آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۰۴

 • پس‌لرزه خروج آمریکا از سوریه

  دنیای اقتصاد: «برت مک‌گورک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف بین‌المللی ضدداعش، استعفا کرد. مک‌گورک نامه استعفای خود را روز جمعه ۳۰ آذرماه و یک روز پس از کناره‌گیری جیمز متیس از سمت وزارت دفاع آمریکا ارائه کرد.
 • ریسک سیاسی تعطیلی دولت در آمریکا

  دنیای اقتصاد: با به تاخیر افتادن حصول توافق برای تامین بودجه ساخت دیوار مرزی آمریکا و مکزیک در کنگره، تعطیلی بخشی از دولت فدرال قطعی شده است. اکنون به‌نظر می‌رسد ترامپ در تلاش است تا با استفاده از این حربه جنگ با دموکرات‌ها را به سود خود تمام کند؛ با این حال او با قمار بر این روش، ریسک سیاسی خطرناکی را در شرایطی حساس به‌جان خریده است.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  معروف است که کره‌شمالی اردوگاه‌هایی را مدیریت می‌کند که به لحاظ قساوت تنها با قرن بیستم قابل مقایسه است. نظام کیفری کره‌شمالی به‌گونه‌ای طراحی شده و به اجرا درمی‌آید تا هزینه چالش‌تراشی برای رژیم را بی‌نهایت بالا ببرد. کسی نمی‌تواند این اردوگاه‌ها را ببیند (مگر از فاصله‌ای دور و از طریق Google Earth). گفته می‌شود که ۲۰۰ هزار نفر از مردم کره‌شمالی در این اردوگاه‌ها اسکان دارند. تخمین‌های منطقی‌تر نشان می‌دهد که حدود ۷۰ هزار نفر به‌خاطر جرائم متعارف زندانی هستند و حدود ۸۰ تا ۱۲۰ هزار زندانی سیاسی هستند.
 • سونامی مرگ در اندونزی

  بی‌بی‌سی: دولت اندونزی اعلام کرده که وقوع سونامی در نزدیکی تنگه سوندا، حداقل ۲۲۲ کشته در سواحل این کشور برجای گذاشته است. مقامات می‌گویند بیش از ۷۰۰ نفر زخمی و حدود ۳۰ نفر هم ناپدید شده‌اند. گزارش‌های اولیه حکایت از آن دارد که فوران آتشفشان کراکاتوا احتمالا به وقوع زمین لغزه در بستر دریا و هجوم ناگهانی امواج سهمگین به مناطق مسکونی در تاریکی شب منجر شده است.
 • نقطه عطف تاریخی

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  سفر حسن روحانی به ترکیه در شرایطی با دعوت رجب طیب اردوغان اتفاق افتاد که ترکیه در شمال سوریه آماده اجرای عملیات نظامی برای ریشه‌کن کردن عناصر تروریستی است. دیدار دو رئیس‌جمهور از دو کشور تعیین‌کننده موازنه‌های قدرت سیاسی در منطقه در شرایط کنونی بسیار حساس و از چندین نکته حائز‌اهمیت است.

بیشتر