آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۶۵

 • خطر اصلی برای آمریکا نژادپرستی است نه اسلام‌گرایی

  دنیای اقتصاد: در نظرسنجی‌های روز یکشنبه جمهوری‌خواهان توانستند عقب‌ماندگی خود را جبران کنند. درحالی‌که روز شنبه دموکرات‌ها در یک رشد غیرمنتظره در نظرسنجی‌ها، پیروز احتمالی سنا خوانده شده بودند، روز یکشنبه جمهوری‌خواهان توانستند از شرایط روز شنبه فاصله بگیرند و براساس آخرین پیش‌بینی‌ها جمهوری‌خواهان احتمالا ۵۰ کرسی در سنا به‌دست آورند.
 • همهمه در واشنگتن علیه عربستان

  دنیای اقتصاد: چهار هفته از قتل جمال خاشقجی می‌گذرد و ترکش‌های قتل او همچنان به سوی کاخ آل‌سعود پرتاب می‌شود. این قتل چهره ولیعهد را به‌شدت خدشه‌دار کرده؛ ولیعهدی که بسیار مطلوب و موردنظر ترامپ است.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  تجارت‌ خصوصی در کره‌شمالی در سال‌های اخیر چنان شایع شده که در تمام سطوح جامعه از فقیرترین اقشار تا حزب حاکم و تا نخبگان نظامی ریشه دوانده است. اگرچه بازارها به شکل‌های مختلف همواره در کره‌شمالی وجود داشتند اما کاهش نقش رسمی دولت در فعالیت اقتصادی به این معناست که تجارت خصوصی هرگز مانند امروز آن‌قدر گسترده- یا لازم- نبوده است. دلیل آن هم ساده است: دولت دیگر نمی‌تواند همچون گذشته و به شیوه‌های گذشته خدمات به مردم ارائه دهد.
 • دلهره در ترکیه

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  با خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام در ماه مه سال‌جاری، تحریم‌های دو مرحله‌ای از سوی آن کشور علیه ایران بار دیگر به اجرا گذاشته شد. امروز مرحله دوم برای به صفر رساندن میزان صادرات نفت ایران شکل عینی به خود گرفته است. در اواخر هفته خبرگزاری‌های رسمی و از جمله بلومبرگ اعلام کردند که ایالات‌متحده ۸ کشور را از اعمال تحریم‌ها علیه ایران معاف کرده و کشورهایی مانند هند، ژاپن، کره‌جنوبی و ترکیه می‌توانند نیازهای مربوط به انرژی خود را از ایران تامین کنند. البته اظهار نظرهای مختلفی درباره محدودیت زمانی این معافیت مطرح است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر