آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • دموکراسی زیر سایه کابوس موگابه

  دنیای اقتصاد: اولین انتخابات دموکراتیک پس از پایان دیکتاتوری رابرت موگابه در زیمبابوه برگزار شد. رقابت دیروز میان «امرسون منانگاگوا»ی ۷۵ ساله و «نلسون چامیسا»ی ۴۰ ساله بود که جزو نامزدهای پیشتاز هستند. امرسون منانگاگوا در حقیقت از متحدان دیرینه موگابه در حزب حاکم زانو-پی‌اف بود. نلسون چامیسا نیز که ریاست جنبش اپوزیسیون تغییر دموکراتیک را بر عهده دارد، یک وکیل و کشیش است که تلاش کرد تا در میان جوانان و رای‌دهندگان بلاتکلیف پایگاه قدرت ایجاد کند. در این میان منانگاگوا اعلام کرد که چامیسا دست به معامله با موگابه زده است.
 • تهدید ترامپ به تعطیلی دولت

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد، در صورتی که قانون‌گذاران دموکرات به طرح ساخت دیوار در مرز مکزیک رای ندهند، دولت را تعطیل خواهد کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرده است که اگر کنگره آمریکا تغییرات عمده در قانون مهاجرتی را نپذیرد، دولت فدرال را تعطیل خواهد کرد.
 • نماد مقاومت در فلسطین

  دنیای اقتصاد: او دختری است که از ۱۱سالگی مبارزه خود را علیه اسرائیلی‌ها در سرزمین‌های اشغالی آغاز کرد. هر چند پیش از آن نیز همراه پدر و مادر خود در راهپیمایی‌های اعتراضی حضور پیدا می‌کرد. فیلم‌های زیادی از حضور شجاعانه این دختر نوجوان وجود دارد که بر سر سربازان اسرائیلی فریاد می‌کشد. او حتی یکبار از دست اردوغان در ۱۱ سالگی جایزه شجاعت دریافت کرد. اما آخرین باری که او به یک سرباز اسرائیلی مشت زد، دستگیر و روانه زندان شد.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  نوسازی اقتدارگرا در پرتو بحران مالی جهانی در سال‌های ۲۰۰۹- ۲۰۰۸ به‌شدت «مُد» شد. نزد بسیاری از ناظران، این بحران بیش از هر چیزی، بحرانی برای غرب بود؛ بحرانی که تاثیرات آن فراتر از رکود اقتصادی در آمریکا و اروپا رفت و بنیان ارزش‌های لیبرال غربی را به لرزه درآورد.
 • بی‌‌میلی سرمایه‌گذاران برای حضور در عربستان

  دنیای اقتصاد: نشریه فوربس در گزارشی با بیان اینکه بازداشت برخی از شاهزاده‌ها و تجار سعودی در ۶ ماه پیش با دستور محمد بن سلمان باعث بی‌میلی تجار سعودی برای سرمایه‌گذاری در این کشور شده است، افزود: دلیل این بی‌میلی این است که آنها نگران نظارت دولت بر تراکنش‌های مالی خود هستند، این موضوع همچنین می‌تواند بر ورود سرمایه‌گذاران خارجی به عربستان نیز تاثیر مخربی داشته باشد.
 • سیگنال‌های مثبت از مذاکرات طالبان و آمریکا

  رویترز: تعدادی از مقام‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که مذاکرات با طالبان در قطر مثبت بوده و سیگنال‌های بسیار مثبتی از سوی این گروه دریافت کرده‌اند. هفته گذشته تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی با نماینده‌های طالبان در دوحه قطر مذاکره کردند. هر چند در ابتدا، آمریکایی‌ها در این مورد هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده بودند، اما اکنون گفته می‌شود مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند اولین مذاکره آنها با گروه طالبان حاوی نتایج مثبتی بوده‌ است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر