آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۰۳

 • تغییرات رادیکال در سیاست خارجی آمریکا

  دنیای اقتصاد: متحدان آمریکا در اروپا و آسیا می‌گویند آموخته‌اند که غیرقابل پیش‌بینی بودن ترامپ و رویکردهای غریزی او را هضم کنند. اما استعفای جیمز متیس و اعلام ناگهانی خروج از سوریه و افغانستان نقطه عطفی در روابط واشنگتن با جهان تلقی می‌شود که گویی هضم آن از سوی این متحدان اندکی سخت می‌نماید. بسیاری از کشورها درحال بازتنظیم روابط خود با ترامپی هستند که متحدان سنتی را به منزله رقیب می‌نگرد. مقام‌های ارشد از کره‌جنوبی تا ژاپن و فرانسه و تا آلمان و دیگر کشورها در ناتو در حال بحث در این مورد هستند که چگونه روی پای خود بایستند و چگونه اتکای کمتری به واشنگتنی داشته باشند که «ابتدا آمریکا» را در اولویت خود قرار داده است. «استیون ارلانگر» و «جین پرلز»، گزارشگران نیویورک‌تایمز در ۲۱ دسامبر نوشتند این متحدان «به متیس باور داشتند زیرا او «مرد تداوم» بود؛ فردی که خود را – فارغ از نگاه کاخ سفید- به تداوم اتحادهای سنتی وفادار می‌دانست و در راستای تقویت این اتحادها می‌کوشید.» در قاموس این متحدان، متیس «مردی بود که بیشترین همراهی را با متحدان داشت و کانال موثری بود که از طریق او می‌شد به ترامپ رسید. او آخرین مردی بود که می‌توانست آ‌رزوهای یک رئیس‌جمهور غیرقابل پیش‌بینی را محدود کرده، توازن بخشد یا نادیده بگیرد.»
 • دوئل در ساعت هشت و سی دقیقه

  دنیای اقتصاد: با به توافق نرسیدن دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در سنا بر سر منابع مالی موردنظر دونالد ترامپ برای احداث دیوار مرزی با مکزیک، بخشی از دولت آمریکا به‌خاطر تصویب نشدن قانون بودجه از نیمه شب جمعه تعطیل شد. این تعطیلی در برگیرنده بخش‌های غیرضروری یک چهارم وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولت فدرال مانند وزارتخانه‌های مسکن، وزارت امنیت داخلی، کشاورزی، امورخارجه و دادگستری بود که شامل ۸۰۰ هزار نفر از کارمندان دولت است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ برای بودجه سال آینده رقمی در حدود ۷/ ۵ میلیارد دلار برای ساخت دیوار مکزیک خواسته است. این تعطیلی سومین تعطیلی برای دو سال ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تحت حاکمیت جمهوری‌خواهان به‌حساب می‌آید و تعطیلی بخشی از دولت آمریکا، کارمندان ۹ سازمان و آژانس را راهی خانه‌هایشان کرد. تصمیم برای تعطیلی دولت، هزاران هزار کارمند را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  طی ۴ دهه، جانگ‌سونگ‌تائک موفق به ساخت «خط»ی عمیق و ریشه‌دار از هزاران نفر در کره‌شمالی شد. هنگام سقوط جانگ، تمام کسانی که در «خط» او قرار داشتند تنزل مقام یافته، تصفیه شده یا به تبعید در اقصی نقاط کشور رفتند و در بدترین حالت اعدام شدند. خط حامی جانگ‌سونگ‌تائک تا حدودی به‌خاطر عطایای دست و دلبازانه او ساخته شد. اگرچه برخی او را «حریص» می‌پنداشتند اما زیردستی‌ها جانگ را پدری مهربان و بخشنده می‌دیدند. طی قحطی نیمه دهه ۹۰، برخی کسانی که در سلسله مراتب پایین «خط» جانگ بودند به‌واسطه بخشندگی و دست و دلبازی‌های او زنده و در زمره حامیان وفادار او باقی ماندند. در نتیجه حذف جانگ، هزاران نفر هم خود را با چشم‌اندازی تقلیل‌یافته مواجه دیدند و هم فقدان رهبری را که واقعا دوستش داشتند تجربه کردند. روش شوکه‌کننده تصفیه، موجب ترس و وحشت واقعی در برخی از اعضای ارشد «خط» او شد.
 • مالیات‌ها در چین کاهش می‌یابد

  دنیای اقتصاد: چین در سال ۲۰۱۹ حمایت از اقتصاد خود را از طریق کاهش مالیات‌ها و حفظ جریان گسترده نقدینگی تقویت خواهد کرد. به‌دنبال برگزاری نشست سالانه رهبران ارشد این کشور و در بحبوحه جنگ‌تجاری با آمریکا، خبرگزاری دولتی «شینهوآ» چین در گزارشی اعلام کرده دولت این کشور طیف گسترده‌ای از اقدامات را برای حمایت از اقتصاد خود آغاز کرده است.
 • جنبش جلیقه‌زردها به تایوان رسید

  سی‌ان‌ان: با الهام از نهضت فرانسوی‌ها، تایوانی‌ها نیز با جلیقه‌های‌زرد به خیابان‌ها آمدند و اعتراض‌های ضدمالیاتی به راه انداختند. طرفداران اصلاح قانون مالیات روز چهارشنبه با پوشیدن جلیقه‌هایی زردرنگ به تقلید از فرانسوی‌ها، در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری جمع شدند. این اقدام در تایوان پس از آن باب شد که در فرانسه عده‌ای از مردم در اعتراض به افزایش مالیات سوخت با پوشیدن جلیقه‌هایی زرد به خیابان‌ها آمدند و از دولت فرانسه خواستند تا مالیات را کاهش دهد. در فرانسه این اعتراض‌ها وارد ششمین هفته خود شده است. یکی از معترضان به سی‌ان‌ان گفت: این اعتراض برای تحت فشار قرار دادن دولت برای شفافیت بیشتر و اصلاح نظام مالیاتی است.
 • رد طرح روسی در سازمان ملل

  رویترز: روسیه روز شنبه در پی رد شدن یک طرح پیشنهادی‌اش در رای‌گیری در سازمان ملل اعلام کرد: لغو یک معاهده کنترل تسلیحات مربوط به جنگ سرد ممکن است منجر به یک رقابت تسلیحاتی و رویارویی مستقیم چند طرف منطقه‌ای در جهان شود. مسکو اخیرا قطعنامه‌ای را در حمایت از پیمان قوای هسته‌ای میانبرد به‌عنوان پیمانی مربوط به سال ۱۹۸۷ و برآمده از دوران جنگ سرد که به مسکو و واشنگتن اجازه استقرار موشک‌های کوتاه برد و میانبرد هسته‌ای زمینی در اروپا را نمی‌دهد، مطرح کرد. وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای تصریح کرد: این قطعنامه در رای‌گیری در سازمان ملل شکست خورده است.
 • رونمایی از موشک جدید هسته‌ای چین

  اسپوتنیک: براساس گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی، چین به تازگی یک موشک جدید هسته‌ای با قابلیت رسیدن به خاک آمریکا را آزمایش کرده است. چینی‌ها این گزارش‌ها را رد کرده‌اند. براساس گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی، موشک جدید به‌نام JL-۳ توسط پکن مورد آزمایش قرار گرفته است. برد آن نزدیک به ۸ هزار و ۷۰۰ مایل بوده که احتمال می‌رود از پایگاه هسته‌ای Type ۰۹۶ پرتاب شده باشد و می‌تواند تا ۲۴ کلاهک حمل کند. این آزمایش موشکی در ۲۲ نوامبر انجام شده است. یک دپیلمات آمریکایی هم در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور اعلام کرد: این آزمایش در ۲۴نوامبر انجام شده است و برد عملیاتی آن بیش از ۹ هزار کیلومتر است. با این حال روزنامه چینی «شانگهای آبزرور» در یادداشتی اعلام کرد که این گزارش‌ها اشتباه است و آن را رد کرده است. این روزنامه در ادامه با بیان اینکه گزارش آمریکایی‌ها کذب است، نوشت: حتی رسانه آمریکایی نام موشک را به اشتباه ترجمه کرده است و همین مساله می‌تواند دلیل کافی باشد که نشان می‌دهد که این گزارش معتبر نیست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر