند زد تا اعتماد عمومی را نسبت به امن بودن این واکسن جلب کنند. «جمی گانجل» و «شلبی لین اردمان» در گزارش ۳ دسامبر برای سی.ان.ان نوشتند، این سه رئیس‌جمهور سابق امیدوارند این کمپین آگاهی‌رسانی برای جلب اعتماد عمومی نسبت به امنیت و تاثیرگذاری این واکسن بتواند پیام موثری به همراه داشته باشد.
 • بدون تعطیلی اقتصاد مانع رشد ویروس می‌شویم

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن، دومین مصاحبه مفصل خود را پس از برگزیده شدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری انجام داد. سی‌ان‌ان به‌عنوان میزبان رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده سوالات متعددی را با جو بایدن در میان گذاشت: از واکسیناسیون در آمریکا تا برجام. بایدن در گفت‌وگو با «جیک تاپر» از مردم آمریکا خواست فقط ۱۰۰ روز دیگر ماسک بزنند و گفت که تفاوت‌های مهمی بین او و ترامپ در مواجهه با ویروس وجود دارد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آرنت نوشت که وقتی توده‌ها کنترل حوادث در فرانسه را به‌دست گرفتند، انقلاب در یک مسیر فاجعه‌بار پوپولیستی حرکت کرد. هدف، دیگر تاسیس یک جمهوری نبود بلکه تحقق «اراده مردم» بود چنان که روبسپیر گفته بود. انقلابیون فرانسوی با انتزاعاتی مانند «مردمان» که اندیشه‌شان را می‌پوشاند، خود را به مثابه بازیگرانی در نزاع خیر علیه شر، مدافع بی‌گناهان و مردمی خیرخواه در برابر معدودی درنده می‌دیدند. از این‌رو، انقلاب آنها به یک تئاتر تبدیل شد، نه یک درام که یک ملودرام و حتی تراژدی.
 • زغال را باید به تاریخ سپرد

  دنیای‌اقتصاد: نشریه اکونومیست طرح روی جلد و سرمقاله این هفته خود را به موضوع سوخت زغال‌سنگ اختصاص داد و نوشت زمان آن فرا رسیده است که این نوع سوخت آلاینده به تاریخ بپیوندد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از اکونومیست، منشأ اصلی گازهای گلخانه‌ای آلاینده محیط زیست، سوخت زغال‌سنگ است. از سال ۲۰۰۹ تاکنون در آمریکا و اروپا مصرف این نوع سوخت تا ۳۴ درصد کاهش یافته است.
 • نزدیکی قطر و عربستان به توافق مقدماتی

  دنیای‌اقتصاد: تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه با جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و هیات همراهش در دفتر امیری دیدار کرد. یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت، کوشنر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در شهر نئوم عربستان و با امیر قطر در دوحه دیدار کرد. در این سفر «آوی برکوویچ»، نماینده آمریکا در خاورمیانه، «برایان هوک»، نماینده سابق آمریکا در امور ایران و همچنین «آدام بوئلر»، رئیس اجرایی شرکت مالی توسعه بین‌المللی آمریکا کوشنر را همراهی می‌کنند. الجزیره در گزارش ۲ دسامبر در مورد این سفر نوشت، قطر و عربستان به زودی به توافقی مقدماتی برای پایان دادن به مناقشه‌ای می‌رسند که باعث شده کشورهای حاشیه خلیج فارس طی سه سال گذشته رو در روی هم قرار بگیرند. این گزارش می‌افزاید، دولت ترامپ در تلاش است تا قبل از پایان دوره خود مناقشه کشورهای حاشیه خلیج فارس را پایان دهد.
 • آخرین تلاش‌ها برای جلوگیری از انحلال کابینه اسرائیل

  دنیای‌اقتصاد: یک روز پس از حمایت مقدماتی از انحلال کنست و درخواست برای انتخابات دوباره، «بنی گانتس»، وزیر دفاع و نخست‌وزیر تناوبی رژیم صهیونیستی، روز پنج‌شنبه ۱۳ آذرماه گفت با وزیر دارایی یعنی «اسرائیل کاتز» (از حزب لیکود) هفته جاری دیدار می‌کند و آخرین تلاش‌ها برای جلوگیری از انحلال کابینه و جلوگیری از برگزاری انتخابات دوباره را انجام خواهد داد.
 • بایدن به‌دنبال ائتلاف جهانی علیه چین

  دنیای‌اقتصاد: روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه که با رئیس‌جمهور منتخب، جو بایدن، برای دیداری یک ساعته تلفنی صحبت کردم حالش خوب بود. او در «دِلِوِر» بود و من در «بتزدا»، مریلند. از اینکه دیر کرده اظهار تاسف کرد. او در حال دنبال کردن خبری بود که «ویلیام بار»، دادستان کل، در حال اعلام آن بود که وزارت دادگستری هیچ تقلب چشمگیری در انتخابات نیافته که بتواند بر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری تاثیرگذار باشد. بایدن به شوخی می‌گفت «بار» با او تماس گرفته و «از من خواسته تا در برنامه حفاظت از شهود برای پشتیبانی از من حضور یابم».
 • شواهدی مبنی بر تقلب در انتخابات وجود ندارد

  دنیای اقتصاد: «ویلیام بار»، وزیر دادگستری آمریکا می‌گوید به شواهدی مبنی بر بروز تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری در حدی که بتواند نتیجه آن را تغییر دهد، دست پیدا نکرده است. «بار» که از متحدان ترامپ است، در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: دادستان‌های فدرال و ماموران پلیس فدرال آمریکا شکایت‌ها درباره تقلب در انتخابات را پیگیری کرده‌اند اما به شواهدی در این‌باره دست پیدا نکرده‌اند. بی‌بی‌سی در گزارش ۱۱ آذرماه ۹۹ نوشت: «تا به امروز از تقلب گسترده در حدی که منجر به تغییر نتیجه انتخابات شود، اثری به‌دست نیاورده‌ایم.» وکلای دونالد ترامپ این سخنان را رد کردند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  انقلاب فرانسه زمانی به مسیر اشتباه در افتاد که «جمعیت کثیر» فقیری ترغیب شدند که به خواسته‌های خود برسند، نه برای دولتی که ضامن آزادی فردی‌شان باشد بلکه برای پایان دادن به نقصان مادی. این به تعریف اصلی خوشبختی انسانی تبدیل شد؛درست همان طور که کلمه «مردمان» به «کلمات کلیدی برای هر گونه درکی از انقلاب فرانسه» تبدیل شد. در ذهن آرنت، چنین هدفی فقط می‌توانست با کاربست تکنولوژی و تخصص اداری برای مشکلات اقتصادی محقق شود؛ مساله فقر را نمی‌شد با تغییر شکل دولت پاسخ داد. این یک مساله سیاسی نبود. برخلاف مارکس، او اعتقاد نداشت که علت فقر استثمار سرمایه‌داری است؛ به نظر می‌رسید او تمایل بیشتری به موضع عیسی دارد که فقر همواره باید با ما باشد، در خوشی‌ها و ناخوشی‌ها، در زیر لوای فئودالیسم، زیر لوای سرمایه‌داری و زیر بیرق سوسیالیسم.
 • پایان کار کابینه زامبی‌ها؟

  خبرگزاری فرانسه/ هاآرتص: پارلمان اسرائیل دیروز در آرای مقدماتی رای به انحلال پارلمان داد و این رژیم به چهارمین انتخابات خود نزدیک می‌شود. ۶۱ رای موافق و ۵۴ رای مخالف نشان می‌دهد این رژیم یک گام به سوی پایان کابینه نزدیک شده است. مفسران سیاسی معتقدند که گانتس با حمایت از رای انحلال کنست لزوما به‌دنبال برگزاری انتخابات نیست، بلکه می‌خواهد فشار بیشتری به نتانیاهو وارد کند تا ائتلاف بین آنها احیا شود. هاآرتص نیز کابینه نتانیاهو-گانتس را کابینه «زامبی‌ها» خواند که به‌زودی پایان می‌یابد.
 • خطر شکل‌گیری «وضعیت هیتلری» در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: هدف جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده برای بازگشت به سیاست خارجی عادی، موجب ترس مدافعان حقوق بشر در آسیا شده است، آنها ترامپ را به‌عنوان کسی می‌دیدند که به مقابله با دیکتاتورها برخاسته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، یک مخالف سرسخت حزب کمونیست چین که پیش‌تر از‌ سوی دولت چین به‌عنوان دشمن شماره یک معرفی شده، در حال انتشار نظریه‌های توطئه‌آمیز درخصوص انتخابات آمریکا است.
 • مذاکرات ترکیه با اسرائیل و عربستان

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه سرگرم برگزاری مذاکراتی پنهانی با مقام‌های اسرائیلی بوده است. این خبر را یکی از منابع موثق به المانتیور اعلام کرده و گفته که این کشور درصدد عادی‌سازی رابطه با اسرائیل است. «آمبرین زمان» در گزارش ۳۰ نوامبر برای المانیتور نوشت، این منبع موثق که به شرط فاش نشدن نام با المانیتور سخن می‌گفت افزود که سه منبع تایید کردند که در هفته‌های اخیر دیدارهایی میان دو طرف برگزار شده است که «هاکان فیدان»، به‌عنوان نماینده ترکیه لااقل در یکی از این جلسات حضور داشته است اما مقام‌ها در این رابطه سخنی نگفتند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  انقلاب فرانسه مدلی برای کنشگران سیاسی تلقی می‌شد و انقلاب آمریکا یک رویداد محلی بدون اهمیت جهانی تلقی می‌شد و حتی اصلا انقلاب پنداشته نمی‌شد. از نظر آرنت، این یک تراژدی فکری از نظم آغازین بود زیرا انقلاب فرانسه با «فاجعه» به پایان رسید؛ در حالی که انقلاب آمریکا «به شکل پیروزمندانه‌ای موفق» بود. البته تمام چپ‌گرایان منکر «در باب انقلاب» نبودند؛ تحسین آرنت برای شوراها یا مجالس کوچک نژادی در تاریخ در دهه ۱۹۶۰ حامیانی در میان «دانشجویان برای جامعه دموکراتیک» یافت که از اینکه شباهت‌هایی با تصورات بدقواره خود از دموکراسی مشارکتی در تفکرات متفکران جهانی معروف می‌دیدند، خشنود بودند. با این حال، ارزیابی او از انقلاب فرانسه آن‌قدر تند و تیز بود که او به نادرستی طرفدار «نوعی توری‌گرایی برکی» تلقی شد.
 • آمریکا در وضعیت هیتلری شدن

  دنیای‌اقتصاد: کارزار «دزدی را بس کنید» یادآور یکی از فجایع سیاسی قرن بیستم است. این بخشی از یادداشت یوخن بیتر، ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز است. او در مطلب خود در تاریخ سی نوامبر نوشت: «آلمانی‌ها ممکن است ترس زیادی از نگاه کردن به گذشته داشته باشند و من اعتراف می‌کنم این اضطراب گاهی اوقات مرا آزرده می‌کند.»‌ با این حال تماشای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ مبنی‌بر «دزدی (آرا) را بس کنید»، نمی‌توانم مانع این ترس خود شوم و با یک داستان موازی ترسناک در آلمان روبه‌رو می‌شوم.
 • کوشنر به منطقه می‌آید

  دنیای اقتصاد: جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید و تیمش، در بحبوحه تنش‌ها در منطقه خاورمیانه، با هدف بهبود روابط اعراب و حل و فصل تنش‌ها میان کشورهای حاشیه خلیج فارس به منطقه خواهند آمد. قرار است او راهی عربستان سعودی و قطر شود. یک مقام کاخ سفید روز یکشنبه ۹ آذرماه اعلام کرد کوشنر در جریان سفر خود که همین هفته انجام می‌پذیرد با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در شهر نئوم عربستان و با امیر قطر در این کشور کوچک خلیج فارس دیدار خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر