• خطر شکل‌گیری «وضعیت هیتلری» در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: هدف جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده برای بازگشت به سیاست خارجی عادی، موجب ترس مدافعان حقوق بشر در آسیا شده است، آنها ترامپ را به‌عنوان کسی می‌دیدند که به مقابله با دیکتاتورها برخاسته است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، یک مخالف سرسخت حزب کمونیست چین که پیش‌تر از‌ سوی دولت چین به‌عنوان دشمن شماره یک معرفی شده، در حال انتشار نظریه‌های توطئه‌آمیز درخصوص انتخابات آمریکا است.
 • مذاکرات ترکیه با اسرائیل و عربستان

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه سرگرم برگزاری مذاکراتی پنهانی با مقام‌های اسرائیلی بوده است. این خبر را یکی از منابع موثق به المانتیور اعلام کرده و گفته که این کشور درصدد عادی‌سازی رابطه با اسرائیل است. «آمبرین زمان» در گزارش ۳۰ نوامبر برای المانیتور نوشت، این منبع موثق که به شرط فاش نشدن نام با المانیتور سخن می‌گفت افزود که سه منبع تایید کردند که در هفته‌های اخیر دیدارهایی میان دو طرف برگزار شده است که «هاکان فیدان»، به‌عنوان نماینده ترکیه لااقل در یکی از این جلسات حضور داشته است اما مقام‌ها در این رابطه سخنی نگفتند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  انقلاب فرانسه مدلی برای کنشگران سیاسی تلقی می‌شد و انقلاب آمریکا یک رویداد محلی بدون اهمیت جهانی تلقی می‌شد و حتی اصلا انقلاب پنداشته نمی‌شد. از نظر آرنت، این یک تراژدی فکری از نظم آغازین بود زیرا انقلاب فرانسه با «فاجعه» به پایان رسید؛ در حالی که انقلاب آمریکا «به شکل پیروزمندانه‌ای موفق» بود. البته تمام چپ‌گرایان منکر «در باب انقلاب» نبودند؛ تحسین آرنت برای شوراها یا مجالس کوچک نژادی در تاریخ در دهه ۱۹۶۰ حامیانی در میان «دانشجویان برای جامعه دموکراتیک» یافت که از اینکه شباهت‌هایی با تصورات بدقواره خود از دموکراسی مشارکتی در تفکرات متفکران جهانی معروف می‌دیدند، خشنود بودند. با این حال، ارزیابی او از انقلاب فرانسه آن‌قدر تند و تیز بود که او به نادرستی طرفدار «نوعی توری‌گرایی برکی» تلقی شد.
 • آمریکا در وضعیت هیتلری شدن

  دنیای‌اقتصاد: کارزار «دزدی را بس کنید» یادآور یکی از فجایع سیاسی قرن بیستم است. این بخشی از یادداشت یوخن بیتر، ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز است. او در مطلب خود در تاریخ سی نوامبر نوشت: «آلمانی‌ها ممکن است ترس زیادی از نگاه کردن به گذشته داشته باشند و من اعتراف می‌کنم این اضطراب گاهی اوقات مرا آزرده می‌کند.»‌ با این حال تماشای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ مبنی‌بر «دزدی (آرا) را بس کنید»، نمی‌توانم مانع این ترس خود شوم و با یک داستان موازی ترسناک در آلمان روبه‌رو می‌شوم.
 • کوشنر به منطقه می‌آید

  دنیای اقتصاد: جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید و تیمش، در بحبوحه تنش‌ها در منطقه خاورمیانه، با هدف بهبود روابط اعراب و حل و فصل تنش‌ها میان کشورهای حاشیه خلیج فارس به منطقه خواهند آمد. قرار است او راهی عربستان سعودی و قطر شود. یک مقام کاخ سفید روز یکشنبه ۹ آذرماه اعلام کرد کوشنر در جریان سفر خود که همین هفته انجام می‌پذیرد با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در شهر نئوم عربستان و با امیر قطر در این کشور کوچک خلیج فارس دیدار خواهد کرد.
 • مذاکرات بین افغانی در تعلیق

  دنیای اقتصاد: مقام‌های افغانستان می‌گویند، اشرف غنی، رئیس‌جمهور این کشور، از ادامه گفت‌وگوهای صلح با طالبان امتناع ورزیده اگرچه طالبان و مذاکره‌کنندگان دولتی به توافق اولیه در مورد اصول اصلی مذاکرات رسیده بودند. این امر با وجود ماه‌ها تلاش و نزدیک شدن به موفقیت آشکار ظاهرا متوقف شده و به بن‌بست رسیده است.
 • تیم اقتصادی چپ در کاخ سفید

  دنیای‌اقتصاد: در حالی که تیم حقوقی دونالد ترامپ، یکی‌یکی در ایالت‌ها شکست می‌خورد، بایدن در حال تکمیل کابینه انتخاباتی خود است. کمتر از دو هفته دیگر مانده است تا کالج الکترال، رای بایدن را تایید کند و ترامپ از کاخ سفید بیرون برود. همزمان بایدن نیز سرعت انتخاب کابینه و تیم خود را افزایش داده است. رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا دستیاران ارشد بیشتری را برای رهبری تلاش‌های دولتش برای شکست ویروس کرونا و بازسازی اقتصاد آمریکا انتخاب کرده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آرنت استدلال مطرح شده از سوی دیوان عالی را نادیده گرفته بود که می‌گفت مدارس دولتی تفکیک شده «ذاتا نابرابر» هستند زیرا آنها گروه تحت تبعیض را طرد کرده و مورد تحقیر قرار می‌دهند. اگر تاریخ داور باشد، پس آرنت این بحث را باخته است. با این حال، این احساس سخت نیست که او و منتقدانش در مورد موضوعات متفاوتی سخن می‌گفتند؛ در حالی که تصورشان این بود که در مورد یک مساله واحد سخن می‌گویند. منتقدان نگران پیامدهای سیاسی و نوع جامعه‌ای بودند که می‌خواستند ایالات‌متحده آن گونه باشد. از آنجا که تبعیض مذموم بود، اهرم‌های دولت باید برای دستیابی به ادغام با تمام سرعت و در صورت لزوم با زور به‌کار گرفته شوند.
 • امید ملک عبدالله و ابومازن به بایدن

  رویترز: روز یکشنبه ملک عبدالله، پادشاه اردن و محمود عباس [ابومازن]، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در شهر العقبه تحولات فلسطین و مسائل مشترک را بررسی کردند. محمود عباس‌، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در شهر العقبه در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن تاکید کرد: مواضع حمایت‌گرایانه اردن که آخرین آن تاکید ملک عبدالله‌دوم بر محوریت مساله فلسطین و اهمیت ادامه تلاش‌ها به سمت تحقق صلح فراگیر و عادلانه بوده دال بر عمق روابط بین دو رهبر و مردم فلسطین و اردن است.
 • تعلیق اتهام فساد از نتانیاهو

  خبرگزاری فرانسه: وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تحقیقات درباره اتهام فساد نتانیاهو در پرونده خرید زیردریایی‌های آلمان را به‌حالت تعلیق درآورد. بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و نخست‌وزیر تناوبی این رژیم، تحقیقات درباره پرونده فساد خرید زیردریایی‌های آلمان را که برخی نزدیکان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم در آن متهم هستند، تعلیق کرد.
 • مرگ سربازان سعودی در حمله انصارالله

  القدس العربی: انصارالله یمن یکشنبه از کشته شدن ۸ سرباز سعودی در حمله موشکی خود به اردوگاهی در استان مأرب در شرق یمن‌‌ خبر داد. یحیی سریع، سخنگوی ارتش یمن وابسته به انصارالله در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به لطف خدا، نیروهای موشکی ما شنبه‌شب موفق شدند با یک فروند موشک بالستیک «بدرِ‌ پی» اتاق عملیات مشترک دشمن را در پایگاه تداوین در استان مأرب هدف قرار دهند و هدف‌گیری دقیق بود.» وی افزود: «این عملیات منجر به کشته شدن ۸ فرمانده و سرباز سعودی شد و ۷ نفر دیگر زخمی شدند و آمبولانس‌ها در میان وحشت و آشفتگی شدید در میان دشمنان هجوم آوردند.» سخنگوی ارتش یمن همچنین تاکید کرد: «تا زمانی که حمله به یمن و محاصره ادامه یابد به عملیات خود ادامه می‌دهیم و تمام حرکات دشمنان کنترل و رصد می‌شود و نیروهای دشمن هرجا که باشند دستمان به آنها خواهد رسید.» یمن از مارس ۲۰۱۵ هدف حملات ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان و به بهانه حمایت از نیروهای دولت مستعفی است.
 • خداحافظی با دیپلماسی کار با «مردان قدرتمند»

  دنیای‌اقتصاد: «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، وعده داده که سال آینده میزبان نشستی از دموکراسی‌های جهان باشد. او امیدوار است این مساله را نشان دهد که در دنیای پساترامپ، آمریکا به دموکراسی در داخل و خارج متعهد خواهد بود. این وعده بایدن بسیاری از مقام‌های خارجی را دچار این پرسش اساسی کرده است که آیا آنها هم دعوت خواهند شد؟ «نهال توسی» در گزارش ۲۸ نوامبر در پولیتیکو در همین رابطه نوشت: این مساله یک نگرانی ویژه برای کشورهایی مانند ترکیه، مجارستان، لهستان و فیلیپین است که همگی متحدان یا شرکایی هستند با رهبرانی که گام‌هایی قابل‌توجه در راستای دوری از دموکراسی برداشته‌اند. حتی کشوری مانند هند که عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین دموکراسی جهان را یدک می‌کشد، به دلیل روندهای ضددموکراتیک اخیری که تجربه کرده شاید به این نشست دعوت نشود؛ یا لااقل نگرانی در چهره رهبران این کشور هم دیده می‌شود. پرسش بعدی این است که این مساله چه تاثیری بر کشورهای غربی خواهد داشت. آنچه بر فراز این نشست سنگینی می‌کند خاطره ترامپ است که تاکنون انتخابات ۳ نوامبر را نپذیرفته و ۴ سال را صرف طرح سوالاتی در مورد توانمندی نظام دموکراتیک آمریکا کرد.
 • نبض آمریکا نمی‌زند

  دنیای‌اقتصاد: شهر آتلانتیک به شهری بدون ضربان تبدیل شده است. در پیاده روها پرنده پر نمی‌زند. سواحل خالی از سکنه، کازینوها هم همین‌طور. اگرچه پس از چهار ماه، بازگشایی‌های اندکی شده است اما هنوز در ماه پنجم شاهد محدودیت‌های نسبتا بالا هستیم. به نوشته پولیتیکو، ویروس کرونا موجب شده است که موتور اقتصادی این شهر ساحلی به مشکل بربخورد و سرزندگی و معیشت مردم با مشکلات فراوانی روبه رو شده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آرنت استدلال می‌کرد که راه‌حل‌های بهتر و محتاط‌تر همانا تاسیس مدارس سیاه‌پوستان بود که واقعا جدا از هم اما برابر بودند یا برقراری برنامه‌های آزمایشی مدارس یکپارچه که در آن والدین- اعم از سیاه یا سفید- می‌توانستند داوطلبانه فرزندان خود را به آنجا بفرستند. او می‌گفت اگر اوباش یا مقام‌های ایالتی سعی در تعطیل کردن این مدارس داشته باشند، دولت فدرال می‌تواند بر مبنای اصل برابری عمومی که حافظ انتخاب فردی بود به شکل مشروعی مداخله کند. والدین سیاه‌پوست و سفیدپوست حق مشروع داشتند تا فرزندان خود را ترغیب به اختلاط کنند البته اگر مایل به آن بودند. مخالفانش عتاب کردند.
 • حمله مرگبار به ارتش افغانستان در غزنی

  اسپوتنیک/ بی‌بی‌سی: کانال تلویزیونی آریانا روز یکشنبه ۹ آذرماه از قول رئیس یک بیمارستان محلی در غزنی گزارش کرد، در جریان وقوع یک انفجار در این شهر واقع در شرق افغانستان ۳۰ تن کشته و ۲۸ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند. حمله انتحاری بوده و با یک خودرو‌ در مقر ارتش به‌وقوع پیوسته است. رئیس بیمارستان غزنی عنوان کرد تمامی کشته‌ها و مجروحان نیروهای نظامی هستند. «واحدالله جمعه‌زاده»، سخنگوی والی غزنی، به بی‌بی‌سی گفت که این حمله با خودرو نظامی نوع «هاموی» انجام شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر