آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۴۱

 • پاسخ طعنه‌آمیز ولیعهد به رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: چند روز پیش روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده بود دونالد ترامپ در پاسخ به درخواست پادشاه عربستان برای کمک در یک عملیات نظامی کاملا محرمانه، ۴میلیارد دلار پول خواسته است. رئیس‌‌جمهوری آمریکا البته جزئیات بیشتری درخصوص این عملیات نظامی مورد درخواست پادشاه عربستان ارائه نداد.
 • تغییر موازنه در دیوان‌عالی

  دنیای اقتصاد: نامزد ترامپ به شغل مادام‌العمر خود رسید. او توانست بعد از یک ماه فشار و با حمایت قاطع جمهوری‌خواهان به پست دیوان‌عالی در ایالات‌متحده برسد. درحالی‌که کاوانا به دلیل شکایت چند زن به دلیل تعرض جنسی سخت تحت فشار قرار گرفته بود اما با پایان تحقیقات اف‌بی‌آی، جمهوری‌خواهان گفتند مورد حساسی در پرونده کاوانا وجود نداشته که مانع تایید صلاحیت وی شود.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  در میان‌مدت چین این اهداف را دنبال می‌کند: اول، درحال ترویج مجموعه‌ای از ارزش‌ها، اصول و هنجارها است که آنها را برای نیازهای بین‌المللی مناسب‌تر می‌بیند و مشخصه‌اش برابری بیشتر در قدرت میان کشورهای غربی و غیرغربی است. این هنجارها، اصول و ارزش‌ها در آرمان‌هایی نظیر «پنج اصل همزیستی مسالمت‌آمیز» نمود می‌یابد که حاکمیت دولت، ثبات و توسعه بر حقوق بشر و نیز تحمل تمام اشکال دولت را مورد تاکید قرار می‌دهد.
 • انتخاب چهره‌های جدید برای کابینه عراق

  الحیاه، المستقبل: نخست‌وزیر مکلف عراق برای انتخاب وزرای دولت جدید با فراکسیون‌های سیاسی بحث و تبادل‌نظر می‌کند. این درحالی است که تماسی را از جانب مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا دریافت کرده و مقتدی صدر دست او را در تشکیل دولت در زمینه آزادی انتخاب وزیران به دور از سهمیه‌بندی طایفه‌ای و‌نژادی بازگذاشته است.
 • دومین نشست رهبران آمریکا و کره‌شمالی

  خبرگزاری فرانسه: وزیرخارجه آمریکا همزمان با سفر آسیایی خود که از روز شنبه آغاز شده، گفت که امیدوار به تسریع فراهم کردن شرایط برای برگزاری دومین نشست میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی است. مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا روز شنبه و در نخستین توقفش وارد توکیو شد و قرار است برای چهارمین بار به کره‌شمالی نیز برود. پمپئو در ژاپن با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن و تارو کونو، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو داشته است.
 • دیدار رئیس‌جمهوری روسیه با ولیعهد عربستان

  رویترز: احتمال دارد رئیس‌جمهوری روسیه با ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه نشست جی ۲۰ در ماه نوامبر دیدار و گفت‌وگو کند. میخائیل بوگدانف، معاون وزارت‌خارجه روسیه اعلام کرد، دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی در حاشیه نشست جی ۲۰ که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود، محتمل است.
 • انتقال اس۳۰۰ به سوریه علیه هیچ کشور سومی نیست

  روسیا الیوم: روسیه اعلام کرد: واردات سامانه موشکی «اس۳۰۰» به سوریه علیه هیچ طرف سومی نیست. میخائیل بوگدانف، نماینده ویژه رئیس‌‌جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و کشورهای آفریقایی گفت: واردات سامانه موشکی اس۳۰۰ به تحکیم امنیت اختصاص دارد و این امر علیه هیچ کشور سومی نیست. وی تصریح کرد: این سامانه ماهیت دفاعی داشته و هدف از انتقال آن به سوریه، تضمین امنیت شهروندان و نظامیان خود در فرودگاه حمیمیم است.

بیشتر