آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۴۶

 • اپوزیسیون غیرمنتظره

  دنیای اقتصاد: اردوغان افزون بر ۱۶ سال است که در سیاست ترکیه حرف اول را می‌زند. او توانست با حزب عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۲ وارد قدرت شود و از آن زمان تاکنون کسی نتوانسته است او و حزبش را به زیر بکشد. او تاکنون توانسته است با مدیریت هوشمندانه‌اش در انتخابات و همه‌پرسی‌هایی که برگزار کرده پیروز نهایی باشد؛ اما سوال اینجاست که آیا او این‌بار به زیر کشیده خواهد شد. پایگاه خبری و تحلیلی دیلی‌بیست روز جمعه در تاریخ ۸ ژوئن در گزارشی با عنوان «آیا اردوغان این‌بار به زیر کشیده خواهد شد؟» نوشت: زمانی که رئیس‌جمهوری اقتدارگرای ترکیه خبر از انتخابات زودهنگام داد بسیاری بر این گمان بودند که وی باز هم خواهد توانست یک پیروزی بی‌دغدغه به‌دست آورد و اپوزیسیون ترکیه نیز یکدیگر را غرق خواهند کرد؛ اما این امر می‌تواند یک گزاره درست باشد؟
 • گروه ۷ در سایه تکروی ترامپ

  دنیای اقتصاد: اختلاف‌ها و شکاف‌ها میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و سایر رهبران کشورهای صنعتی در اولین روز نشست گروه هفت پدیدار شد. این اختلاف نظرها تا دیروز شنبه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) که این نشست پایان یافت هم ادامه داشت. اروپا حاضر به پذیرش فشارهایی که از سوی دولت آمریکا اعمال می‌شود نیست و دونالد ترامپ هم کماکان بر سر خیلی از خواست‌های خود اصرار دارد. در دومین روز نشست کشورهای گروه ۷ در لامالبه کانادا، همه رهبران و سران کشورهای صنعتی تلاش خود را به کار گرفتند تا بر سر یک بیانیه مشترک پایانی این اجلاس به توافق برسند.
 • کارت‌های آمریکا در ۱۲ ژوئن

  دنیای اقتصاد: سه‌شنبه همین هفته برابر با ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) رهبر کره‌شمالی با رئیس‌جمهوری آمریکا در سنگاپور دیدار خواهد کرد. هم اکنون تدارک و زمینه‌سازی برای برگزاری این نشست ادامه دارد: از دیدار دوجانبه وزرای خارجه کره‌شمالی و سنگاپور گرفته تا انهدام یک سکوی مخصوص پرتاب موشک بالستیک در کره‌شمالی؛ و از مقدمات افتتاح یک دفتر رابط میان دو کره در شهر مرزی کائسونگ تا احتمال دعوت «اون» از سوی ترامپ به کاخ سفید همگی نشان می‌دهد که قطار مذاکرات قرار است
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  سپیده طلایی نه تنها مهاجران را هدف گرفته بلکه خشم و نفرت خود را نیز بر سر محلی‌هایی که با ایدئولوژی و رویه افراطی‌شان مخالفند، خالی می‌کنند. برخی معتقدند «ظهور سپیده طلایی و افراط‌گرایی در یونان را می‌توان به‌عنوان بخشی از پدیده بزرگ‌تر فرهنگ عدم تساهل مشاهده کرد که از طریق نظام آموزشی یونان حفظ و پیاده می‌شود.» احساسات قدرتمند ضدمهاجرتی و ظهور راست افراطی نشان‌دهنده یک جامعه عمیقا ملی‌گراست که از سنین جوانی به سوی خشونت و تمرد سوق داده شده است.
 • پیشنهاد صدر برای خلع‌سلاح سراسری در عراق

  دنیای اقتصاد: مقتدی صدر که حزبش پیشتاز انتخابات پارلمان عراق شده، پیشنهاد خلع‌سلاح سراسری داده است. به گزارش خبرگزاری فارس، رهبر جریان صدر عراق، طی بیانیه‌ای از طرح خود برای آغاز خلع‌سلاح سراسری در عراق خبر داد و به وزارت کشور پیشنهاد داد که پس از عید فطر، روند خلع‌سلاح را از شهرک صدر آغاز کند. «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق، خلع‌سلاح از شهرک صدر را در پی انفجار روز چهارشنبه پیش در این شهرک و قربانی شدن ده‌ها نفر، خواستار شد.
 • کانادا بهشت روی زمین

  دنیای اقتصاد: در ورای ثروت و موفقیت هر کشوری، سیاست‌هایی قرار دارد که امکانات را ایجاد می‌کند، مردمی که برای موفقیت آن تلاش می‌کنند و تاریخی که فضا و چشم‌انداز آن کشور را ترسیم می‌کند. جهانی‌شدن موجب شده است که حضور هر کشوری به ورای مرزهایش تسری یابد و یکی از مولفه‌های مهم کشورها، کیفیت زندگی در آنها است.
 • رتبه‌بندی شاخص جهانی صلح

  دنیای اقتصاد: گزارش شاخص جهانی صلح ۲۰۱۸ منتشر شد. در این گزارش ۱۶۳ کشور و دولت مستقل براساس معیارهای موسسه «اقتصاد و صلح» رتبه‌بندی شده‌اند. در این ارزیابی ۲۳شاخص کیفی و کمی برای سنجش ۳ حیطه کلی مورد استفاده قرار گرفته‌اند: سطح امنیت اجتماعی، دامنه منازعات مستمر داخلی و بین‌المللی و درجه نظامی‌گری. گزارش سال ۲۰۱۸ موسسه اقتصاد و صلح علاوه بر این رده‌بندی، تحلیلی بر روندهای مثبت صلح در جهان نیز ارائه کرده و انگیزه‌ها، نهادها و ساختارهایی را بررسی کرده است که به شکل‌گیری و پایداری جوامع صلح‌آمیز منجر می‌شوند.

بیشتر