آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۹۰

 • روابط آمریکا و چین پس از سکانس هوآوی

  دنیای اقتصاد: دستگیری یک مدیر ارشد فناوری چینی باید یک لحظه پیروزی برای دولت دونالد ترامپ بوده باشد. در مقابل بازداشت منگ وانژو مدیر مالی کمپانی غول‌آسای هوآوی در ونکوور کانادا تبعاتی داشت که از جمله می‌توان به واکنش بازارهای مالی اشاره کرد که ترس از لغو آتش‌بس بین چین و آمریکا را دارند. هر چند آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که وزارت بازرگانی چین نشانه‌هایی بروز داده است که پکن قصد ندارد در آتش‌بس تجاری که با مذاکره اخیر رهبران آمریکا و چین به دست آمد اختلالی ایجاد کند اما سی‌ان‌ان در گزارش خود تاکید کرد که دستگیری وانژو به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران، موجب می‌شود که آتش‌بس موجود به خطر بیفتد.
 • بزرگ‌ترین ریسک‌های اقتصاد جهان در ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: با نادیده گرفتن قوانین توسط حکومت‌های پوپولیست و دیکتاتور و تیرگی روابط بین‌المللی می‌توان گفت در جهان امروز دولت‌ها بدرفتار شده‌اند. این وضعیت ریسک‌هایی را متوجه اقتصاد جهانی می‌کند. در این رابطه اقتصاددانان «بلومبرگ» در گزارشی بزرگ‌ترین ریسک‌های سال ۲۰۱۹ اقتصاد جهان را شناسایی کرده‌اند. براساس این گزارش، ریسک‌های اقتصاد جهانی رو به وخامت هستند، روندی که نیاز به منابع جدید برای رشد را نمایان می‌کند. در این گزارش برخی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی که رشد سال آینده اقتصاد جهان را محدود می‌سازند، معرفی می‌شوند.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  پروژه‌های نمایشی کیم‌جونگ‌اون شامل ساخت تفریحگاه اسکی‌سواری ماسیک و نیز تم پارک‌ها، سینماهای سه بعدی و نمایش دلفین‌ها می‌شود. بی‌تردید این مسائل با سبک فردی و سن و سال جوانی او جور در می‌آید اما در عین حال این کارها کارکرد دیگری هم دارد: اینکه موجب خلق چهره‌ای تاثیرگذار از او در داخل می‌شود. از سوی دیگر، بیشتر سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت جاده و راه‌آهن از سوی چین و روسیه تامین می‌شود اما ساخت آن زمان می‌برد. با این حال، احتمال دارد ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال آینده کره‌شمالی جاده‌ها و خطوط آهن بهتری داشته باشد.
 • انتخابات برای جانشین مرکل

  خبرگزاری آلمان - رویترز: کنگره‌ حزب دموکرات‌مسیحی آلمان برای انتخاب رهبر حزب آغاز شد. برای رهبری حزب یک زن، آنه‌گرت کرامپ کارنباوئر، و دو مرد، فریدریش مرتس و ینس اشپان نامزد شده‌اند. شانس پیروزی کرامپ کارنباوئر بیش از دو نامزد دیگر است.
 • سخنگوی وزارت‌خارجه جانشین هیلی می‌شود

  رویترز: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هدر نائورت سخنگوی کنونی وزارت‌خارجه آمریکا و مجری سابق فاکس نیوز را به‌عنوان نامزد نمایندگی این کشور در سازمان ملل متحد انتخاب کرده است. نائورت در دورانی که رکس تیلرسون، وزیرخارجه آمریکا بود چندان توفیقی به‌دست نیاورد؛ اما بعد از آنکه تیلرسون برکنار شد و مایک پمپئو، وزارت‌خارجه آمریکا را به عهده گرفت، جایگاه نائورت نیز تقویت شد. او از نزدیکان جرد کوشنر، داماد ترامپ به‌شمار می‌آید.
 • کابوس مکرون

  دنیای اقتصاد: نشریه اکونومیست برای شماره این هفته خود دو سرمقاله در نظر گرفته است. یک سرمقاله مختص بریتانیاست که در آن به موضوع برگزیت پرداخته شده است. در سرمقاله دیگر اما اکونومیست به تضعیف جایگاه امانوئل مکرون در فرانسه و جدال او با جلیقه‌زرد‌ها پرداخته شده است. بر این اساس، پیروزی مکرون در انتخابات ۲۰۱۷ امیدی را برای فرانسه، اروپا و جهان در پی داشت. او از زمان ورود به کاخ‌الیزه اصلاحاتی را در زمینه آموزش و بازار کار اجرایی کرد اما فراموش کرده است که دموکراسی نیاز به رضایت مداوم مردم نیز دارد. این هفته اما با اعتراض جلیقه‌زردها فرانسه اصلاح‌ناپذیر به‌نظر رسید. شاید تصور پیروزی پوپولیسم بر اصلاحات آسان به نظر برسد اما هنوز امید برای مکرون از بین نرفته است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر