آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۵۳

 • برکناری حلقه‌های نزدیک به بن‌سلمان

  دنیای اقتصاد: پس از ۱۸ روز از ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی، در کنسولگری عربستان در آنکارا در ۲ اکتبر، دولت عربستان دیروز شنبه (۲۸ مهر برابر با ۲۰ اکتبر) سرانجام مسوولیت پذیرش قتل را بر عهده گرفت.
 • دموکراسی با بوی باروت

  دنیای اقتصاد: انتخابات پارلمانی افغانستان از اوایل صبح شنبه در این کشور آغاز شد. اما این انتخابات به‌عکس بیشتر انتخابات رایج در دنیا از یکپارچگی برخوردار نیست و قرار است در برخی حوزه‌ها امروز انتخابات برگزار شود و در برخی دیگر مانند غزنی احتمالا با تاخیر یک هفته‌ای برگزار شود.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  دومین آینده محتمل، قدرت‌آزمایی چندجانبه، یک تلاش مشابه چینی را برای رهبری یک نظم چندجانبه با تقابل مستقیم کمتر با نظم آمریکایی متصور می‌شود. در این آینده، چین دشمنی نیست که خود را وقف مبارزه با نفوذ آمریکا کرده باشد؛ در این آینده دوم، چین می‌کوشد تا از نظم چندجانبه برای ترویج منافع منحصربه‌فرد خود و توسعه نفوذ خویش با استفاده از انجمن‌ها و فرآیندهای چندجانبه به‌عنوان یک ابزار استفاده کند.
 • فرود اضطراری در چین

  دکتر محسن شریعتی‌نیا استاد دانشگاه شهید بهشتی
  در شش ماه گذشته، موقعیت دولت به‌عنوان کلیدی‌ترین بازیگر در اقتصاد سیاسی ایران، از «مختار» به «مضطر» دگرگون شده است. دولت مضطر دولتی است که حفظ «بقا» چراغ راهنمای کنش‌های سیاست‌گذارانه آن می‌شود و سایر مسائل از این منظر برای چنین دولتی اهمیت و اولویت پیدا می‌کند یا به حاشیه می‌رود.
 • کاهش رتبه اعتباری ایتالیا

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی «مودیز» یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی معتبر جهان، رتبه بدهی‌های ایتالیا را کاهش و تنها یک سطح بالاتر از «بی‌ارزش» قرار داد. این موسسه دلیل ارزیابی کاهشی خود را «برنامه‌های بوجه‌ای دولت» این کشور اعلام کرده است؛ بودجه‌ای که براساس پیش‌بینی‌ها کسری آن در سال‌ آینده به ۴/ ۲ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد رسید (سه برابر بزرگ‌تر از هدف‌گذاری قبلی).
 • پاکستان علیه هند

  پایگاه خبری پی‌تی‌آی: دولت پاکستان اعلام کرد که خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه توسط هند باعث بی‌ثباتی و از سرگیری رقابت تسلیحاتی در منطقه می‌شود. وزارت‌خارجه پاکستان اعلام کرد: برنامه هندوستان باعث بی‌ثبات شدن وضعیت استراتژیک در جنوب آسیا و از سرگیری رقابت تسلیحاتی است. این وزارتخانه همچنین بر تعهد پاکستان در راستای تضمین دفاع ملی و سیاست حفظ بازدارندگی حداکثری و تعادل استراتژیک در منطقه تاکید کرد. در ماه جاری میلادی، دولت دهلی نو توافق خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ از روسیه به ارزش ۴۳/ ۵ میلیارد دلار را امضا کرد. این توافق پس از دیدار میان نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به امضا رسید. با وجود آنکه آمریکا نیز به کشورها در تجارت با بخش‌های دفاعی و اطلاعاتی روسیه هشدار داده، دولت هند اقدام به خرید این سامانه‌های دفاع موشکی کرده است.

بیشتر