آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۵۶

 • آغاز خلع‌سلاح هسته‌ای کره

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ اعلام کرد، کره‌شمالی درحال تخریب چهار پایگاه بزرگ آزمایش‌های تسلیحاتی خود است و فرآیند «خلع‌سلاح هسته‌ای کامل هم‌اکنون آغاز شده است.» به گزارش رویترز، مشخص نیست که ترامپ دقیقا به کدام پایگاه‌های آزمایشی کره‌شمالی اشاره دارد و مقامات آمریکایی آگاه از اطلاعات فعلی پایگاه‌های آزمایشی هسته‌ای و موشکی کره‌شمالی اظهار کرده‌اند که از زمان دیدار کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی با دونالد ترامپ در سنگاپور، مدرکی از بروز اقدام جدیدی در راستای برچیدن پایگاه‌های هسته‌ای کره‌شمالی به‌دست نیامده است. به گفته این مقامات، احتمال می‌رود که ترامپ در صحبت‌های خود به تخریب تونل‌های پایگاه‌ هسته‌ای «پانگی‌ری» و انحلال ایستگاه آزمایشی موشک‌های بالستیک میان‌برد در «ایهاری» اشاره کرده باشد.
 • ابرپروژه سلطان اردوغان

  دنیای اقتصاد: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه قصد دارد از پل‌های غول‌آسای هوایی تا مسجد بزرگ، از طرح راه‌‌اندازی بزرگ‌ترین فرودگاه دنیا تا ساختمان‌های آسمانخراشی که به‌عنوان ردی از رشد و توسعه است، استفاده کند تا بتواند نشانی بزرگ برای ملت خود بسازد.
 • ردپای ترامپیسم در اروپا

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ در میان کشورهای بزرگ دموکراتیک طرفدارانی دارد. او پارلمان‌های فرانسه، هلند، آلمان و ژاپن را تحسین می‌کند. اما هیچ کدام از کشورهای توسعه یافته از الگوی ارتباطات تهاجمی رئیس‌جمهوری آمریکا تقلید نکرده است، به‌جز حکومت تازه تاسیس سزاری ایتالیا که بدعهدی در مورد کنوانسیون‌ها و قول و قرارها را از دونالد ترامپ فرا گرفته است. به گزارش رویترز، در کمتر از یک ماهی که از ائتلاف عجیب و غریب ایتالیایی، با نخست‌وزیری جوزپه کونته در این کشور می‌گذرد، حتی آنها از دونالد ترامپ هم پیشی گرفته‌اند. در این راستا رهبران لیگ و حزب جنبش ۵ ستاره نه تنها مهاجران را به داخل خاک خود را نداده‌اند، بلکه همسایگان خود را به دلیل پذیرش مهاجران محکوم کرده‌اند.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  موفق‌ترین نماینده پساجنگ عرصه راست‌افراطی در بریتانیا «جبهه ملی» بود که در سال ۱۹۶۷ شکل گرفت. با وجود انکار اتهامات مرتبط به فاشیسم اما این حزب با جنبش‌های نونازی در درون و خارج از بریتانیا پیوند یافته و با ادبیات ناسیونالیستی قدرتمند بیگانه‌هراسی ارتباط یافت. «حزب ملی بریتانیا» به‌عنوان شاخه‌ای جدا شده از «جبهه ملی» در سال ۱۹۸۲ تاسیس شد و با اتخاذ رویکرد پوپولیستی معتدل‌تر، ترک زبان تند و تیز و ادبیات نژادپرستانه بیولوژیکی، شبیه به تلاش‌های بعدی احزاب دیگر راست‌افراطی در اروپا، به مدت تقریبا یک دهه بر عرصه راست‌افراطی غالب بود.
 • ژاکت جنجالی بانوی اول آمریکا

  دنیای اقتصاد: روز پنج‌شنبه (۳۱ خردادماه) بانوی اول آمریکا سفری به مرز مکزیک- آمریکا انجام داد تا در مورد پناهگاه‌های کودکان مهاجر اطلاعاتی به‌دست آورد اما سفر او زیر ذره‌بین قرار گرفت نه به‌خاطر نقش او در مورد حمایت از کودکان بلکه در مورد ژاکتی که به تن داشت. «بستی کلین» در گزارش ۲۱ ژوئن در سی‌ان‌ان نوشت: «وقتی ملانیا ترامپ درحال ورود به هواپیما بود، ژاکتی زیتونی رنگ بر تن داشت که روی آن با خط سفید درشت نوشته شده بود: خیلی برایم اهمیتی ندارد. برای تو چی؟» ژاکت ۳۹ دلاری ملانیا ترامپ از تولیدات «زارا» است. ملانیا ترامپ، بانوی اول ایالات‌متحده آمریکا، به تاسیساتی سر زد که دولت فدرال برای نگهداری کودکان در ایالت تگزاس ساخته و ده‌ها کودک پناهجو از کشورهای آمریکای مرکزی در آنجا هستند. دیدار خانم ترامپ بنا بود به وجهه رئیس‌جمهوری کمک کند اما بر تن کردن این ژاکت عملا به زیرسوال بردن ترامپ منتهی شد. هرچند سخنگوی بانوی اول آمریکا می‌گوید که انتخاب این ژاکت دلیل خاصی نداشته است اما سر و صدای زیادی به‌پا کرد.
 • تنفر جهانی از عربستان

  دنیای اقتصاد: هفته‌نامه انگلیسی اکونومیست برای شماره جدید خود که امروز به چاپ می‌رسد دو سرمقاله در نظر گرفته است. اکونومیست در توضیح این دو سرمقاله نوشته است: دو سرمقاله ما درباره دو مرد است. هردوی آنها در ابتدای راهشان هستند و ممکن است هر دو کشور خود را به بیراهه بکشانند. در حوزه آمریکا، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور که به‌نظر می‌رسد در انتخابات ریاست‌جمهوری مکزیک از شانس زیادی برخوردار باشد، با شعارهای ضد رشوه و مبارزه با فساد شناخته می‌شود اما پوپولیسم ملی‌گرایانه‌ای که او ارائه کرده است، شبیه هیچ‌یک از اسلافش نیست. بسیاری از صاحبنظران نگرانند که «انقلاب افراطی» او فقط در حرف باقی بماند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر