آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۹۴

 • اعتراف بزرگ ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده روز یکشنبه گفت دیدار در برج ترامپ بین دستیاران ارشد انتخاباتی وی و وکیل مرتبط با کرملین به‌دلیل دریافت اطلاعات از کارزار انتخاباتی حریف صورت گرفته است. این حساس‌ترین اعتراف ترامپ نسبت به این دیدار بوده، درحالی‌که سال گذشته خود را کاملا بی‌اطلاع از این دیدار نشان داده بود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، ترامپ در یک توییت تایید کرد که این دیدار برگزار شده اما از برگزاری این نشست که پسرش در آن حضور داشت نیز دفاع کرد. ترامپ مدعی شد این نشست کاملا قانونی بوده و چنین کارهایی نیز در تمام دوران‌های سیاسی دیده شده است.
 • رادیکالیسم سعودی علیه اتاوا

  دنیای‌اقتصاد: عربستان سعودی سفیر کانادا را اخراج و روابط تجاری با اتاوا را به‌حال تعلیق در آورد. دلیل این کار چه بود؟ پس از آن‌که اوتاوا خواستار آزادی فعالان حقوق مدنی در عربستان شد، سعودی‌ها تجارت و سرمایه‌گذاری جدید در کانادا را به‌حال تعلیق در‌آوردند. عربستان معتقد است این خواست اتاوا مداخله در امور داخلی ریاض است. در بیانیه وزارت امورخارجه عربستان آمده است، این کشور نسبت به خودداری از مداخله در مسائل داخلی سایر کشورها ازجمله کانادا متعهد بوده و در عین حال مخالف هرگونه مداخله عوامل خارجی در امور داخلی عربستان است.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  وضعیت و جایگاه تباه‌شده اقلیت متفکر روس ضربه‌ای جدی به کشور زده است. بسیاری از متفکران تا همین اواخر میل چندانی نداشتند تا خطر موضع‌گیری در مخالفت با «قدرت شخصی‌شده» که خود را در جامه دموکراسی پنهان کرده به جان بخرند. برخی حتی فراتر رفته و به تبلیغاتچی، استراتژیست یا متخصصانی در خدمت رژیم تبدیل شدند. این رویکرد روسیه را از مولفه اساسی تجدید حیات [renewal factor] تهی کرد. روسیه همچنان فاقد یکی از مهم‌ترین ابعادی است که منتهی به لیبرالیزاسیون می‌شود. «جوزف اِی. شومپتر» آن را «ماده انسانی سیاست» می‌نامد؛ یعنی مردمی که سازوکارهای حزبی را مدیریت می‌کنند، در بخش اجرایی کار می‌کنند و در زندگی سیاسی وسیع‌تر مشارکت می‌کنند و مردمی که «باید کیفیت کاملا بالایی داشته باشند.»
 • دیدار خانواده‌های دو کره پس از ۳ سال

  گاردین: گروهی ۱۸۰ نفره از خانواده‌های کره‌ای قرار است برای اولین بار طی سه سال اخیر به یکدیگر بپیوندند. به نوشته گاردین، این خانواده‌ها «برای دیدارهای خانوادگی گلچین شده‌اند.» ماجرا از این قرار است که قرار شده برای اولین بار طی سه سال اخیر و به‌دنبال دیدار رهبران دو کره، خانواده‌های کره‌ای که در جنگ کره در سال‌های ۱۹۵۰-۱۹۵۳ از هم جدا شده بودند به یکدیگر بپیوندند. بر همین اساس، کره‌جنوبی از ۲۰ تا ۲۲ اوت ماه‌جاری ۹۳ خانواده را به کوه «کومگانگ»، منطقه‌ای توریستی در کره‌شمالی نزدیک مرز دو کره، خواهد فرستاد. این منطقه تا سال ۲۰۱۰ به روی کره‌جنوبی‌ها باز بود؛ اما پس از آنکه نیروهای مرزی کره‌شمالی به یک توریست در ساحل دریا تیراندازی کرده و او را کشتند، موجب اعتراض سئول شد و این مرز نیز بسته شد. کره‌شمالی هم خانواده‌هایی را از ۲۴ تا ۲۶ اوت به مرز جنوبی خواهد فرستاد. گروه اعزامی از سوی کره‌جنوبی شامل یک مرد ۱۰۰ ساله و یک زن ۱۰۱ ساله است؛ درحالی‌که ۳۵ عضو این گروه بالاتر از ۹۰ سال سن دارند. از ۸۸ شهروند کره‌شمالی هم دست کم ۶۲نفرشان ۸۰ ساله هستند.
 • لولا نامزد زندانی حزب کارگر برزیل

  خبرگزاری آلمان: حزب کارگر برزیل لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور را که به اتهام فساد در زندان به‌سر می‌برد، به‌عنوان نامزد شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی کرد. انتخابات برزیل در ماه اکتبر برگزار می‌شود. در جریان برگزاری کنگره حزب کارگر برزیل بسیاری از اعضای این حزب با گذاشتن ماسک کاغذی از چهره لولا داسیلوا شعار «من لولا هستم» را سر دادند.

بیشتر