آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۳۳

 • ویرانگر

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به منظور سخنرانی کمی دیر به صحن سازمان ملل رسید. او در لحظاتی نیز موجب خنده رهبران گرد آمده در سازمان ملل شد. زمانی هم که سخنرانی وی تمام شد، فضای بسیار محزونی صحن سازمان ملل را فرا گرفت و آن‌گونه که خود نیز گفت: «تاریخ بسیار زودگذر است.» اما در آن روز او تاریخ خود را ساخت. به گزارش سی‌ان‌ان، شاید رفتار لوس ترامپ خیلی زود به انتهای خود رسید و او آن کاری را انجام داد که دیگران دقیقا از او انتظار داشتند: مقدار زیادی اعتماد به نفس، فروتنی اندک. او گفت: من برای به اشتراک گذاشتن پیشرفت فوق‌العاده‌ای که داشتیم در صحن سازمان ملل ایستاده‌ام. در کمتر از دو سال دولت من کارهایی را به‌ثمر رسانده که کمتر دولتی در تاریخ ما توانسته انجام دهد.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  یک مقوله رفتاری که می‌تواند تاثیرات چشمگیری بر نقش چین در یک نظم چندجانبه داشته باشد، تلاش‌های روزافزون برای دستیابی به نفوذ و ترویج نگاه چینی به مسائل از طریق طیفی از تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها است که در زندگی سیاسی و اجتماعی داخلی کشورهای دیگر می‌تواند ورود کرده و تاثیرگذار باشد، تا سطحی که این کمپین شتاب گیرد؛ به‌گونه‌ای‌که نشان‌دهنده یورش گسترده بر جوامع دیگر باشد، چین را در یک موضع خصمانه‌تر نسبت به نظم چندجانبه موجود قرار می‌دهد. براساس گزارش‌های اخیر، این تلاش‌ها عبارتند از: برنامه‌های مربوط به تبلیغات مستقیم و ارائه اطلاعات غلط که هدفش دولت‌های مهم به‌ویژه در آسیا هستند. این برنامه‌ها به لحاظ ماهیتی شبیه است به تلاش‌های مرتبط با اطلاعات غلط از سوی روسیه. این تلاش‌ها به‌طور فزاینده‌ای نمایان‌کننده همان نوع از تبلیغ محاسباتی روبات‌محور همچون تلاش‌های روسیه است و به تکرار «اوباش مجازی»ای را به استخدام می‌گیرد که باعث می‌شود تعداد زیادی از افراد گزارش‌های جعلی را در فضاهای رسانه‌های اجتماعی دست‌به‌دست سازند.
 • باید ذهنیت جنگ سردی را کنار گذاشت

  دنیای اقتصاد: وزیرخارجه چین در بحبوحه وخامت اوضاع بین پکن و آمریکا گفت: چین و آمریکا می‌توانند رقابت کنند اما نباید به یکدیگر با ذهنیت دوران جنگ سرد بنگرند و از همه مهم‌تر باید از سقوط در تله بازی «حاصل جمع صفر» اجتناب کنند. رویترز در گزارش ۲۶ سپتامبر خود می‌نویسد پکن و واشنگتن در یک جنگ به شدت تلخ تجاری گرفتار شدند. این گزارش معتقد است این مساله بر مجموعه‌ای دیگر از مسائل مانند حمایت آمریکا از تایوان که چین مدعی مالکیت بر آن است می‌تواند تاثیر بگذارد. در اعتراض به رویکرد تجاری و تحریم نظامی ارتش چین از سوی آمریکا بود که ارتش آزادی‌بخش خلق برای خریدهای نظامی به روسیه روی آورد. وانگ‌یی، وزیرخارجه چین، در جریان دیدار با هنری کیسینجر، وزیرخارجه اسبق آمریکا در نیویورک، که در حاشیه نشست سازمان ملل صورت گرفت، گفت: «دو کشور اگر به مقابله با یکدیگر بپردازند، می‌بازند.» در این دیدار بود که وزیرخارجه چین از کنار گذاشتن ذهنیت جنگ سردی میان دو کشور سخن گفت.
 • غزه در آستانه جنگ اسرائیل و حماس

  بی‌بی‌سی: نیکولای ملادنوف، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در خاورمیانه نسبت به افزایش تنش‌ها در روستای فلسطینی خان احمر در کرانه غربی اشغالی هشدار داد. اسرائیل درصدد خراب کردن این روستای فلسطینی است. او همچنین گفت غزه در آستانه یک جنگ دیگر میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس است. اسرائیل به ساکنان این روستا گفته است که خانه‌های خود را ترک کنند و عملیات تخریب روستا از اول اکتبر (۹ مهر) آغاز خواهد شد. روستای خان احمر نزدیک به دویست نفر جمعیت دارد و سر راه یک جاده اصلی میان کرانه غربی و بیت‌المقدس شرقی است. ملادنوف گفت هر نوع درگیری میان حماس، که نوار غزه را در کنترل دارد و اسرائیل می‌تواند به یک جنگ تمام عیار منجر شود. ملادنوف افزود: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نگران این است که سیاست او برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی از طریق مذاکره مورد تهدید قرار گرفته و تضعیف شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر