آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۷۵

 • رویای برباد رفته پرزیدنت؟

  حسین موسوی
  لحظه‌ای جنجالی بود، زمانی که رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده اشتیاق دیدار با پوتین را داشته، پیامی گیج‌کننده از داخل ایالات‌متحده دریافت داشته است. فقط چند ساعت پس از اینکه دونالد ترامپ اعلام کرد که قصد دارد درمورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری هم صحبت کند، این خود وزارت دادگستری دونالد ترامپ بود که در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۲ روس در هک سایت مرکزی حزب دموکرات‌ها نقش داشته‌اند.
 • خداحافظی کوبا با میراث مارکسیسم

  دنیای اقتصاد: کوبای کمونیستی پس از شش دهه مالکیت خصوصی را پذیرفت. کاسترو و یارانش برای دهه‌ها این نوع از مالکیت را به‌عنوان نماد نظام سرمایه‌داری مورد انکار قرار داده بودند. این تحول بزرگ قرار است در قانون اساسی جدید کوبا گنجانده شود. در قانون قبلی صرفا مالکیت دولتی، تعاونی، کشاورزی و سرمایه‌گذاری مشترک به رسمیت شناخته شده بود. هدف این اصلاحات تقویت اقتصاد و افزایش سرمایه‌گذاری خصوصی است. مقامات کوبا معتقدند قانون اساسی سال ۱۹۷۶ پاسخگوی امروز نیست.
 • فرار یک شاهزاده اماراتی به قطر

  دنیای اقتصاد: یک شاهزاده اماراتی به قطر فرار کرد. فرار شاهزاده اماراتی به قطر اتفاقی نادر است که می‌توان از طریق آن تنش‌های موجود میان حاکمان امارات را مشاهده کرد. این اتفاق همچنین می‌تواند باعث پیچیدگی‌های بیشتر منازعه موجود میان قطر و امارات شود.
 • تظاهرات ضدترامپ در پایتخت اسکاتلند

  آسوشیتدپرس: همزمان با اینکه ترامپ به تفریحگاه‌ لوکسش در ادینبورگ پایتخت اسکاتلند رفته، هزاران تن از مردم این کشور از مرکز ادینبورگ تا زمین‌های گلف او در کنار دریا دست به تظاهراتی اعتراضی و رنگارنگ زدند.
 • آتش‌بس حماس با اسرائیل

  خبرگزاری آلمان/ بی‌بی‌سی: نیروهای حماس گفته‌اند به‌واسطه تلاش‌های میانجی‌گرانه مصر بر سر آتش‌بس با اسرائیل به توافق رسیده‌اند. اسرائیل رسما آتش‌بس را تایید نکرده است. گزارش‌ها حاکی از ادامه درگیری‌ها در نواحی مرزی اسرائیل با نوار غزه است.
 • مذاکرات کره‌شمالی و آمریکا در روستای پانمونجوم

  یونهاپ: مقام‌های آمریکایی و کره‌شمالی روز یکشنبه در روستای مرزی پانمونجوم برای مذاکره درباره تبادل بقایای اجساد سربازان آمریکایی جنگ کره در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ دیدار کردند.
 • انتقاد ترامپ از اوباما

  بی‌بی‌سی: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، دولت باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق این کشور را بر سر ماجرای هک حساب‌های حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ مورد انتقاد قرار داد. رئیس‌جمهور ایالات‌متحده شنبه ۲۳ تیر در حساب توییتر خود نوشت: «ماجراهایی که در مورد ۱۲ نفر روس شنیده‌اید در زمان دولت اوباما اتفاق افتاده‌اند نه در زمان دولت ترامپ». ترامپ افزود: «چرا دولت اوباما در این مورد کاری انجام نداده بود؟ مخصوصا وقتی گزارش شده که اف بی آی، رئیس‌جمهور اوباما را در ماه سپتامبر منتهی به انتخابات در جریان این موضوع قرار داده بود؟» روز شنبه ۲۳ تیر وزارت دادگستری آمریکا ١٢ مامور امنیتی روسیه را به هک کمیته ملی حزب دموکرات در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ متهم و علیه آنها اعلام جرم کرد.
 • پیشنهاد ترامپ به می برای شکایت از اروپا

  بی‌بی‌سی: ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به او پیشنهاد کرده که به‌عنوان رویکردی در جریان مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) به‌جای مذاکره، از این اتحادیه «شکایت کند.» ترامپ در جریان کنفرانس خبری مشترکی که روز جمعه با می داشت گفت که او به نخست‌وزیر بریتانیا در مورد مذاکراتش با اتحادیه اروپا پیشنهادی داده که احتمالا از نظر می این پیشنهاد «خیلی سخت» بوده است.
 • سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری سعودی و امارات در آفریقای‌جنوبی

  اسپوتنیک: به‌دنبال سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری عربستان در آفریقای‌جنوبی، ریاست‌جمهوری آفریقای‌جنوبی از اقدام مشابه امارات در این کشور خبر داد. ریاست‌جمهوری آفریقای‌جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از سفر اخیر سیریل رامافوسا، رئیس‌جمهوری این کشور به امارات، این کشور نیز مانند عربستان متعهد شده تا ۱۰ میلیارد دلار در آفریقای‌جنوبی در بخش‌های گردشگری و معادن سرمایه‌گذاری کند. پیش‌تر نیز عربستان اعلام کرده بود که ۱۰ میلیارد دلار در بخش انرژی آفریقای‌جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند. رئیس‌جمهوری آفریقای‌جنوبی اخیرا به امارات و عربستان سفر کرده بود. رامافوسا در تلاش است تا به منظور بهبود اقتصاد کشورش ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کند. آفریقای‌جنوبی نیمی از نفت خود را از عربستان وارد می‌کند، طوری که ارزش تجارت میان دو کشور طی سال ۲۰۱۷ به ۵/ ۴میلیارد دلار رسید. در دوره جاکوب زوما، رئیس‌جمهوری سابق آفریقای‌جنوبی به دلیل نبود ثبات اقتصادی سرمایه‌گذاری‌های خارجی تا حد زیادی کاهش یافته بود.
 • بودجه ۳ میلیارد دلاری برای آرامش عراق

  اسکای‌نیوز: به‌دنبال اعتراضات مردم عراق در مناطق جنوبی این کشور به‌ویژه استان بصره، دولت با اختصاص حدود سه میلیارد دلار بودجه به این استان، به‌دنبال برقراری آرامش در میان مردم است. اعتراضات در بصره باعث اعلام منع آمدوشد شبانه در این استان شده است.
 • حمله خونین شبه‌نظامیان نیکاراگوئه به کلیسا

  بی‌بی‌سی: در جریان حمله شبه‌نظامیان حامی دولت نیکاراگوئه به کلیسایی که ده‌ها معترض در آن پناه گرفته بودند دو دانشجو کشته شدند. دانشجویان پس از آن وارد کلیسا شدند که در جریان تظاهرات اعتراضی خود با حمله شبه‌نظامیان مسلح روبه‌رو شدند و به کلیسا پناه بردند اما به محاصره در آمدند.

بیشتر