آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۳۳

 • نشانه‌های تزلزل در کاراکاس

  دنیای اقتصاد: رهبر اپوزیسیون ونزوئلا برای اولین بار از زمانی که خود را رئیس‌جمهور اعلام کرد روز جمعه ۵ بهمن ماه خطر دستگیری را به جان خرید و با حضور در جمع هواداران خود از مردم برای تداوم حضور در خیابان‌ها دعوت کرد. «خوان گوایدو» با اعلام تظاهرات گسترده جدید می‌خواهد جنگ قدرت با رئیس‌جمهور ونزوئلا را به خیابان‌ها بکشاند.
 • پیروزی دموکرات‌هـا در دوئل دیـوارکشی

  دنیای اقتصاد: : ترامپ موقتا پرچم سفید به دست گرفت و خواستار صلح شد. البته صلحی که شاید حدود سه هفته دوام بیاورد چراکه گفته است اگر در بحث تامین بودجه دیوارکشی در مرز با مکزیک گشایشی نشود، او مجددا دولت را تعطیل خواهد کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده روز جمعه با بازگشایی دولت به مدت سه هفته موافقت کرد تا مانع ادامه رکوردشکنی در زمینه میزان روزهای تعطیلی دولت در آمریکا شود. او دولت را به این منظور تعطیل کرده بود تا دموکرات‌ها را برای تامین خواسته‌اش که تامین بودجه برای ساخت دیوار در مرز مکزیک است، تحت فشار قرار دهد.
 • چین بلندپرواز- محافظه‌کار

  محمد حسيني‌پور پژوهشگر مسائل بین‌الملل
  با وجود بسیاری از محدودیت‌های تجارت جهانی، این احتمال وجود دارد که چین تا ۲۰۲۵ از آمریکا پیشی بگیرد و به بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان تبدیل شود. اما با توجه به نوسانات رشد اقتصادی چین از رقم ۱۰درصد در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ و کاهش آن به حدود ۷ درصد در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ می‌توان گفت،دگرگونی اقتصادی این کشور اثرات زیادی بر بازارهای جهانی انرژی و طیف وارد‌کنندگان دارد.
 • عربستان در لیست سیاه اتحادیه اروپا

  رویترز: اتحادیه اروپا، عربستان را به پیش‌نویس لیست کشورهایی که به خاطر سهل‌انگاری درخصوص موضوع حمایت مالی از تروریسم و پولشویی خطری علیه این اتحادیه هستند، اضافه کرد. دو منبع به خبرگزاری رویترز گفتند که اتحادیه اروپا عربستان را به لیست کشورهایی که به‌دلیل سهل‌انگاری درباره موضوع حمایت مالی از تروریسم و پولشویی خطری برای این اتحادیه محسوب می‌شوند، اضافه کرده است.
 • واکنش کاخ سفید به بازداشت راجر استون

  سی‌ان‌ان: رئیس‌جمهوری آمریکا در اولین واکنش به اعلام جرم در پرونده تحقیقات روسیه، اف‌بی‌آی را به سوءرفتار با دستیار سابقش متهم کرد. اداره تحقیقات فدرال آمریکا جمعه راجر استون را در ماموریتی بامدادی بازداشت کرد. دونالد ترامپ در پیامی توییتری نوشت: بزرگ‌ترین دستگیری ناموجه در تاریخ کشورمان! همدستی در کار نبود! قاچاقچیان مرزی، قاچاقچیان مواد و قاچاقچیان انسان رفتار بهتری می‌بینند.
 • هشدار کنگره به سعودی درباره استفاده از کودک‌سربازان

  الجزیره: ۲۰ تن از نمایندگان کنگره آمریکا خواستار تحقیقات درباره به خدمت گرفتن کودک‌سربازان توسط ائتلاف عربی در یمن شدند. نمایندگان مجلس سنا از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در پیامی به وزیرخارجه و معاون وزیر دادگستری آمریکا خواستاری بررسی فوری گزارش‌ها درباره به خدمت گرفتن کودکان در یمن توسط ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان شدند.
 • چشم‌انداز باثبات اقتصاد آلمان

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی «مودیز»، یکی از سه موسسه جهانی معتبر فعال در این بخش، رتبه اعتباری بلندمدت آلمان را «Aaa» با چشم‌انداز «باثبات» اعلام کرد. براساس گزارشی که در وبگاه این موسسه منتشر شده است، مهم‌ترین عوامل تعیین این رتبه عبارتند از: (۱) قدرت اقتصادی بسیار بالای آلمان که توسط اقتصاد بزرگ و با رقابت‌پذیری بالا حمایت می‌شود.

بیشتر