آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۸۳

 • دوئل فرانسوی رئیس و جمهور

  دنیای اقتصاد: سخنرانی روز سه‌شنبه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه حکم بنزین روی آتش را داشت. وقتی مکرون سخن می‌گفت تلویزیون فرانسه تصاویر شهروندانی را نشان می‌داد که خیابان‌های پاریس را در تصرف خود داشتند. فرانسه‌ای که وی از آن سخن می‌گفت، ارتباطی با مشکلات روزمره مردم نداشت. فبریک شلگال، یکی از سازمان‌دهندگان اعتراضات اخیر می‌گوید: «ظاهرا مکرون گوش شنوایی ندارد. او کر شده است. او برای ما در مورد گذار اکولوژیک سخن می‌گوید. او سیاستمداری است که گویی در فضا سیر می‌کند.»
 • پیروزی جمهوری‌خواهان روی موج نژادی

  دنیای اقتصاد: سیندی هاید اسمیت، نامزد جمهوری‌خواه در یک مبارزه انتخاباتی ویژه توانست روز سه‌شنبه پیروز میدان باشد. او با شکست دادن سیاه‌پوستانی که قصد به چالش کشیدن وی را داشتند توانست موانع پیش روی خود را کنار بزند و یک پیروزی تاریخی در ایالتی به‌دست آورد که از مسائل نژادپرستانه رنج می‌برد. به گزارش رویترز، در مبارزه بر سر آخرین کرسی‌های کنگره در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، یک نامزد جنجالی مورد حمایت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، به سنا راه یافت. او توانست در انتخابات جنجالی مایک اپسی، نماینده دموکرات‌ها را شکست دهد تا پرونده سنا بسته شود.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  چائک مای‌دای کتاب‌های کمیک را برای فروش یا کرایه ارائه می‌دهد اما بی‌پولی یعنی اینکه مردم معمولی ترجیح می‌دهند کرایه کنند. همچون هر فروشنده دوره‌گرد دیگر، آنهایی که چائک مای‌دای را اداره می‌کنند از حضور در مناطق شلوغ و ارائه محصولات کم‌هزینه نفعی به‌دست می‌آورند. چائک مای‌دای‌ها پر از «آجوما»های میانسال هستند که خواستار این می‌شوند که کارت شناسایی به‌عنوان بیعانه کرایه کتاب نزدشان گذاشته شود. این کوریم چائک‌ها که روی جلدش روشن و رنگین اما داخل آن سیاه و سفید است، روی کاغذهای نامرغوب چاپ می‌شود. از سوی دیگر، نقش کامپیوترها هم حیاتی است. تعداد قلیلی از مردم کره‌شمالی دسترسی‌هایی به کامپیوتر دارند و دولت با وجود ملاحظه محتاطانه در مورد اینترنت، به‌طور منظم در پروپاگانداهای خود از کامپیوتر و تبلت سخن می‌گوید و شهروندان را به آموختن IT ترغیب می‌کند.
 • ردپای چین به آمریکای لاتین رسید

  دنیای اقتصاد: آرژانتین و چین در نظر دارند طی روزهای آینده یک قرارداد ساخت تاسیسات هسته‌ای امضا کنند. به گزارش رویترز، پروژه چندین میلیارد دلاری چین یکی از اهداف اصلی پکن برای نفوذ به آمریکای لاتین است. این اتفاق در شرایطی رقم می‌خورد که آرژانتین یکی از متحدان کلیدی ایالات‌متحده به‌حساب می‌آید. این قرارداد چند میلیارد دلاری پیش‌تر با مخالفت واشنگتن روبه‌رو شده بود.
 • آمریکا دیگر مجبور نیست در خاورمیانه بماند

  دنیای اقتصاد: نشریه بیزینس ‌اینسایدر در گزارشی حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه را مرتبط با نفت دانسته است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به تازگی در گفت‌و‌گویی تفصیلی با روزنامه واشنگتن‌پست ادامه حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه را به دلیل وجود نفت در این منطقه دانست. پیش‌تر ترامپ یکبار دیگر چنین نظری را بیان کرده بود که این موضوع موجب انتقاد مشاوران امنیت‌ملی او شد. او همچنین تاکید کرده است که تداوم حضور نیروهای آمریکایی در خاورمیانه تا حد زیادی به بهای نفت وابسته خواهد بود.

بیشتر