آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۹۱

 • روزهای بد برای رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: دادستان‌های فدرال گفتند که روز جمعه برای نخستین‌بار مایکل کوهن، وکیل شخصی دونالد ترامپ دست‌کم دو اتهام مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ را پذیرفته و رابرت مولر، بازرس ویژه دادگستری در پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به مجموعه‌ای از اطلاعات مربوط به ارتباطات کمپین انتخاباتی ترامپ با روس‌ها دست پیدا کرده است.
 • «مینی مرکل» جانشین مرکل

  دنیای اقتصاد: آنگلا مرکل، صدراعظم آهنین آلمان و ملقب به «ماما مرکل» و «بانوی آهنین» پس از ۱۸ سال رهبری روز جمعه ۱۶ آذر در کنگره حزب دموکرات مسیحی آلمان - که با سخنرانی او گشایش یافت- از ریاست حزب کناره‌گیری کرد و نمایندگان «آنگرت کرامپ کارن باوئر» از ایالت زارلند را به‌عنوان رئیس حزب و جانشین مرکل برگزیدند.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  سیگار کشیدن در میان مردان از تمام طبقات اجتماعی در کره‌شمالی امری رایج است. برخی تنباکوی خود را با تکه کاغذهایی از روزنامه رودونگ سینمون به هم می‌پیچند (البته با احتیاط کاغذ را پاره می‌کنند تا مبادا عکس اعضای خاندان حاکم هم پاره شود) و برخی دیگر برندهایی از سیگارهای محلی را که در کره‌شمالی در دسترس است، می‌کشند. کیم‌جونگ‌اون هم یک سیگاری است درست مانند پدر و پدربزرگش. در این کشور چند نوع برند سیگار وجود دارد.
 • شعار «استعفای مکرون» در پاریس

  اسکای‌نیوز: اعتراضات مردم فرانسه به شرایط اقتصادی و معیشتی و نابرابری‌های اجتماعی روز گذشته هم در مرکز این کشور با تقابل پلیس و جلیقه زردها آغاز شد. اگرچه با تمهیدات و بازداشت‌های صورت گرفته تعداد تظاهرات‌کنندگان روز شنبه نسبت به تظاهرات روزهای قبل کمتر است اما این بار بر خلاف قبل، شعار «استعفای مکرون» به گوش می‌رسد.
 • بریتانیا در تعلیق

  رویترز: وزیر کار و امور بازنشستگی بریتانیا، توافق برگزیت ترزا می را بهترین گزینه و تنها طرح موجود برای ترک اتحادیه اروپا دانست. با این حال او اذعان کرد که طرح جایگزین «ب» احتمالا مورد نیاز است. اعضای پارلمان بریتانیا احتمالا در جلسه سه‌شنبه توافق ترزا می را رد می‌کنند. این اقدام خطر کشاندن پنجمین اقتصاد بزرگ جهان به بلاتکلیفی عمیق‌تر و باز شدن شماری از احتمالات شامل وقوع یک برگزیت آشفته را به‌دنبال دارد.
 • رتبه‌بندی قربانیان تروریسم در ۲۰۱۷

  دنیای اقتصاد: «موسسه اقتصاد و صلح (IEP)» ششمین نسخه از سلسله گزارش‌های «شاخص جهانی تروریسم» خود را منتشر کرد. در این شاخص، کشورهای جهان بر اساس میزان آسیب‌پذیری در برابر تروریسم رتبه‌بندی شده‌اند. در رده‌های نخست این رتبه‌بندی نیز کشورهای عراق، افغانستان، نیجریه، سوریه و پاکستان به ترتیب به‌عنوان آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر تروریست معرفی شده‌اند.

بیشتر