آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۷۹

 • افشاگری نیویورک‌تایمز علیه بن‌سلمان

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه نیویورک تایمز خواستار مقابله کنگره با قرارداد ۸۰ میلیارد دلاری آمریکا با عربستان برای ساخت نیروگاه برق هسته‌ای شد. به اعتقاد این روزنامه، دروغ‌های مکرر ریاض در ماجرای قتل خاشقجی نشان‌دهنده غیر‌قابل اعتماد بودن محمد بن‌سلمان است. شاید به همین دلیل هم باشد که اخیرا نهادهای اطلاعاتی ایالات‌متحده درباره زمینه‌چینی ولیعهد برای ساخت بمب اتمی نگران شده‌اند. ظاهرا سعودی‌ها در اوایل امسال به مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که می‌خواهند سوخت چنین نیروگاهی را خود تولید کنند و این بر نگرانی‌ها افزوده است.
 • حمله به کنسولگری چین در کراچی

  دنیای اقتصاد: صبح دیروز جمعه (۲ آذرماه) سه عامل انتحاری به کنسولگری چین در کراچی پاکستان حمله کردند. این سه مرد قصد داشتند تا وارد کنسولگری چین در کراچی شوند و به سمت گارد حفاظت در مقابل ساختمان آتش گشودند. براساس گزارش رسانه‌های محلی، همه افراد در داخل کنسولگری سالم هستند؛ اما گفته می‌شود که این حمله چهار کشته بر جای گذاشت. «یوان مک کردی» و «سوفیا سیفی»، در گزارش ۲۳ نوامبر برای سی.ان‌.ان نوشتند که گروه شبه‌نظامی «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  در عصری که مالکیت کامپیوتر به سرعت درحال افزایش است، مردم کره‌شمالی به‌شدت در جست‌وجوی فایل‌های ویدئویی روی کارت حافظه‌های USB هستند. در واقع، برخی می‌گویند که این روش جرقه جایگزینی USBها با DVDها را زده است. USBها مزیت بیشتری بر DVDها دارند. محتویات این USBها می‌تواند بارها و بارها کپی و پخش شود. آنها ایمن‌تر هم هستند. یک روش قدیمی که مقام‌های کره‌شمالی برای تعقیب و مجازات بینندگان فیلم‌ها و تلویزیون‌های خارجی دنبال می‌کنند قطع برق ساکنان آن خانه و سپس منتقل کردن سریع آنها به ناکجا آباد است و روش دیگر هم «ترغیب» و البته «ارزش قائل شدن» به دارندگان DVD playerهاست تا آنها به‌صورت آشکار فیلم به نمایش درآورند تا نهادهای امنیتی مبادرت به شناسایی و بازداشت کسانی کنند که این فیلم‌ها را تماشا می‌کنند.
 • عواقب ویران‌گر یک خروج

  شادی آذری
  دنیای‌اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست برای شماره این هفته خود دو طرح جلد و دو سرمقاله در نظر گرفته است. در سرمقاله‌ای که برای جهان در نظر گرفته شده، موضوع کاهش آمار خودکشی مورد بررسی قرار گرفته و به این نکته اشاره شده است که این کاهش آمار خودکشی نتیجه شهری شدن، افزایش آزادی‌ها و برخی از سیاست‌های مفید بوده است. این در شرایطی است که آمریکا در این بین یک استثنا است. به این معنا که از سال ۲۰۰۰ تاکنون آمار خودکشی در این کشور ۱۸‌درصد افزایش یافته؛ در حالی‌که این آمار در کل جهان به‌طور میانگین ۲۹‌درصد کاهش یافته است.
 • اقتصاد ونزوئلا آب رفت

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد ونزوئلا ۱۷ درصد کوچک‌تر شد. داده‌های اولیه منتشر‌شده توسط بانک مرکزی این کشور نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ اقتصاد ونزوئلا نسبت به سال قبل از آن ۶/ ۱۶ درصد تحلیل رفت؛ شدیدترین کاهش در تاریخ این کشور. به گزارش «رویترز» از سال ۲۰۱۴ به دنبال سقوط قیمت نفت، اقتصاد این کشور عضو اوپک وارد گرداب نزولی شد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر