آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۵۰

 • تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای عربستان

  دنیای اقتصاد: عربستان در حال آماده‌سازی گزارشی است که براساس آن اعلام کند مرگ روزنامه‌نگار مخالف دولت سعودی بر اثر «اشتباه» در جریان بازجویی روی داده است. به گفته دو منبع مطلع، دولت عربستان قصد داشته تا جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف دولت سعودی را از ترکیه برباید و به عربستان منتقل کند؛ اما در جریان بازجویی که از مسیر اصلی خود منحرف شد، وی کشته می‌شود. یکی از منابع مطلع می‌گوید این گزارش احتمالا شامل این مساله می‌شود که آنهایی که در این ماجرا دست داشته‌اند، مجازات می‌شوند.
 • سه‌شنبه خونین در افغانستان

  رویترز: مقام‌های افغانستان روز سه‌شنبه اعلام کردند چند روز مانده به انتخابات پارلمانی در این کشور که شبه‌نظامیان وعده ایجاد اختلال در آن را داده‌اند، ده‌ها پلیس افغان در نبردهای سنگینی در شمال و مرکز این کشور کشته یا زخمی شده‌اند. جدیدترین درگیری‌ها با وجود افزایش احتمال از سرگیری مذاکرات صلح و نشست اخیر در قطر میان مقام‌های طالبان و زلمای خلیل زاد، فرستاده ویژه جدید آمریکا برای صلح در افغانستان رخ داده است. در ولایت سمنگان واقع در شمال افغانستان ۱۱ پلیس شامل معاون رئیس پلیس کشته و ۳۰ تن دیگر نیز در نبرد با طالبان زخمی شده‌اند. همچنین طالبان ۱۵ افسر پلیس را نیز در منطقه به همراه حجم زیادی از سلاح ربود. طالبان نیز در این حمله متحمل تلفات سنگین شده اما از جزئیات دقیق آن اطلاعی در دست نیست. در ولایت دایخوندی واقع در مرکز افغانستان هم صدها شبه‌نظامی طالبان مجهز به سلاح سنگین به ایست‌های بازرسی در کاجران حمله کردند که این نبرد چندین ساعت به طول انجامید و در جریان آن هشت سرباز و پنج پلیس کشته شدند.سخنگوی طالبان مسوولیت این دو حمله را تایید کرد و گفت که ۳۰ افسر پلیس در سمنگان و ۱۹ تن دیگر در دایخوندی کشته شده‌اند. این درگیری‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که مقامات طالبان به نقل از آمریکایی‌ها گفته‌اند که آمریکا قرار است روی گزینه خروج از افغانستان هم با آنها مذاکره کند.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  در سپتامبر ۲۰۱۵، رئیس‌جمهور چین گفت: «چیزی به نام تله توسیدید در جهان وجود ندارد. اما اگر کشورهای بزرگ و مهم دچار اشتباه در محاسبات استراتژیک شوند و زمان را از کف بدهند، می‌توانند تله‌ای برای خود به‌وجود آورند.» درست همان‌طور که نظم بین‌المللی بر نحوه رفتار چین تاثیر گذاشته است، چین نیز «نظم» و «کارکردهای» بین‌المللی را در سال‌های آینده تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. مانند هر کشور بزرگ و قدرتمند دیگر، چین خواهان استفاده از این نظم به منظور دنبال کردن منافع خود است و در حوزه‌هایی که منافع این کشور در برخورد با منافع آمریکا قرار می‌گیرد مانند مسائل نظامی، دو کشور باید راه‌ها و روش‌های مسالمت‌آمیزی برای تعامل با این تفاوت‌ها و اختلافات بیابند.
 • رکوردزنی کسری بودجه آمریکا

  دنیای اقتصاد: وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که کسری بودجه بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در سال مالی ۲۰۱۸ به رقم ۷۷۹میلیارد دلار رسیده است. این کسری نسبت به سال ۲۰۱۷ تا ۱۷ درصد افزایش یافته است و بزرگ‌ترین کسری تجاری آمریکا از سال ۲۰۱۲ تاکنون محسوب می‌شود.

بیشتر