آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۵۱

 • شورش علیه ریگانیسم

  دنیای اقتصاد: یک نسل جدید از محافظه‌کاران می‌گویند که پوپولیسم اقتصادی خود «آینده» است. بیست‌وهفت سپتامبر، درحالی‌که ۲۰میلیون آمریکایی درحال تماشای جلسه شهادت پرفسور کریستین بلیسی فورد علیه قاضی برت کاوانا بودند، شهرداران ۴۳ شهر، دموکرات و جمهوری‌خواه، در هتل هیلتون منطقه کلمبیا برای موردی کمتر دراماتیک اما بسیار مهم‌تر (از داستان کاوانا) گرد هم آمده بودند. به نوشته مجله تایم، این یک جلسه طولانی‌مدت در آخر هفته بود که به سیاستمداران و خط‌مشی‌گذاران اختصاص یافته بود و برای آنها حل مسائل زیر بسیار اهمیت داشت: زیرساخت‌ها، بی‌خانمان‌ها و اصلاحات اقتصادی.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  تحلیل‌های مختلف موجود آینده‌های جایگزین برای قدرت چین را تبیین کرده‌اند. برای مثال، در سال ۲۰۱۱، «راندال شولر» و «شیایو پو» سه مدل را برای رفتار آینده چین طرح‌ریزی کردند. در فرآیندی که فعالانه به‌دنبال مشروعیت‌زدایی از نهادهای موجود یا شکل‌بخشی جدید رادیکال به آنها یا جایگزینی نهادهای چینی به‌جای آنهاست. برخی دیگر چین را در قالب گزینه‌های «حامی»، «تباه‌گر» و «طفره‌رو» ‌نظم بین‌الملل می‌گنجانند. این مقال، مجموعه‌ای از رویکردهای احتمالی چین به نظم را استخراج کرده که شامل طیفی از خصومت شدید تهاجمی و تجدیدنظرطلبی تا الحاق صرف و ساده به نظم آمریکایی می‌شود.
 • محبوبیت مکرون به زیر ۳۰ درصد رسید

  دنیای اقتصاد: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و فردی که خود را رهبر بین‌المللی در موضوع چندجانبه‌گرایی و جهانی‌سازی در برابر جبهه ملی‌گرایی می‌داند براساس نظرسنجی‌ها در داخل فرانسه با کاهش محبوبیت روبه‌رو شده است.
 • تیم ترور خاشقجی با ولیعهد در تماس بوده‌اند

  دنیای اقتصاد: ماجرای قتل خاشقجی همچنان در صدر اخبار رسانه‌هاست. به نظر می‌رسد انگشت اتهام بیش از هر کسی به سوی محمد بن‌سلمان نشانه رفته است. «دیوید کرک پاتریک» و «بن هوبارد» و تنی چند از گزارشگران نیویورک تایمز در گزارش مورخ ۱۶ اکتبر اطلاعات جدیدی از پرونده قتل خاشقجی منتشر کردند.
 • داعش از مرزهای ترکیه وارد سوریه می‌شود

  رویترز: یک مقام ارشد نظامی آمریکا اعلام کرد: پیشرفت کمی درباره ریشه‌کن کردن شرایط رشد افراط‌گرایان از جمله داعش در سوریه و عراق صورت گرفته است.
 • انتقاد حقوق بشری آمریکا از چین

  هیل: نماینده آمریکا در سازمان ملل از چین به‌خاطر بازداشت شهروندانش از اقلیت‌های مذهبی و قومی از جمله مسلمانان اویغور انتقاد کرد. نیکی هیلی در سخنرانی خود گفت: امروزه شمار بالایی از شهروندان در سراسر جهان در بازداشت به سرمی‌برند. وی ادامه داد: دست‌کم یک میلیون مسلمان اویغور و اقلیت‌های دیگر در کمپ‌هایی در غرب چین به سر می‌برند. افراد بازداشت شده مورد شکنجه قرار می‌گیرند و مجبور هستند مذهب خود را تغییر دهند و از اصول حزب کمونیست پیروی کنند. یک رسانه چینی اخیرا با انتشار یک گزارش دولتی از نگه داشتن گروه‌های اقلیت در اردوگاه‌ها دفاع کرده و اعلام کرد که در این اردوگاه‌ها به حاضران آموزش فنی به‌صورت رایگان داده می‌شود و همچنین درس‌هایی درباره زبان ماندارین و علوم و دانش‌آموزش داده می‌شود تا اقلیت‌های مذهبی از افراط‌گرایی دوری کنند.
 • کوه عظیم بدهی‌های چین

  دنیای اقتصاد: موسسه رتبه‌سنجی استاندارد‌ اند پورز،‌ یکی از سه موسسه معتبر رتبه‌سنجی جهان هشدار داد وام‌گیری‌های دولت‌های محلی چین به رقم ۴۰ تریلیون یوآن، معادل با ۷۸/ ۵ تریلیون دلار رسیده است. این موسسه در بیانیه خود این بدهی‌ها را «کوه یخی بدهی‌ها با ریسک اعتباری غول‌آسا» توصیف کرد. استاندارد ‌اند پورز با «پنهان» خواندن این بدهی‌ها اعلام کرد که احتمالا نسبت بدهی‌های دولت چین به تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۷ به ۶۰ درصد بالغ شده است که این سطحی هشداردهنده است. چین اعلام کرده است گام‌های لازم برای برآورد و مهار بدهی دولت محلی را برخواهد داشت. اینگونه وام‌گیری‌ها خارج از سهمیه سالانه مصوب دولت مرکزی و از طرقی غیراوراق قرضه انجام می‌شود.

بیشتر